feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Satınalma Rehberi _ Detaylı

Dslr/slr like'ye koyduğum satınalma rehberi ilgi görmedi.. Bende daha az profesyonel arkadaşların ilgi gösterdiğini düşündüğüm bu platforma taşımaya karar verdim...

1) FOTOĞRAF KALİTESİ:
Çekilen fotoğrafların kalitesini makinenin kaç megapiksel olduğundan çok, lens kalitesi, ile ccd büyüklüğü ve kalitesi etkilemektedir. (Tabiki makine ne kadar muhteşem olursa olsun kullanıcı yeteneği fotoğrafa direkt etki edecektir. Kullanıcı etkisini burada devre dışı bırakıyoruz).

2) SENSÖR KALİTESİ:
Önemli olan makinanın sensorunun kaç mp olduğu değil, sensorun fiziksel boyutu ve kalitesidir. Küçük sensöre fazla mp sıkıştırmak ışığı algılayan pixellerin boyutunun küçülmesine neden oluyor ve fiziksel bu küçüklük de direk olarak resim kalitesine etki ediyor. Yani her bir pixel'in ışığa duyarlı alanı küçülüyor. Bunun yanısıra internet sitelerinden (hemen hemen her markada sorunlu sensör var) üretim hatalı sensörlerin hangi modellerin hangi seri aralığına takıldığını takip etmekte fayda var. Yurtdışında geri çağrılan bu makineler için türkiye’de özellikle 2. el alımlarda sorun yaşanabilmektedir.

3) DENKLANŞÖR GECİKME SÜRESİ:
Denklanşöre basmanız ile fotoğrafın çekildiği ve karta yazıldığı zaman arasına denir. Bu süre yüksek olan makinalarda istediğiniz anı yakalamak her zaman mümkün olmayabilir. Bu sürenin kısa olmasına özen gösterin.

4) PİL SÜRESİ:
özellikle tatilde pilinizin sizi yarıyolda bırakmaması için tek şarzda pil çekim adeti önemki bir tercih sebebei olmalıdır. AA tabir edilen kalem pilleri kullanan makinalar, pil ömrü sonunda (ort. 500 şarz) sizi yüklü bir ek masraftan en önemliside pil bulma sıkıntısından kurtaracağı gibi, acil durumlarda bakkaldan bile pil alabilmenizi sağlayacaktır.

5) OPTİK VE DİJİTAL ZOMM.
Zoom önceliğinde dijital zoom’un ne kadar olduğu önemli değildir. Makinede dijital zoom sizin bilgisayarınızda programlar yardımı ile fotoğraf büyütmenizi makinenizde gerçekleştirmekten başka bir işe yaramaz. Hatta dijital zoom hiçde önem verilecek bir özellik değildir. Optik zoom da görüntü kaybı olmayacaktır (çok az bir fark var ama burada bahsetmeyeceğim)

6) SATIŞ SONRASI SERVİS:
Makinenizin başına bir iş geldiğinde bu çok önemlidir. Servis kalitesini araştırmadan alım yapmamanızı tavsiye ederim. Canon, Nikon, Panasonic, Kodak, Sony, servis konusundada önde olan firmalardır.

7) FOTOĞRAFIN NE AMAÇLA KULLANILACAĞI:
Eğer aile çekimleri yapacaksanız, 10X15 den daha büyük baskı almayacaksanız, 4 mp bir makine yeterli olacaktır. Bütçenizi makinenizi megapiksel olarak yükseltmek yerine diğer özellikleri yükseltmek için kullanın. Burada makinenin boyutu ve güzelliği devreye girecektir.(canon 520 , canon ixus 40 -50 , sony 560-590-w1 , casio qvr-64, casio z110 v.b.). Tercihlerinizde pil dayanma süresinide gözönünde bulundurun, casio exilim modelleri uzun pil ömrü ile öne çıkarken, sony ve canon’da tatmin edici pil ömrüne sahipler, bazı makinelerde ise pil ömrü başlı basına bir sorun (birçok hp’ de olduğu gibi)... Bunun dışındaki beklentilerinin için aşağıyı okumaya devam edin

8) DAHA KALİTELİ VE NİTELİKLİ MAKİNA İSTEĞİ:
Her nekadar bas çek makinalar benim için yeterli denilsede , büyük çoğunluk ileride daha komplike makina arayışına girecektir. Benim tavsiyem dsrl tabir edilen ve bazı ayarların manuel yapıldığı makinelerin tercih edilmesi yönünde...

9) KALİTELİ MAKİNA:
Bir makinenin kalitesi cdd, boyutu, lens kalitesi, çözünürlik değeri, diğer bileşenlerin uyumu, gövde malzeme kalitesi v.b. özelliklerin bileşkesinin sonucudur. Makine satınalırken, daha önce bu makineleri kullanmış kişilerden yardım almanız, forumları dolaşmanız ve mimkünse makina ile çekimler yapmanız önemlidir. Satıcıların söyledikleri güzel sözlere kanmayın, çoğunluğu bu işden anlamaz ve sattığı markayı öne çıkartır. Belli bir marka en iyisidir gibi bir genelleme yapılamaz, ancak bu işe yıllarını vermiş ve haklı bir üne sahip belli başlı markaların (canon, nikon, sony, fuji, panasonic (fo

Tarih: 25 Ocak 2006, 08:41 - İp: yok
ahmet ayan
ahmet ayan (üye)
İstanbul / Amatör

sayın feridunb; acaba sony dcs-r1 almaya değermi yoksa biraz daha beklemekmi gerekir

Tarih: 25 Ocak 2006, 15:32 - İp: 85.***.**0.101
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Öncelikle bekleme konusunu söyleyeyim.. Makina almak için daha iyisi çıkacak.. belki bir üst modeline şu özelliğide ekleyecek v.b. beklemeye başlarsanız bir ömür boyu beklersiniz. beğendiğiniz makineyi alın ve kullanın..
Sony R1'e gelince...
Sony'nin ürettiği en beğenilen DSLR-like makinası..
Devasa bir 10 mp lik CMOS sensörü var 2/3 sensörlerin neredeyse 5 katı büyüklükte (21*14 mm)..
çok kullanışlı bir LCD ekranı var. yerleştirilme şekli bence mükemmel..
Kullanıcılar memnun.. fotoğraf kaliteside güzel ..
24-120 lik objektifi manzara çekimleri için slr-like lerde en geniş değer..
üstelik flaş mesafeside harici bir ışık kaynağına ihtiyaç duyurmayacak seviyede

ANCAK: bence LCD yerleştirmesi dışında çok kaba görünüşe sahip. eni ve yüksekliği çok fazla (139*168) ve 1 kg. ağırlığında..
Üstelik 1.000 USD gibi abartılı bir fiyatı var. Türkiye'de daha fazladır.
Bu fiyata SLR makina alınır.
Bu makinenin üzerinde durduğuna göre geniş açılı bir makina arıyorsunuz. ve objektif derdi istemiyorsunuz.
Geniş açı tercihimde kodak p880 alırdım... yok geniş açı derdim değil diyorsanız fuji 9500 de tercih edilebilecek bir makina üstelik yarı fiyatına

Tarih: 25 Ocak 2006, 17:18 - İp: 81.***.**4.176
baydın
baydın (üye)
Zonguldak / Meraklı

syn feridunb aşağıdaki özelliklere sahip bir makine düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim..
öncelikle 4mp veya üstü..
2inç veya üstü yüksek çözünürlüklü ekran
4x veya üstü optik zoom
640x480 30fps kesintisiz video kaydı
manuel kontrol
500 ytl veya altı

Tarih: 29 Ocak 2006, 22:14 - İp: 85.***.**2.148
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

640x480 30fps kesintisiz video kaydı
manuel kontrol

500 ytl veya altı

biraz şartları değiştirmen gerekecek gibime geliyo

Tarih: 30 Ocak 2006, 19:32 - İp: 85.***.**2.17
mertzngn
mertzngn (üye)
İzmir / Amatör

500 altı o özelliklere sahip casio z110 var hiç düşünme bu makina bu fiyata inanılmaz, herkesin bakması gerekir bence, dslr kullanıcıları bile herzaman yanlarında taşınacak bu makineyi almalı. manuel özellikleri yeterli bi de anti shake var tabii

Tarih: 14 Mart 2006, 14:07 - İp: 85.***.**9.205
karakartal
karakartal (üye)
Kocaeli / Meraklı

sayın feridunb ; sanırım bana yardımınız dokunabilir ben uzun araştırmalardan sonra Canon A 540 Sony W50 ve Panasonic Fx8 ve Fx 9 arasında kararsız kaldım istiyorumki hem iyi fotoğraf hemde iyi video çekebilen bir makine alayım ama çok da hantal bir makine olmasın istiyorum biliyorum çok fazla şey istiyorum yardımcı olursanız teşekkürler

Tarih: 20 Nisan 2006, 16:58 - İp: 212.***.**9.130
  • 1