glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Giris Seviyesi Compact Makine

Herkese merhaba,

Uzun yıllardır analog ve dijital çok sayıda SLR ve DSLR cihaz kullandım. Şu anda çantada, cepte taşımak amaçlı compact bir makine ihtiyacı duyuyorum. Forumda epeyce okudum, karşılaştırma sitelerine baktım vs vs ama gördüm ki bu compact alemi hiç DSLR olayı gibi değilmiş. İşin bu tarafından anlamadığımı kabullenerek sormaya karar verdim. Çünkü spesifikasyonları aynı olan onlarca cihaz var ve alışık olduğum sitelerde çoğunun karşılaştırma fotoğraflarını bile bulamıyorum.

Kriterler şu şekilde;

- 200 - 250 TL civarına alınabilirse iyi olur. En fazla 300 TL, daha fazla asla.
- Optik ya da sensör aracılığı ile görüntü sabitleme özelliği olmalı. Dijital olarak yapmamalı.
- 35mm karşılığı olarak tercihen 28mm'den başlayan lensi olsa iyi olur. Yoksa 35 de iş görür.
- Tele kısmı ise 4X uzağına gitmemeli. Öyle 10-15X falan istemiyorum.
- ISO 800'e kadar kabul edilebilir performansı olsa güzel olur.
- AA pil değil lityum vs pili olmalı.
- Megapixel önemli değil. Pixel density benim için daha önemli olduğundan aslında ne kadar az megapixel olsa o kadar iyi olur ama şu anda herhalde piyasada 10 mp altında birşey bulmak zor.
- Marka takıntım yok. Fiyat - performans önemli.
- Video çok önemli değil. 720p çekse iyi olur ama VGA de olur. Sonuçta sadece denk geldiğinde birşey çekerim. Yoksa önemi yok.
- Vizör önemli değil. LCD'den bakabilirim.,
- Hareketli LCD şart değil, sabit de olabilir.
- LCD büyüklüğü 2.5" ve yukarısı yeterli. Dev gibi olması gerekmiyor.

Bu kriterleri sağlayabilecek bir cihaz önerebilirseniz sevinirim. Dediğim gibi sadece yanımda diğer ekipmanlar olmadığı zaman kullanmak gerekirse diye alacağım bir cihaz. Ama makul bir görüntü kalitesini bekliyor olurum elbette. Bütçeyi biraz arttırıp SLR-Like falan almaya ihtiyacım yok çünkü zaten DSLR kullanıyorum normalde.

Şimdiden teşekkürler herkese.

Tarih: 6 Şubat 2011, 23:15 - İp: 92.***.**6.222
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Unuttuğum bir madde var, onu da ekleyeyim

Tercihen diyaframı f: 2.8 den daha küçük olmasın. Düşük ışıklı ortamlarda illa flaşa ya da yüksek ISO'ya muhtaç olmasam iyi olur.

Teşekkürler.

Tarih: 6 Şubat 2011, 23:16 - İp: 92.***.**6.222
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-belli bir kaliteye alışık olduğunuza göre her kompakt sizi memnun etmeyebilir...kriterlere uyan çok iyi makinalar var, ama fiyatları limitinizin 2-3 katı... kriterlerinize en yakın ilk aklıma gelen canon a3000...

Tarih: 7 Şubat 2011, 15:27 - İp: 78.***.**5.1
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler elcezeri,

A3000 fena gözükmüyor. 215 TL gibi bir fiyata da bulabiliyorum galiba. Kullanıp da "aman sakın alma, şöyle kötü, böyle berbat" diyen birisi yoksa alayım bari.

Teşekkürler..

Tarih: 8 Şubat 2011, 15:39 - İp: 195.***.**4.6
  • 1