orcunum
orcunum (üye)
İzmir / Amatör

Kodak Easyshare 863,1603,m340; Nikons510

arkadaşlar fiyat aralığım 300-400 lira.
bu aralıkta fiyatlarda olan makinelere baktım hemen hepsinin özellikleri birbirine çok yakındı. en uygun fiyata en iyisini almak istiyorum
benim beğendiğim modeller:
kodak easyshare 863 , 1063
kodak m340, m1703
nikon coolpix s510
casio exilim z20

istediğim özellikler megapixeli 7ve üstü olması,gece çekimleri ve video çekimlerinin kaliteli olması(tabi videodan pek fazla birşey beklemiyorum), kendimi geliştirmeye yönelik olsun enstantene, diyafram bunlarla oynayabileyim

Bir de sormak istediğim bazı makinelerin kendi özel pilleri var onlar mı daha iyi yoksa kalem pille çalışanlar mı? Bu piller bozulursa yenisini bulmak kolay mıdır?

ben m1073ü beğendim sizce diğerlerine göre artıları eksileri nelerdir?
Veya bu para aralığında önerebileceğiniz başka makineler var mı?
teşekkürler

#orcunum' tarafından 28.05.2009 01:04:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2009, 23:25 - İp: 88.***.**8.231
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Modeller arasında nikon iyidir. Ancak kompakt bir makineden çok şey bekliyorsunuz. Bu fiyatlarda manuel ayarlı makine TR de yok, slr like aramalısınız ki 500 ü geçer. Batarya bulmak kolaydır ancak fiyatları pahalıdır (50 TL civarı). Pil ya da batarya tercih meselesi, tartışmaya açık.

Bu konu kilitlenir bu arada, forum kurallarına aykırı başlık kullanmışsınız...

#bolubeyi' tarafından 27.05.2009 23:52:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2009, 23:50 - İp: 78.***.**1.142
orcunum
orcunum (üye)
İzmir / Amatör

konu başlığını düzelttim uyarın için teşekkürler

Günlük 20-30 fotoğraf olarak varsayarsak bu pillerin kullanım ömrü yaklaşık ne kadardır.?

Tarih: 28 Mayıs 2009, 00:53 - İp: 88.***.**8.231
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Başlık olmuş şimdi

Pil sorusu muğlak olmuş biraz. LCD ye ne kadar süre baktığınızdan tutun, ne kadar pozlama yaptığınız, ne kadar flaş kullandığınız, ne kadar makineyi kurcaladığınız (fotoğraf silme, ön izleme yapma vs) gibi onlarca faktör etkilidir. Pillerin ömrü fotoğraf sayısıyla ifade edilir genellikle ve bu CIPA standartlarıyla belirlenir. Ürünü inceleyen sitelerden ya da ürün kılavuzundan bu bilgiye çok rahat erişebilirsiniz. CIPA standartlarına göre ortalama tasarrufta kullanılan (fotoğrafların yarısı flaşla çekilmiştir, bir süre vizör kullanılmıştır, bir süre LCD gibi) bir cihazın pil ömrü biçilir. Bu tahminimce en yaygın olarak 200-600 fotoğraf arasındadır. Tabi gripli SLR makinelerde binlerce fotoğrafa kadar çıkar Kompakt makineler için ise 150-200 fotoğraf tasarruf edilmeksizin çekilebilir. Ancak dediğim gibi bu değerler çok kolay değişebilir.

Tarih: 28 Mayıs 2009, 01:11 - İp: 78.***.**1.142
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kodaktan herhangibir makine satın almayın..
nikonda kompakt piyasasında malesef basarılı degil.
bu fiyat aralıgında alınabilecek en mantıklı model canon a590 is yada a580 gibi modellerdir..

-----------------
kalem pil kullanması cok daha pratiktir, herhangibiryerde piliniz bittiginde bir bakkaldan duracell pil bulmak sarj aletine priz bulmaktan daha kolaydır ve zaman kazandırır sizde takdir edersinizki..
ayrıca yedek batarya almak yedek sarjlı pil almaktan daha pahalı...
4 tane sarjlı pili 15 liraya satıyorlar.

-----------------
2700 ma lık bir pille yaklasık olarak 350-400 fotograf cekebilirsiniz. bu sayılar 1 flaşlı bir normal cekim belli cekimden sonra makineyı tekrar acıp kapama gibi degişik kullanım standartlarına gore olculuyor..
bu pillerin omurleride 1000 sarja kadardır..
dogru sarj ve kullanımla 1-2 yıl sorunsuz calısacaklardır

Tarih: 28 Mayıs 2009, 02:06 - İp: 78.***.**2.136
orcunum
orcunum (üye)
İzmir / Amatör

cevaplarınız için çok teşekkürler

gaijin dediğin modellere baktım a590 gerçekten güzel
sormak istediğim yaklaşık aynı fiyatlarda diğer markaların 10 mp ürünleri de var. Bu makinenin beğenini kazanmasının nedeni nedir? örneğin kodak m1073e göre artıları nelerdir?

Tarih: 28 Mayıs 2009, 19:27 - İp: 85.***.**5.101
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

10 mp olması makinenın iyi oldugunu gostermezki..
yuksek zoom yapmasının iyi oldugunu gostermedigi gibi

bu tamamen bir pazarlama stratejisi..
aynı sensor boyutunda megapikselin buyumesi fotograf kalitesini ve iso performansını olumsuz etkiler..
kodaka gore artısı ne demişsiniz.. cevaplamak için kodaklara makine demek gerekirki ben demiyorum..
kızan kızsın cok umurumdada degil,pekcok modelinide kullandım, ancak kodak teknolojiye zamana ve piyasaya bukadar uzak kalabilen,ustune birde hiç haketmedigi fiyatlar isteyen bir firma sırf analog zamanından kalma ismiyle satıs yapıyor..
--------
canonun artıları,bu klasmandaki bir makineyı makine yapan hersey..
ve tabi fiyat/performans oranı

Tarih: 28 Mayıs 2009, 20:36 - İp: 78.***.**7.71
orcunum
orcunum (üye)
İzmir / Amatör

bilgilendirici cevabın için tekrardan teşekkürler
büyük ihtimal a590ı alacam sormak istediğim video sırasında optik zoom yapma imkanı var mı bu makinede? bir de gece çekimi sırasında gürültü oluşuyormuş diye okudum forumlarda doğrumudur?

a570:Geniş aksesuar seçenekleri
İsteğe bağlı geniş kapsamlı aksesuar seçenekleri arasında geniş açı ve tele dönüştürücü lensler, yakın çekim lensi ve yardımcı flaş vardır. Su geçirmez kasası, 40 metreye kadar derinliklerde su altı çekimlerine olanak verir.

a570deki gibi aksesuarları a590da kullanabiliyormuyuz?
a570 çok öneriliyor? farkı çözemedm sadece mp farkı mı var?

#orcunum' tarafından 28.05.2009 22:31:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2009, 22:13 - İp: 85.***.**5.101
  • 1