malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Leıca V-lux 20 Vs Canon Sx210ıs

Merhabalar,
Geçtiğimiz haftalarda iki arkadaşım için aldığım fotoğraf makinelerini inceleme fırsatı buldum. Arkadaşlarımdan birisi için LEICA V-Lux 20, diğeri için de Canon SX210 IS aldım. Genel anlamda baktığınızda, markalarını ayrı tutuyorum, makineler teknik özellikler bakımından birbirine benzerlik gösteriyor. Ancak fiyat bakımından birbirine çok uzaklar, Leica'dan bir tane alana kadar Canon'dan iki tane alınıyor. Ya da bu makineyi Panasonic Lumix ZS7'den üstün kılan özellikleri neler?

Leica'nın üstün özellikleri ise lensinde yatıyor deniyor. Leica kullanmadığım için sadece efsanelerden biliyorum..

Leicanın lensi 25 mm'den 300mm'ye kadar uzanırken, Canon'unki 28mmden 392mm'ye uzanıyor.
Canon'un odak aralığı 14 kat iken, Leica'nınki 12 kat.
Leica'nın bu modeli 3cm'de odaklanabilirken, Canon 5cm'de odaklanıyor.
Leica'nın sensörü ile Canon'un sensörü aynı, CCD.
LCD ekranları ikisinin de 3" olmasına rağmen, nokta sayısı anladığım kadarıyla Leica'da Canon'dan iki kat fazla, o nedenle çok net ve aydınlık bir görüntü sunuyor.
Boyut olarak aşağı yukarı aynıyken, Leica bir de GPS sığdırmış makinenin içine. Fotoğraf çektiğiniz pozisyonu, exif bilgilerine kaydediyor.
ISO hassaslıkları 1600'e kadar çıkarılabiliyor, sanırım sonuçları farklı veriyorki fiyat farkı bu denli yüksek

Bu bilgiler dışında bu makineyi özel kılan başka neler var da iki katı fiyat veriyor? Sadece adı ve lensi mi?
Gerçi travel leica sitesinde bu makineyle çekilen fotoğrafları görünce bu makineden etkilenmemek elde değil ama..

#malkocy' tarafından 10.07.2010 18:40:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Temmuz 2010, 09:56 - İp: 116.***.**1.60
fotocukerim
fotocukerim (üye)
Denizli / Amatör

şiddetle tavsiye ediyorum- leica al bnde kullanıyorum aynısından mükemmelin ötesinde bi makina 2'sinin fiyatı ne kadar ister ucuz al ister pahalı ama leica gibi zor bulunur

Tarih: 10 Temmuz 2010, 18:23 - İp: 88.***.**6.43
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Compact sinifda para shit gibi olanlarin tercih ettigi bir marka hastaliginin sonucu.Panasonic LX3 deki olay ile Leica D-LUX4 olayindaki mantik .T-shirt giyersin ya birinde Apdi yazar digerinde Versace misali ama kumas ayni...

Tarih: 12 Temmuz 2010, 16:40 - İp: 221.***.**6.23
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bana da sonuçlar aynı geldi.. İki makineyi de denedim, Leica'nın LCD'si biraz parlak olduğu için küçük LCD'de Leica'nın fotoğrafı daha canlı gözüküyordu. Ama fotoğrafları PC'ye aktarınca çok fazla bir fark göremedim.
Kompakt makinem bozuldu, sanırım yeni bir tane alacağım da, Leica neden bu kadar pahalı, bu fiyata L kalite bir Canon lens alınabilir diye düşündüm... Merak ettim farklarını..
Haftasonu foto kitapçısındaki Leica Collectors kitabını inceleme vakti diye düşünüyorum.. Sadece merakımdan..

Ama bir de Leica'nın kırmızı noktası şık duruyor

Tarih: 12 Temmuz 2010, 16:50 - İp: 58.***.**8.132
  • 1