helezon
helezon (üye)
İstanbul / Meraklı

Olympus Mu Yoksa Sony Mi?

Merhaba arkaşadaşlar

Bir dijital fotoğram makinesi almak istiyorum.Fakat kararsız kaldım.Olympus C-70 (7.1 MP, 5x Optik)ya da ona yakın bir modelini mi alsam yoksa Sony'nin (5 MP, 3x Optik) bir modelini mi alsam diye düşünüyorum.Macro çekime merakım var ama aynı zamanda çektiğim bir resmi 4-5 metre kare büyütüp afiş olarak asmak istiyorum.Nasıl bir model alabilirim yardımcı olacak olan var mı? Çok sevinirim.

Tarih: 16 Kasım 2004, 17:09 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Makro fotoğraflara ilgin varsa www.selimgumus.com sitesini ziyaret etmeni öneririm.Olimpusun ülkemizde servisi yok..Her nekadar ithalatçı firma yenisi ile birebir değiştiriyoruz diyor sada sen kulak asma zira ülkemizde garanti iki yıl ve olimpus fiyatta rekabet edebilmek için donanımda kullandığı parçaların en ucuz olanlarını tercih ederi oldu ileride iyiden iyiye sıkıntı yaşayacaklar fakat farkında değiller.senin makinen 24 ay garantili iken 20.ayda arızalandığında (ki mutlaka makro çekimden ötürü fleks kopacaktır...) makineyi birebir değiştirecekleri bana hiç inandırıcı gelmiyor.
Sony ise servis ücretleri astronomik...eğer aldığın makinenin kalıcı olmasını istiyorsan leica digilux 2 veya panasonic markaları incele...

Tarih: 16 Kasım 2004, 17:35 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

buyuk olceklerde print edeceksen en cok megapixelli olanini tercih etmelisin..

olympus'un servisinde sorun yasandigini soylemis burkay; o halde yasarsin, alma olympus..

canon G6 modeli de 7 megapixel bir makine.. resim kalitesi cok yuksek.. dusuk iso degerlerinde DSLR'danmis gibi fotograflar alirsin..(hemen hemen..)

sony'nin dsc-v3 modeli piyasaya cikmak uzere, bir baska 7 megapixelli..

...

simdi aslinda 7 megapixel neden onemli?

A4 uzerine print alacaginizi dusunelim..

5 megapixelli bir makine ile A4 uzerine (210x297 mm boyutunda yani) yaklasik olarak 225 dpi'lik print alirsin..

7 megapixelli bir makine ile yaklasik 270 dpi'lik print..

yani kalite bayagi farklilasiyor..

peki A3 uzerine aldiginda ne olur?

5 megapixelli makine ile 160 dpi; 7 megapixelli olan ile 190dpi..

tabii sonucta fark giderek azalacak olcek buyudukce, fakat, yine de en cok pixel ureteninden alman demek fotograflarinin daha net olmasi demek..

tabii bir diger onemli husus'da, megapixel kadar onemli olan bircok sey daha var fotograf makinelerinde.. hersey sadece pixel demek degildir..

Bu arada, bizim forumdan juggler'in hazirlamis oldugu bir yazi var, bir okumani oneririm.. Iste adresi.. sadece tikla bu yazinin uzerine.

Tarih: 16 Kasım 2004, 20:23 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

paran varsa sony f 828 şu anda en iyi makina bence. herşeyi en iyi tüm testlerde birinci.
olympus türkiyede pek yaygın değil. ayrıca fotoğraf kaliteleri hemen hemen aynı.
ben z2 kullanıyorum. Fakat fotoğraf kalitesi çokta tatmin edici değil.

Tarih: 20 Kasım 2004, 15:11 - İp: yok
  • 1