bungun
bungun (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Ucuza Kodak6490 mı Olmpusc-740 Mı?

Amerika'dan 350$ civarına Kodak 6490 ya da Olmpus C-740'dan birisini alacagım. Sorun su;

Maximum Shutter SpeedOlmpusta 1/1000 sec -- Kodakta: 1/1700 sec

ISO Equivalencies Olmpusta 100, 400, 200 --- Kodakta 100, 800, 400, 200, 160, 80

Benimicin 3mp-4mp fark etmedigi icin buraya kadar Olmpus daha iyi gibi gorunuyor, fakat Kodak 6490da da
manuel beyaz denge ayarı, zoom manuel ayarları yok.

Fotografcılık ilgili deneysel calısmalar icin Olmpus iyi fakat yukarıda sıraladım kodaka gore iki eksik ozelligi ne kadar onemli merak ediyorum. Yanıtlarsanız cok sevinirim.

Tarih: 20 Haziran 2004, 21:12 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

bungun,
anladığım kadarıyla makro çekimler de yapacaksın...
McKyra bunun pratiğini yapmış bir arkadaşımız... Manuel netlik onun için olmazsa olmaz.. (Canon A80 kullanıyor)...
Olympus kullanmamakla birlikte fot.makinalarında ayrı bir yeri olduğunu biliyorum... Deneysel çalışma yapacaksan manuel ayarların en zengin olduğu makinaya yönel... Otomatik ayarlarla istediğini başaramayabilirsin...
Amme hizm.stevedigicams en iyilerde sıralamalar var...

Tarih: 21 Haziran 2004, 10:26 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Deneysel fotoğrafçılık deyince işler karışıyor...Bu durumda bir şeyler denemek istiyorsan senin müdahale edeceğin özellikler olmalı bunların içinde beyaz denge ayarı önemli ve vazgeçilmez Aslında bahsettiğin iki makineyide almamanı tavsiye ederim Olimpusun ülkemizde servisi yok Kodak ise sanıldığı kadar kaliteli değil.
Bunun yerine toshiba veya fuji nin süper ccd olan modellerini veya benim favori makinam Sigma yı alabilirsin.

Tarih: 21 Haziran 2004, 10:32 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Burkaya katılıyorum...

www.photosig.com da SIGMA (Foveon Sensorlu) makina ile çekilmiş fotograflara bak... farkı farkedeceksin...

Burkay bende Sigma diyorum ...(bkz. Amme Hizm.stevedigicams en iyiler) de listelerimizin başında SIGMA yeralıyor...

Tarih: 21 Haziran 2004, 11:56 - İp: yok
bungun
bungun (üye)

minolta dimaze z2 en iyi makine gibi gorunuyor 10 optik zum ve 350$ civarı sınıfında. Onu alacagım galiba. Kullanan var mı?

Tarih: 21 Haziran 2004, 18:59 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Merhaba ,

iki soruma cevap verirsen sevinirim:
1-neden bold yazma ihtiyacı duyuyorsun?
2-deneysel fotoğraftan konuyu açmışken neden 10 optik zoomdan bahsediyorsun? sen mesafe mi denemek istiyorsun?

Tarih: 21 Haziran 2004, 19:26 - İp: yok
bungun
bungun (üye)

1. Koyu renk guzel duruyor.
2. 10 optik zum deneysel fotograf cekme istegim ile ilgili degil tabiki , beyaz denge ayarı, flaş, çekim hızı, iso vb. değerlerin onemli oldugunu bilmekle beraber hangisinin ne kadar onemli oldugunu merak ettigimden bu foruma yazı yazdım.

Bunları acıklamaya ne gerek var, merak ediyorum.

Tarih: 23 Haziran 2004, 11:37 - İp: yok
  • 1