drsataguler
drsataguler (üye)
Kocaeli / Amatör

Leıca C-lux-2 Almam Doğru Mu?

Ben Canon A710IS kullanıcısıyım. Bir de çantamda devamlı taşımak için küçük ve kaliteli bir makine istiyorum. Kararım Leica C-Lux-2 yöününde. Sizlerin fikri nedir? Değer mi? Kalteli bir makina mı? Tavsiye eder misiniz? Örnek foto gönderebilecek var mı?

Tarih: 11 Ocak 2008, 00:20 - İp: 85.***.**4.103
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Leica c-lux2 makina çok başarılı olan c-lux1 in devamı. Leica nın işi çok ciddiye aldığı ve panasonic e fx-01 i ürettirdiği temel compact model.. Hiç bir compact makina leica nın bu makinalarda kullandığı mercek kadar geniş açı sağlayamıyor.. birde megapixseli kafaya takarsanız panasonic 12 mp lik fx-100 ünü alabilirsiniz..hepsi aynı makina sayılır.. bende c-lux1 var 6 mp ama..çoğu zaman bunu da ben çektim derken c-lux1 ile çektiklerimi gösteriyorum..tabi objektif çıkıntısı sizi rahatsız etmezse mutlaka d-lux3 alın.. başka hiç bir kamera 16:9 u bu kadar geniş çekemiyor..görüntü kalitesinden bahsetmeye gerek yok..

Tarih: 12 Ocak 2008, 15:29 - İp: 82.***.**6.69
drsataguler
drsataguler (üye)
Kocaeli / Amatör

Yorumunuz için çok teşekkür ederim...

Aklıma takılan ve bilmek istediğim birkaç soru var... Leica ile Panasonic'in aynı tip oaln kameraları var ve Panasonic de Leica objektif kullandığını iddia ediyor. İki markanın aynı tip ve özellikteki iki cihazı arasında fark var mı? Fiyat farkı var, bu sadece Leica'nın isim farkı mı? Bir de Canon A710IS kullanırken bu modeller gereksiz mi?

Tarih: 12 Ocak 2008, 22:17 - İp: 81.***.**1.240
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

her ikisiyle cekim yapanlar farkı göremeyecek kadar az oldugunu bu kadar fazla parayı leica'ya vermenin gereksiz oldugunu söylüyor.

gerekli ya da gereksizlik size baglı. küçük bir makine istiyorum sürekli taşımak için demişsiniz. unutmayın ki leica alınca da dağlar kadar fark göremeyeceksiniz elinizdeki makineden. insanlar genelde manuel ayarlı kompakları kullandıktan sonra dslr almak ister bu onların ihtiyacı ve tercihidir. ama sırf küçük olsun diye kompak makine alıyorsanız o sizin bileceğiniz iş. onu almayın dslr alın diye tavsiyede bulunmam kel alaka bir durum olacaktır

Tarih: 12 Ocak 2008, 23:51 - İp: 78.***.**0.137
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gözlemlerim sonucunda bazı şeyler söyleyeceğim.. Bu farka sadece isim farkı denebilirde denemezde.. Leica olanlar almanyada üretiliyor.. malzeme alman malı ve daha sağlam.. Leica optik konusunda ve reflex analog makinalar konusunda dünya fotoğraf sanatçılarının herzaman bir numarası..Optiği kendisi yaptığı için panasonicle ortak olan modellerinde bazı ayarları kendi geleneksel anlayışına göre değiştiriyor. Bu fotoğraflarda belki anlaşılmıyor ama küçük bir detay.. Dahamı iyi? belki değil..belki panasonic daha iyi.. elektroniği panasonic yaptığı için optiğe alabildiğince yükleniyor..Leica ise belli bir sınır getiriyor.. Leica nın panasonic le ortak yaptığı compact makinalar fiyat bakımındanda pahalı modeller değil.. Panasoniğe 400 dolar vereceğinize Leica ya 600 dolar verebilirsiniz.. Bence o kırmızı logo için bile olsa değer..

Canon 710 Is küçük bir makina sayılmaz.. C-lux2 ise çok küçük ve belki hayatınızın sonuna kadar kullanacağınız enfes bir tasarım.. Tabi C-lux1 de öyle.. Unutmayın kalite ayrıntılarda gizlidir ve basit olanı yapmak zordur..

Tarih: 13 Ocak 2008, 09:37 - İp: 82.***.**6.69
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Ben her iki makineyide biliyorum ve aralarında hiç bir fark yok diyorum.

Tarih: 13 Ocak 2008, 19:59 - İp: 88.***.**9.95
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arada fark yoksa eger markaya para vermek tamamen lükstür bana gore.

Tarih: 13 Ocak 2008, 21:17 - İp: 88.***.**8.62
drsataguler
drsataguler (üye)
Kocaeli / Amatör

Peki, Canon A710IS ile mukayese edersem bu C-Lux-2 nasıl? Kaliteleri benzer mi? HAngisi daha iyi? C-Lux-2 ile basit de olsa gece flaşsız çekimleri yapa bilir miyim?

Tarih: 14 Ocak 2008, 21:33 - İp: 88.***.**3.143
2681071
2681071 (üye)
Adana / Firma

leica makine alacaksanız en önemli husus objektifinin summicron olup-olmadığıdır.gerisi teferruat.

Tarih: 24 Ocak 2008, 19:49 - İp: 88.***.**2.189
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

benim anlamadığım a710is zaten küçük bir makine..
cep modeli yani, büyük değil..

daha ne cep makinesi alacaksın?
tamamen paranı sokağa atarsın, arada hiç fark yok.
yazık parana..
git bir DSLR model al bari, adamakıllı footğraf çek.

ne kadar paran var bilmiyorum ama..
bütçen az ise;

-pentax k100d süper

Bu makine iyidir. bir de nikon d40 var ama asla önermem! bu mskineye uygun lens bulmak karışık bir iş..

sony a100 de iyi tercih.. ucuza bulursan kaçırma..

Tarih: 26 Ocak 2008, 17:27 - İp: 88.***.**6.4
  • 1