extreme90
extreme90 (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax X70 ,sony Hx1 ,panasonic Gh1

Yeni F.mak. ve incelemeleri ;

Pentax X70
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/2131/show.html

Sony HX1
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/2132/show.html

Panasonic GH1
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/2145/show.html

Tarih: 6 Mart 2009, 13:51 - İp: 85.***.**3.220
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sony cmos kullanmıs,enteresan bir değişim ancak sensor buyutu hala cok kucuk.
artık dslr like sensorlerinin standartı 1/1.8 olmalı en kucuk..
cunku sadece zoom oranını arttırarak sacmalıyorlar sadece,yapılması gereken, su tuketıcı avlama işini bırakıp daha iyi makineler uretmek olmalı...
aksi halde ne yaparlarsa yapsınlar anlamsız oluyor..

telefoto minimum diyaframda 5.2 gorunuyorki 20x zoomda olsa yuuuuuuuuhhhhhhh
20x zoom ve saniyede 10 kare bu makineyi kurtarmaya yetmez..
---------

panasonige sasırdım, 2x odak carpanlı bir dslr cıkarmıs,video cekebiliyor livemos sensorlu
fiyatı dusuk ve lensleride ucuz olursa gercekten cok iyi bir ara makine olur diye dusunuyorum..aslında ustune sabıt ve iyi bir lens koysalar sony r1 gibi dikkate deger bir makine olabilirdi..
ornek fotograf gorme sansımız olur yakında umarım..

----------

pentax 24x zoom koymus,aferın,sidik yarısında bi adım one gecmiş.
sensor boyutu 1/2.33 rezillik. ccd ve 12 mp.rezillik
minimum cekim suresi 4 sanıye rezillik
yuksek zoom yuzunden telefoto min. f degeri 5 e sonyden ıyı ama nereye varmaya calısıyorlar anlamlandıramadım...

dikkate deger tek makine panasonıcıncı,digerleri fark yaratmak yada ceşitlendirmek degil resmen sidik yarışı yapmak için cıkarılmış, bilincli tuketıcıyı tatmın etmeyecek makineler bana gore.

Tarih: 6 Mart 2009, 15:28 - İp: 78.***.**7.42
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Panasonic G1 i bayaa incelemiştim.
Tam benim istediğim tarzda bir makina.

GH1 in ise lensinden dolayı çok pahalı olacağını düşünüyorum. 14-140 lens ile birlikte..

Tarih: 8 Mart 2009, 03:31 - İp: 78.***.**5.115
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Hx1 gibi süper zoom kompakt makinelerde objektifin ihtiva ettiği geniş aralık yüzünden distriksiyon, kenarlarda kararma ve kenar netliğinin azalması gibi sorunlar oluşmaması için 2,5-2,3" arası sensör boyutu tercih ediyorlar, bir bakıma mecburlar.

1,7-1,8" gibi bir sensör kullansalar bu kadar geniş aralıklı bir lens kullanamazlar yada lensin çapını genişletmeleri gerekir ki buda hedef alıcı kitlesi için fazla maliyetli olur hatta böyle bir makinenin alıcısı olmaz. Yani böyle bir makine üretmek bin liralık sakız üretmek gibi bişey olur.

En başta makinenin kompaklığı gider ağır ve hantal dslr boyutuna gelir. Objektif çapını genişletip 560mm gibi bir dar açı vermek canon'un soba borusu tabir edilen 500mm lik lensinin boyutlarında olur. Böyle bir makineyi değil çantaya bavula bile zor sığdırırsınız.

1,7" sensörlü kompaktlara baktığımızda fazla geniş bir aralık olmadığını görüyoruz (38-105mm gibi) bu kadar zoom koymasalar rekabet edemezler ve makineyi satamazlar. Zaten bu makineleri alan alıcı kitlesi sensör boyutuna bakmıyor.

Yani ürettiklerini pazarlayıp satmak istedikleri için mantıksız değil yaptıkları. Fakat bu boyutta küçük bir sensörde ccd yada cmos olması fark etmez iso başarısını ve resim kalitesini etkiliyor. Fakat 9 mp de bırakmaları çözünürlüğü dikkat çekici 10mp hatta 12 mp yapabilirlerdi. Demekki sensör boyutu ile çözünürlük arasında resim kalitesini koruyacak bir denge sağlamaya çalışmışlar.

Hx1 in üzerindeki lens gerçekten çok kaliteli G serisi CZ lerle aynı hassasiyet ve kalitede üretiliyor. Yinede tüm bunlar Hx1'i dslr-like olmaktan öteye götürmüyor ama dslr-like ların nereye geldiğini göstermesi bakımından dikkat çekici.

Tarih: 20 Haziran 2009, 00:49 - İp: 88.***.**4.186
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

badboy, zaten 20x zooma gerek olmadıgı için sensoru buyutmenın daha mantıklı oldugunu soyledim..
hem 20x olsun hem sensor buyusun demedim..zaten sensor buyudugunde tele degil geniş acı ıcın ugrasacaklardır..
bu makinelerin uzerindeki lensler 28-560 mm degil cunku.. 5-100mm objektifler ve crop faktoru zımbırtısı yuzunden 36mm esdegerleri 28-560
-----------------------------------
bunlar sidik yarıstırmaktan baska bişey degil,birara megapiksel cılgınlıgı vardı ufacık kompaktlarda 2den 5 e ordan 8 e ordan 12 ye ordan 15e megapiksel yarıstırıyorlardı..
bunlar gereksiz ozellikler..
1/2.5 sensore 3200 iso koyuyorlar bunlar gereksiz ozellikler..
ve tuketici megapiksel artınca daha iyi fotograf cekiliyor sandıgı için satıldı hepsi..

buna fırsatcılık denır,tuketıcıyı bilinclendirmeden,tuketıcının bilgisizliginden faydalanmak denir..

ilk yorumuma ek olarak panasonıc cok pahalı gordugum kadarıyla yanı gereksiz bir makine,ekstra birsey sunmuyor..,2x crop faktorlu olympus var ve uygun fıyatlı zaten..

hx1de yine zoom falan diyip 1450 lira fiyatı dayamıs sony (ereyon satıs fiyatı).. aferin diyorum baska ne denir..

Tarih: 21 Haziran 2009, 16:40 - İp: 78.***.**3.12
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

gaijin hx1 güzel görünüyor sanki.
hd video olayı için bana çok cazip geldi..
böyle bir tür de bulunsun isterim açıkcası.
sahibinden.com da 560 dolar gibi bir fiyat var..

sence değer mi?
en çok video olayı ve fotograf olayı bir arada çözmek için..

Tarih: 22 Haziran 2009, 00:26 - İp: 81.***.**9.202
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

guzel bir makine,ona itirazım yok,ama bu fıyata satılacak kadar guzel bir makine degil..zaten benım yorumumda fiyat/performans degerlendirmesi..
500 dolar 750-800 lira eder,ki bu fiyata bence deger.
ama mesela 900 lira ustunde para vermek bence cok yanlıs olur..
ki garantili 1450 lira,yok artık daha neler..

sonr dslr işine girdigi için daha buyuk sensorlu makineler yapmıyor bence..yoksa r1in devamını getirirdi
şöyle r1 gibi,hatta daha ufak,mesela 17mm ye 13mm (2x crop faktorlu) bir sensore 28-140 gibi bir aralıgı kapsayacak 5x lik bir objektif koysa dslr falan satamazdı sony..
oyuzden zaten hala megapikselle optık zoom yarıstırıyor..

ama cıkardıgı o makine efsane olurdu.
r1ın eksileri yavas olması ve noise konusunda basarısız olması..
bugunun teknolojisiyle cıkarılabilecek bir r2 piyasayı sallar atardı..BENCE

Tarih: 22 Haziran 2009, 02:50 - İp: 78.***.**8.2
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Gaijin sana katılıyorum. Yalnış anlama. Zaten Hx1 iyi bir dslr-like olmaktan öteye gidemez dedim. Küçük bir sensöre megapiksel ve iso soğdırmak aslında bizim açımızdan bakınca kandırıkçılık. Ama buna kanacak okadar çok insan var ki. Maksat tamammen ticari. Ürettim, satayım, kar edeyim. Objektife gelince evet gerçekten kaliteli ama bir dslr-like objektif. 2,4" sensör 5,6 crop veriyor. Yani mercimek sensöre göre üretilmiş objektif.

Zaten R2 gibi bir makine yaparlarsa ne olacağını muratreis'in Hx1 ve diğer kompakt makineler forumunda söylemiştim. Sende demişsin. Yapmazlar. Yaparlarsa ne bu makinelerini satabilirler nede bazı alfaları.

Hx1 satacaksa Canon'un sx1 yada sx10 fiyatına inmesi lazım. Zaten bu modellerle sidik yarıştırmak için piyasaya gelmedimi. Sx10 760 ytl fiyatı var. Buradan bir kıstas alınabilir. Ama bence dahada düşmeli. Çünkü bu işlerin sonu yok. Daha çok zoom, daha çok piksel, daha çok teknolojik yenilikli olanları (yok gülümseyince çeken, yok bebek suratını algılayıp flaş patlatmayan) bir sene sonra çıkacağı için. Teknolojiye ayak uydurulmaz.

Genede bu aralıklarda, nispeten iyi kalitede resim veren ve bir bel çantasına sığan bir makinenin alıcısı olacaktır.

Tarih: 22 Haziran 2009, 12:06 - İp: 85.***.**4.191
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

sensör falan konularında haklısınız,fakat her zaman her yerde dslr taşımak istemeyen,yakaladığı güzel bir anın videosunu çekmek isteyen ve pratik olarak yanında makine taşımak isteyen biri ne alabilir sizce.
bence her şeyi dslr ile karşılaştırmayalım.
her zaman yanında bulunabilen bir makine ile daha unutulmaz an lar çekilebiliniyor.
süper fotograf kalitesi istemiyoruz,eninde sonunda bizim için bir hobi değil mi?
bence farklı kulvarlarda değerlendirmek lazım ..

fuji f200 ,panasonic tz7 için görüşleriniz nedir?

Tarih: 22 Haziran 2009, 12:59 - İp: 85.***.**9.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kadir zaten profesyonel amaclar gudulmuyorsa dslr-like almanın cok daha mantıklı oldugunu soyluyorum..acemi/amator birinin dslr almasını cok dogru bulmuyorum..
ama bu makine gibi bir makinesi zaten var sonynın, bir degil bircok makinesi var..
bu makine gibi bir makinen varken tutup buna 5x daha zoom koyup piyasaya suruyosun..bu sidik yarısıdır baska bişey degil.
birbirinin aynısı makineleri bunda 15x var bunda 18x var diye diye satıyorlar,aralarına dunya fiyat farkı koyup.
bunu birkere ikikere uc kere yapsalar tamam ama yıllardır aynı numara..
h1 diye basladılar buna h2 h3 h5 h7 h9 h10 h20 h50 birbirinin aynısı 10 makine..coguda aynı donemlerde cıktı..
sonynın sacma sapan a230 a330 a380 hamlesini biliyorsun..
**
fotograf kalitesini yukseltmeye yonelik hiçbir caba yokken megapikseli zoomu yukseltmek,surat gorunce flaş cakan makine yapmak falan artık son bulmalı..
markalar daha cok fotografa yonelmeli..
cunku hıckımse (HİÇKİMSE) cok fantazi cekimler yapmayacaksa 560mm ye ıhtıyac duymuyor..

uzun lafın kısası bu makine bu fıyatı haketmıyor..
500 dolara bulduysan al tabı kacırma.. (panasoniz fz28 de var tabi)
hd video bence guzel,video ceken biri için kacırılmayacak bir ozellik.

Tarih: 22 Haziran 2009, 14:43 - İp: 78.***.**3.90
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

aslına bakarsan bu makine megapiksel olayında dikkatli davranmış sanki.
9 MP koymaları iyi olmuş,diğer modeller gibi 15-20 diye sallayabilirlerdi.
cep tlf.na bile 8 MP koyuyarlar düşün artık.
benim istediğim şöyle cebe çantaya sığsın.videosu güzel olsun.
zoom falan önemli değil x5 bile fazla..
bu yüzden benim için en ideal
fuji f200,panasonic tz7,canon ixus serisi ,canon sx200 modelleri geldi bana..

bu arada HX1 in vimeo sitesinde cameralabs sitesinin incelemelerini gördüm.video çekerken en kaliteli bir şekilde zoomlamayı hx1 yapıyor.diğer modellerin hepsi sınıfta kalır.
bulursam linkini ekleyeyim.
sırf bu özellik bile çok dikkat çekici..

bir de entresan bir panorama çekim özelliği var.
sen seversin panoramaları..

Tarih: 22 Haziran 2009, 15:03 - İp: 85.***.**9.67