tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Ultra Compact Fotoğraf Makinası

Merhaba Arkadaşlar,

Çok kaliteli ve çok kolay taşınabilecek bir ultra compact digital fotoğraf makinası almak istiyorum.
Sarsıntı önleme özelliğinin olmasını ve mümkünse digital zoom oranının yüksek olmasını arzu ediyorum. 8-12 MPixel arasında bir seçim yapacağım.
Elbette resim kalitesi en önemli husustur.
Türkiye'deki teknik servis imkanlarını da unutmamak lazım.
Bu konuda araştırması, bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların önerilerini yazmasını rica ederim.
Saygılarımla.

Tarih: 12 Ağustos 2007, 02:14 - İp: 85.***.**3.107
u7110
u7110 (üye)
İzmir / Meraklı

elimde sifir sony t100 siyah 5x optik zoom 8.1 mp 3 inch lcd 625 ytl

sifir canon sd750 yani ixus 75 3x optik zoom 7.1 mp digic 3 islemcili turkce menulu 3 inch lcd ekran475 ytl

ikiside ultra kompakt modellerin en iyilerindendir bence

referanslarim icin

http://dijitalfotomakinalari.spaces.live.com/

Tarih: 12 Ağustos 2007, 11:29 - İp: 81.***.**9.222
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Arkadasın bahsettigi T100 cok güzel bir modeldir. Ayrıca 8mp, 10mp gibi seylerden önce ccd büyüklügüne, enstantene degerlerine falan göz atın. Emin olun 8mp,bilmem kac X optik zoom falan tamamen pazarlama stratejisi. Ayrıca gene arkadasımın bahsettigi canon modeli cok iyidir ve baya kaliteli görüntüler elde edersinizz. Saygılar.

Tarih: 12 Ağustos 2007, 13:03 - İp: 85.***.**1.40
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Aşağıda marka ve modelini vereceğim fotoğraf makinaları hakkında görüşlerinizi (veya fiyatlarını) almak isterdim;

- Canon IXUS 950 IS
- Pentax Optio A30
- Sony Cybershot DSC-W200
- Panasonic Lumix FX100
- Leica D-LUX 3
- Olympus µ 1000

Bunlardan hangisini tercih edersiniz veya önerirsiniz? Elbette bu tercihin en önemli nedenleri nedir?

Saygılar

Tarih: 12 Ağustos 2007, 13:53 - İp: 85.***.**3.107
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben Leica derdim cünkü foto kalitesi tartısılmaz. Mesela Sony piyasada 1000 ytl civarında. Diger makinelerde sanırım o civarlarda.

Tarih: 12 Ağustos 2007, 14:10 - İp: 85.***.**1.40
mrtgkce
mrtgkce (üye)
Bursa / Amatör

Hem fotoğraf kalitesi yüksek olsun diyorsunuz, hem de dijital zoom u çok olsun diyorsunuz. Dijital zoom ne kadar çok kullanılırsa fotoğraf kalitesi o de o kadar düşer. Önemli olan fotoğraflards kalite kaybı yaşanmayan optik zoom oranına bakmaktır.

Ama tabi arkadaşın da dediği gibi herşeyden önemlisi makinenin sensör büyüklüğü ve ISO başarısı, işlemci başarısıdır.

Yani çok araştırma yapmanız gerkecek. Şu dijital zoom olayını da silin kafanızdan, hiç olmasa daha iyi

Size kolay gelsin.

Tarih: 12 Ağustos 2007, 14:19 - İp: 88.***.**5.73
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Aynen katılıyorum Murat Bey'e. Digital zoom kaliteden oldukca götürür grenlenmeye neden olur. Optik zoom'a bakın zaten suan 3ten düsük yok 5 ya da 7 olan modeller var. Kompakt makinalarda iso 200den sonrası genelde hüsran. Bence daha cok arastırma yapın, imkanınız varsa gidip deneyin sonra pisman olmayın.

Tarih: 12 Ağustos 2007, 14:25 - İp: 85.***.**1.40
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Karabatak gibi bu forumda arada sırada bir görünüyorum ancak forumdaki konuların diğer arkadaşlara da faydalı olması için bazı bilgiler vereyim. Burada yapacağım tartışmalar bana ve diğer arkadaşlara faydalı olacaktır.

Araştırdığım kadarı ile yukarıda saydığım fotoğraf makinalarının Türkiye pazarındaki fiyatları hakkında bilgi vereyim. Benim bulabildiğim yetkili satıcılarından (Türk yasalarına uygun garanti belgesi ve faturası olan) alınan KDV dahil en ucuz fiyatlardır.

- Casio Exilim Zoom EX-Z1050 = 517 YTL
- Olympus µ 1000 = 540 YTL
- Pentax Optio A30 = 583 YTL
- Fujifilm FinePix F40fd = 603 YTL
- Sony Cybershot DSC-W200 = 875 YTL
- Canon IXUS 950 IS = 919 YTL
- Panasonic Lumix FX100 = 969 YTL
- Leica D-LUX 3 = 1,177 YTL

Bir de Türkiye'ye sanırım henüz girmemiş olan "Casio Exilim Zoom EX-Z1200" var. Bununda yurtdışı incelemelerinde yorumlar oldukça olumlu.

Yorumlara devam edelim. Tartışmaya daha fazla arkadaşım katılmasını arzu ediyorum.

#tekno' tarafından 12.08.2007 15:10:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ağustos 2007, 14:46 - İp: 85.***.**3.107
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, digital zoom konusunda kesinlikle haklısınız. Yanlışlıkla "yüksek digital zoom" 'u tercih ederim demişim. Bir yanlışlık olmuş. Tercihim "YÜKSEK OPTİK ZOOM". Az çok fotoğrafçılıktan anlıyorum. Bu konuda endişeniz olmasın 2 set DSLR sahibi biriyim. Ancak ailemde diğer fertlerin daha pratik olarak kullanmak istedikleri ama kaliteli bir ultra compact sınıfı makina arayışındayım. Bu konuda daha önce herhangi bir bilgim olmadığından bilgi ve tecrübelerine güvendiğim arkadaşların olduğu bu forumda böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim. Bu arada bazı şeyleri yazarken elim sürçmüş, affola
Saygılar

Tarih: 12 Ağustos 2007, 14:50 - İp: 85.***.**3.107
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Panasonic Canon ya da Leica'dan birini tercih edin bence. Ben olsam Leica secerdim. Panasonic'te Leica lensi kullanıyor ayrıca.

Tarih: 12 Ağustos 2007, 15:26 - İp: 85.***.**1.40
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Tekno.
Casio Exilim Zoom EX-Z1050 kullanıyorum ve çok memnunum. Boyutu malzeme kalitesi ve özellikle renk doygunluğu süper. üstelik makro başarısı da oldukça yüksek. Çevremdekilere bu makinayı hep tavsiye etmişimdir.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 09:15 - İp: 88.***.**6.101