hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Kullanımı En Kolay Makina Hangisi?

73 yaşındaki ilkokul mezunu anneme, hatıra bırakmak için fotoğraf çekmek istediğini duyduğumdan beri yaş günü hediyesi olarak DFM almak istiyorum?

Ancak marka ve kalite meraklısıdır.. Gözü tutmazsa fırlatır atar...

Kullanımı ve menüleri en basit olan ama bir o kadar da iyi görüntü veren DFM arıyorum...

Önerilerinizi bekliyorum.

Tarih: 12 Ocak 2007, 23:28 - İp: 88.***.**1.233
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Değerli hamsiköy hemşerim. 73 yaşındaki annenin fotoğraf makinesi merakı ne güzel bişi. Sen böyle bi soru sorunca aklıma geldi. Vatan gazetesi yazarı Selahattin DUMAN'ın bi arkadaşı annesine cep telefonu hediye etmişte, kadıncağız demiş ki "Bunun tek tuşlusu yok mu?" Bu da o hesap. En iyisi annene otomatik ayarlı bi makine alman. Kendisi sadece makineyi açacak ve tuşuna basıp çekecek. Bu arada bence en dikkat edilmesi gereken şey annenin makineyi titretebilecek olmasıdır. Bu nedenle görüntü sabitleyici özelliği olan modelleri tercih etmende fayda görüyorum. Tavsiye istersen Canon ve Panasonic'in görüntü sabitleyici özelliği olan küçük modelleri var. Onlara bakabilirsin. Senin için para ne derece önemli bilmiyorum ama bu modeller biraz tuzlu olabilir. Bütçeni yazarsan ona göre tavsiyede bulunmak daha kolay olur. Selamlar...

Tarih: 13 Ocak 2007, 10:05 - İp: 85.***.**4.2
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli Mustafa Çakar,

Titreşim önleyici özellik hatırlattığın iyi oldu.
Casio Exilim Z60 bütçeme uyar.

Menüsü ve diğer kullanım özellikleri anama uyar mı acaba?

Tarih: 14 Ocak 2007, 00:31 - İp: 88.***.**4.104
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Canon ixus serilerine bakmanı öneririm.. Hem türkçe menülü olmaları avantaj sağlar hem de ince küçük hafif bas çek tarzı...

Sonucta hangi makinayı alırsa alsın biraz alışma süresi olacak..

Tarih: 14 Ocak 2007, 00:49 - İp: 88.***.**3.141
lazury
lazury (üye)
Artvin / Amatör

uzak dur z60 dan ben arada sende kullancakssan tabiki. ben aldım 1 hafta sonra sattım taliplisi çıktı Allah'tan.Canon ixus serisi..

Tarih: 15 Ocak 2007, 02:25 - İp: 85.***.**8.58
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili lazury,

Gördüğün olumsuz yönlerini sayar mısın?

Tarih: 15 Ocak 2007, 22:35 - İp: 88.***.**6.105
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Konica minolta z3 bulabilirsen en kolay kullanımı onda gördüm.

Tarih: 16 Ocak 2007, 00:10 - İp: 85.***.**3.205
lazury
lazury (üye)
Artvin / Amatör

şöle sölim birincisi ışığın az olduğu ortamlarda çok kötü resim çekiyor. noise çok fazla. ikincisi çektiği resimleri gerçek boyuta getirdiğinde resim kalitesini kötü olduğunu açık bir şekilde görebiliyorsun 300-350 ytl lik bir samsung makinsı var arkadaşın onunla kıyasladık o daha net ve temiz çekmiş. yanlış bilmiyorsam casio z60 bas çek makina kategorisine giriyor.

Bu makinyla ancak çekim modlarını karıştrarak iyi kalite resimler çekersin 33 farklı çekim modu var.

Menüsü kullanım açısından basit. biracık ingilice varsa çözülebilir basit bir şekilde ama teyze kullancağı için sorun olabilir. teyxe pek karıştırmaz herlade makinayı öle basar çeker.Hatta Easy Menü Özelliği var ona geçiçince basit bir menü çıkarıyor karşınıza mp i değişme flash açma kapama gibi basit ayarlar açık oluyor sadece. O açıdan teyze hitap edebilir...Ama canonlardan alacağın resim kalitesini bu makinadan bekleme. Aşşaığdaki linden çektikleri resimlere ulaşabilirsin. iso değerleri düşük olması (ışık algılama) ve lens belkide kaliteli olmaması resim kalitesini bozuyor. bunlar benim kullanıp elde ettiğim sonuçlar başka kullanan varsa onlarda eklerlerse görüşlerini daha aydınlatıcı olur. Bence canon ixus serisi al türkçe menü Otomatikte bas çek.

Casio daki anti shake özelliğinin ben bir artısını göremedim o modda çektiğim resimler bile yine bulanık çıkabiliryordu.

Ben fuji f30 alma niyetlisiyim öğretmeniz beli bir doğrultursak hemen alacağım. Ama sana tavsiyem bir kaç arkadaşda gördüğüm canon ixux serisidir.

tıkla

#lazury' tarafından 16.01.2007 01:49:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2007, 00:23 - İp: 88.***.**1.219
  • 1