tanjugr
tanjugr (üye)
İstanbul / Amatör

G12 İle Dslr İkilemi :)

Merhaba,
Bir süre önce fotoğraf makinesi almaya karar verdim. Canon G serisi çok hoşuma giden modeller fakat bir kompakt makineye göre fiyatları da biraz yüksek. 2. el bir G12 ile bir EOS 1000d arasında fazla fiyat farkı yok aslında.
Bir yıl kadar önce Zenit 122 alıp temel fotoğraf terimlerini anlamaya çalıştım. Çok karışık olmayan ama aynı zamanda manuel ayarlara izin vermesi yönünden G serisini düşündüm ama bazı arkadaşlarım her zaman SLR almak daha mantıklı dedi.
Bir de yine önemli bir konu benim için portatif olması. SLR makine başlı başına yük gibi geliyor bana şu an, G12'yi çantama atıp taşıyabilmek cabası.
Sizce ne yapmalıyım? Bu işe yeni başlayacak biri olarak G12 beni memnun etmez mi? Ya da o paraya gidip SLR almak daha mı mantıklı olur?

Tarih: 11 Haziran 2012, 01:26 - İp: 94.***.**6.167
alialuc
alialuc (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,

Oncelikle ben bir Sony A300 DSLR makine Kullanicisyim ve su an bende bu tarz bir ikilemdeyim. Sadece sana su tecrubemi soylemek istiyorum, Eger DSLR i alipta omrunun sonuna kadar onun 18-55 yada 18-70 kit lensi ile gecirmeyi planliyorsan ve buyuk makineleri yaninda tasimak cok zor geliyorsa daha portatif birsey ariyorsan, ki ben tasimaya usenir oldum cunku tamamen farkli bir canta ; agirligi onemli olmasada buyuklugune buyuk, hic DSLR alma derim. Bu benim kendi fikrimdir. Cunku bu tarz usengeclik ve tasima yani kompakt olmama problemleri yasayicagini dusunuyorsan direk kompakt bir makine al ama ben bu isde ilerlerim lenslerimi degistiririm ciddi bir hobi halinde yapabilirim diyorsan DSLR alabilirsin.

Tarih: 12 Haziran 2012, 10:49 - İp: 195.***.**4.254
tanjugr
tanjugr (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler alialuc

Ben de zaten sürekli yanımda bir çanta taşıdığım için fazladan DSLR çantası taşımak çok büyük külfet geldi. Fotoğrafı seviyorum ama farklı lenslere ihtiyaç duyacak kadar uzun soluklu zaman ayırabileceğimi sanmıyorum şu aşamada. Zaten G12 için de filtre ve lens eklemeye yarayan bir adaptör kullanılabiliyor olması ayrıca cezbetti.
Sonradan pişman olmamak için her yönüyle düşünmeye ve fikir almaya çalışıyorum.
Üşengeçlik başa bela

Tarih: 12 Haziran 2012, 11:11 - İp: 212.***.**5.34
arandur
arandur (üye)
Zonguldak / Amatör

Merhaba. ben de Canon G11 kullanıyordum. Şimdi Nex-5N kit lensiyle kullanıyorum. Aradaki fark büyük. Nex serisinden bütçenize göre almanızı tavsiye ederim.

Tarih: 14 Haziran 2012, 18:45 - İp: 176.***.**7.36
tanjugr
tanjugr (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler arandur.

Nex serisine bakmıştım. Belki bu kararım size fazlaca amatör bir tercih gibi gelecektir ama Nex serisinin tipine bir türlü gözüm alışamadı

Nitekim bu akşam bir satıcıyla G12 konusunda anlaştım, yarın satın alacağım. İlginiz ve cevaplarınız için teşekkürler.

#tanjugr' tarafından 14.06.2012 23:39:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2012, 22:40 - İp: 94.***.**9.238
  • 1