dream_erda
dream_erda (üye)
Bolu / Doğa Fotoğrafçısı

Slr Like Mı? Compact Mı?

Merhaba fotograf dostları,
Ben haftalardır kararsız kaldığım bir durum hakkında sizlerden yardım isteyeceğim.

Öncelikle ben Nisan ayı gibi yeni bir fotograf makinesi almak istiyorum. Fakat aklıma bazı şeyler takıldı. Bunlardan ilki SLR-Like tarzı bir makine mi alayım yoksa benzer özellikleri olan daha küçük compact bir makine mi alayım? SLR-Like almak istememin sebebi malumunuz Süper-zoom olayı. Fakat algılayıcıları ne yazık ki "Slr Like" deyimine ters bir durumda. SLR-Like makine konusunda kararsızlıkta kaldığım modeller ise şunlar:

*Canon Powershot SX40
*Sony HX100v
*Panasonic Lumix FZ150
*Nikon P500

Compact makinelerde de bilinen compact makinelerde değil daha üst seviye modellerde kararsız kaldım. Bu modeller ise şöyle:

-Canon Powershot G12
-Nikon Coolpix P7000
-Nikon Coolpix P7100

Almak istediğim makinede aradığım özellikler ise şunlar:
-Noise etkisinin az olması
-HotShoe olarak tanımlanan harici bir flaş için Flaş Kızağı
-Güçlü bir Panorama modu
-CMOS sensör
-Güçlü image sabitleme sistemi
-f.2.7-5.6 arası diyafram değeri
-Kesinlikle kaliteli bir fotograf

TEKNİK AÇIDAN BANA DEĞERLİ YORUMLARINIZLA YARDIMCI OLURSANIZ GERÇEKTEN ÇOK MEMNUN OLURUM. Aradığım özellikleri karşılayan sizin bildiğiniz diğer marka ve model makineleri de belirtebilirsiniz. İlginiz ve Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 27 Şubat 2012, 01:30 - İp: 78.***.**8.148
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 27.04.2012 22:05:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Şubat 2012, 13:49 - İp: 46.***.**7.113
extremexif
extremexif (üye)
İstanbul / Amatör

*COMPACTLAR HAFİF VEDE KOLAY TAŞINABİLİRLİĞİ İÇİN TERCİH EDİLİRLER...
*dSLR-LİKE (SÜPER ZOOM) MODELLERDE GENEL OLARAK,YÜKSEK ZOOM ÖZELLİKLERİ İÇİN TERCİH EDİLİRLER...
*SLR MODELLERDE DAHA KALİTELİ FOTOGRAFLAR İÇİNDİR...

Tercihi siz yapacaksınız ama,bana kalırsa CANON S95 modelini tercih ederdim...

Tarih: 27 Şubat 2012, 16:20 - İp: 85.***.**0.178
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

G12 en iyisi diyebilecek kadar cesaretli değilim: Bu yapacağınız işe göre değişir. Kağıt üzerindeki özelliklerde G12 burun farkıyla önde gibi algılanırken pratikte sunduğu kolaylıklarla P7100 daha çok tercih edilmiş. Linkteki sayfanın alt kısmına bakmanızı öneririm:

http://snapsort.com/compare/Canon_PowerShot_G12-vs-Nikon-P7100

Şu an için yeni alımlarda bulunmayıp bi süre beklemenin sizin için daha yararlı olacağı kesin.

Tarih: 28 Şubat 2012, 16:41 - İp: 46.***.**3.230
dream_erda
dream_erda (üye)
Bolu / Doğa Fotoğrafçısı

Değerli yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. En geç Nisan sonu gibi düşünüyorum. Umarım o zamana kadar bir karar vermiş olabilirim. Tabi bu karar sürecinden sizin yorumlarınızın katkısı çok büyük olacak.

SLR-Like makinelerin zoom özelliği gerçekten çok cazip geliyor insana ama ne yazık ki fotograf kalitesi için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Profesyonel bir görünümü olsa da pek öyle değil. Ama zoom özelliğini kullanarak Ay fotografı çekmek, ya da bir boğaz da karşı tarafı çekmek kulağa hoş geliyor. Ama öte yandan G12 segmentindeki makinelerin fotograf kalitesi ve alan derinliği yaratma konusundaki başarısı, Diyafram değerlerinin hakkını vermesi insanı tatmin eden özellikler. Eğer süper zoom ve Sony modellerindeki Akıllı Panorama özelliğini feda edebilirsem G12, P7000 alma olasılığım yüksek. Ama akıllı Panorama ve yüksek zoom da bir fotografçının gönlünü fetheden şeyler...

Konu hala güncel arkadaşlar, yorumlarınızı bekliyorum...

Tarih: 28 Şubat 2012, 17:41 - İp: 78.***.**8.148
  • 1