astalavistamm
astalavistamm (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sony Nex 5 Mi?yoksa Nikon D5000 Mi?

Merhaba Arkadaslar
daha fotografcilikda acemiyim.Sorum su;

Acaba Sony nex5 mi
-tasimasi kolay
-video özelligi cok iyi diyorlar

yoksa Nikon D5000 mi?

ücret sorun degil,kaliteli olsun kafi diyorum.Sizce?

Tarih: 24 Mart 2011, 01:27 - İp: 212.***.**4.100
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Ücret sorun değilse Nikon d90 al
Bu işi biraz biliyorum diyorsan Nikon d700 al
d700 gibi dehşet fotoğraflar versin ve harika video çeksin diyorsanız Canon 5D Mark II al

Tarih: 24 Mart 2011, 01:38 - İp: 78.***.**7.200
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Selam, sorduğunuz iki makineyi kıyaslamak çok doğru olmaz. Nex 5 fourthirds denilen (üççeyrek) vizörü bulunmayan, klasik "single lens reflex " mekanizması bulunmayan, kompak makinede lens değiştirme imkanı sağlayan bir ara modeldir. Aslında küçük ve kompak tasarımları ile bu fourthirds makinelerin ilgi çekmesini çok yadırgamıyorum ama gövde küçüklüğüne karşın mutlak surette lensin ileri çıkıntısı olacağı için yine de compact bir makine kadar kolay taşınır olmayacak, örneğin cebinize koyamayacaksınız. Yine daha küçük de olsa bir çanta alacaksınız. Üstelik lens değiştirmek isterseniz inanılmaz pahalı ve zor bulunan sony lensler almanız gerekecek.

D5000 ise giriş seviyesi bir DSLR. Tamamiyle bir DSLR karakteri taşımasına karşın hazır sahne modları ve grafik ara yüzü ile yeni başlayanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik bir makine. Sensörü D90 ile aynıdır. Optik Vizörü vardır, liveview özelliği ile çok zorunlu ise canlı önizleme yapabilirsiniz. Ekranı bira küçük olmakla birlikte hareketli ekran ciddi esneklik sağlıyor.

Ancak bu makineyi de aldığınızda bir süre sonra size daha fazla esneklik sağlayan kontrolün otomatik ayarlarda değil de sizde olduğu bir makine isteyebilirsiniz. Gün o güne gelince bu kez daha üst seviyeye dikilecek gözünüz.

Bence bütçeniz uygunsa gerçekten imkanları zorlayabiliyor iseniz D7000 alın. Yok (2.800-3.700 TL) o kadar parayı bir makineye veremem derseniz kesinlikle D90 dan başlayın derim. D90 o kadar güzel bir noktada duruyor ki, hem fazlasıyla pro.hissi veriyor, hem hala amatör ruhu ve sıcaklığı var. Hem de görüntü kalitesi (ki herşeyin sonunda nihayi amacımız güzel kaliteli fotoğraflar çekmek) anlamında tartışmasız başarılı bir model. 2009 dan beri üretilmekte olan ve en az bir yıl daha üretimi sürecek olan bir makinedir. Hatta bu japonya depremi sonrası yeni Nikon modellerinin gecikebileceğini varsayar isek daha uzun süre de üretiliyor ve satılıyor olacaktır.

Nex 5 kullanmadım ama Mediamarkt da deneme şansım oldu. Bildiğiniz bir compact makine. D5000 hem biraz deneme amaçlı kullandım, hemde muadili D3100 ü 3 ay kadar kullandım, şimdi D90 kullanan biri olarak keşke en başta d90 alsaymışım diyorum.

Tarih: 25 Mart 2011, 10:04 - İp: 62.***.**2.1
astalavistamm
astalavistamm (üye)
Yurtdışı / Amatör

Cok tsk ederim muzocan76.aydinlatici bir yorum yaptin,Nikonda karar kiliyorum.saol

Tarih: 28 Mart 2011, 01:57 - İp: 78.***.**8.69
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bir konuda hatayi duzeltmek isterim.Nex5 evet calisma prensipleri olarak four-thirds lere benzer ama kullandigi lensler 4/3 degildir.Sensoru Nikon d5000 ile ayni buyuklukte olan APS-C sensordur.
Tabiki sonuc olarak video ve cekim hizi haric tum ozelliklerde daha iyi ,kontrol yonunden cok daha ustun D5000 benimde tavsiyemdir ki iki modeli kiyaslamak hata zaten.

Sadece d5100 yakinda gelebilir ve tuh keske 5100 alsaydim diyecekseniz beklemenizde fayda var.Yok beklemiyeyim dersenizde D90 yada d7000 artik kesenize gore tavsiye ettigim makinalardir...

Tarih: 30 Mart 2011, 16:08 - İp: 219.***.**6.57
  • 1