mydemir09
mydemir09 (üye)
Aydın / Meraklı

Fz30 Mu Canon S3 Mü

Arkadaşlar yeni bi makina almayı düşünüyorum ama FZ30 ile S3 arasında tereddütte kaldım.
hangisini önerirsiniz.
yardımınıza ihtiyacım var...

Tarih: 28 Eylül 2006, 17:19 - İp: 88.***.**5.155
okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

sana yardımcı olabilecek bir link vereyim bu konu burada irdelendi bakmanda fayda var

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=10612&highlight=fz30

Tarih: 29 Eylül 2006, 17:43 - İp: 212.***.**9.21
nazmergn
nazmergn (üye)
Ankara / Meraklı

PANASONIC FZ 30 Ve CANON S3 ARASINDA BELİRGİN FARKLAR VAR..

SENİNLE AYNI DURUMDAYIM BENDE İKİSİ ARASINDA KARAR VERECEĞİM

KENDİ FİKİRLERİMİ SÖYLEYEYİM SANA..
ARADAKİ BELİRGİN FARKLAR ŞUNLAR..

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNALARININ LCD EKRANLARININ KALİTESİDE ÖNEMLİ BU SINIFDA FZ 30 ,S3 DEN DAHA İYİ...

FAKAT CEKTİĞİN FOTOLARI BİLGİSAYARINA AKTARIRKEN İŞTE OZAMAN
CANON DAHA İYİ CÜNKÜ FZ 30 USB 1.1 HIZINA,S3 İSE USB 2.0 Hi-Speed HIZINA SAHİP..

FOTOĞRAF KALİTESİNDE ÖNEMLİ OLAN SENSÖR BOYUTUNDA FZ 30 1/1.8-inch VE S3 İSE 1/2.5 YANİ S3 DAHA İYİ..

OBJEKTİF KONUSUNDA FZ30 DA MANUEL EL İLE OPTİK ZOOM DAHA HIZLI YAPARSIN..VE CANON S3 DE ULTRASONIC MOTOR İLE ZOOM YAPIYORSUN...BENİM FİKRİM İŞTE BURADA KARARSIZLIK..
BİRGÜN GELİPTE BU S3 ÜN İÇİNDEKİ MOTOR ÇÖKERSE TAMİR MASRAFI COK FAZLA,VE CANONUN SERVİS SORUNU VAR..(TÜRKİYEDE COK GENİŞ BİR SERVİS YOK)

GÜÇ PROBLEMİ VAR BİRDE FZ 30 LITIUM PİL İLE S3 İSE ŞARZ EDİLEBİLİR PİL VEYA NORMAL KALEM PİL İLE KULLANABİLİRSİN..
BENCE LITIUM PİL OLUMSUZ BAZI YERLERDE...FAZLADAN NORMAL PİLİ HERZAMAN YANINDA BULUNDURABİLİRSİN AMA LITIUM PİL BİRAZ ZOR..BU DA COK ÖENMLİ..

KANIMCA BUNLAR VE ANLATMADIĞIM BİRCOK AYIRICI ÖZELLİKLER İLE
BENCE BİRİNİN ARTISI DİĞERİNİN EKSİSİ,YANİ İKİSİDE ORATADA..
BİRİNİ ALSAN KEŞKE DİĞERİNİ ALMASAYDIM DEMEZSİN,
ÇOK YAKINLAR BİRBİRLERİNE..

AMA BEN ANKARADA MAĞAZALARA SORDUĞUMDA BANA PANASONIC FZ 30 U TAVSİYE ETTİLER..(BELKİ ELDEN CIKARMAK İSTEDİKLERİ İÇİNDE OLABİLİR.NASIL OLSA FZ 30 UN İKİ ÜST MODELİ VAR FAKAT S3 EN SON MODEL O YÜZDEN OLABİLİR...BİLEMEM.BEN CANONU TAVSİYE EDİYORUM (YÜZDE 49 FZ 30) (YÜZDE 51 S3) DERİM

Tarih: 30 Eylül 2006, 01:08 - İp: 85.***.**5.139
jakabo
jakabo (üye)
İçel / Meraklı

" FOTOĞRAF KALİTESİNDE ÖNEMLİ OLAN SENSÖR BOYUTUNDA FZ 30 1/1.8-inch VE S3 İSE 1/2.5 YANİ S3 DAHA İYİ.. "

sevgili nazmergn 1/1.8" 1/2.5" den büyüktür yani fz30 un sensörü daha büyük...

Tarih: 30 Eylül 2006, 09:00 - İp: 88.***.**6.136
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

ben canon s3 kullanıcısıyım makinemden çok memnunum fakat panasonic fz30 çok güzel bir makine fz30 tavsiye ederim.
ben makine alırken bütün makinelerin en ince ayrıntılarına kadar biliyordum fz30 ile s3 arasında da fiyat farkı çok fazla değil aynı gibiler hatta benim s3 tercih etmemim sebebi batarya ile çalışması 2-3 sene sonra fz30 bataryasını piyasada bulabilecekmiyiz? bu konuda şüpeliyim. bu konu bütün bataryalı dslr-like makinelerdde geçerli.

Tarih: 30 Eylül 2006, 11:19 - İp: 88.***.**7.225
nazmergn
nazmergn (üye)
Ankara / Meraklı

nurrr kullanıcı kodlu arkadaş haklı batarya konusu yani makinanın hangi güç seceneğini kullanması cok önemli,,,

keşke panasonic fz 30 da pille çalışabilseydi işte ozaman

s3 yerine panasonic arasında pek fazla çelişkiye girmezdim..
bu makinalar özel makinalar öyle ha ALAYIM HADİ diye alınmıyor fiyatlarından dolayı o yüzden de,almışken kusursuz veya kusurları cok daha az olan bir makina almak lazım..Kİ UZUN ZAMAN BİZE HİZMET EDEBİLSİN..

fakat PANASONİC FZ 30 UN METALİK RENKLİ OLAN VERSİYONUNUN ESTETİK GÖRÜNÜŞÜNEDE AŞIK OLMAMAK MÜMKÜN DEĞİL...

ÖZETLE PANASONİC VE S3 ARASINDA MEGAPİKSEL FARKI DIŞINDAKİ
DİĞER ÖZELLİKLER HEMEN HEMEN AYNI..BUNUN DIŞINDA EN UYUZ EDİCİ KONU S3 DE ZOOM OLAYINDA ULTRA MİNİ MOTOR KULLANILMASI DURUMU,Kİ BUNA BENZER COĞU ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ HEP ELEKTRONİK OLDUĞUNDAN 4 ADET KALEM PİL YUVASI YAPMIŞ ADAMLAR.. PANASONİC DE DURUM MANUEL YANİ EL KONTROLÜNDE..

VALLA BEYLER BAYANLAR O MAKİNADA ŞU VAR BUNDA O YOK DEYİP DE ZAMAN KAYBETMEYİN DERİM,ÇÜNKÜ PİYASADAKİ MARKA SAHİPLERİ İLLAKİ BİR YERİNDE KUSUR BIRAKIYORLAR ÇÜNKÜ HER BİR ÜST MODELDE O KUSRU KAPATMALARI LAZIM(Bİ ÜST MODEL YAPAMAZLAR KUSURSUZ MAKİNA YAPARLARSA) VE O YÜZDEN HİÇ KARARSIZLIK İÇİNE GİRMEYELİM... İSTEDİĞİNİZ OPTİK ZOOM MİKTARI VARSA VE MEGAPİKSELİ YETERLİ İSE VE DE BUNA BENZER ÖNEMLİ NOKTALARI SİZİN İŞİNİZİ GÖRÜYORSA VE DE PARANIZ YETİYORSA ALIN Bİ MAKİNA...YOKSA BENİM GİBİ KAFAYI YİYECEK DURUMA GELİRSİNİZ..
SİZ BEKLEDİKÇE ZATEN BİR ÜST MODELLER SIRASIYLA CIKIYOR..FİYATIDA DAHA UCUK OLUYOR...VE SON OLARAK EĞER BİR MARKANIN EN SON ÜRETTİĞİ MODELİ ALMAK İSTİYORSANIZ..BEN CE BİR ÜST MODELİNİN DAHA CIKMASINI BEKLEYİN VE O BİR ÜST MODELİN BİR ALTI KALAN MAKİNEYİ HEMEN ALIN DERİM..ÇÜNKÜ BİR ÜST MODEL CIKARSA BİR ALT MODEL DE COK DAHA UCUZLUYOR..BUGÜNKÜ FİYATINA GÖRE...

HEPİNİZE SAYGILAR VE SEVGİLER

Tarih: 30 Eylül 2006, 23:05 - İp: 85.***.**8.11
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

canon tv ye bağladığında çekim tv ye geçiyordu s1 de yani tv deki ekrandan bakarak çekim yapılıyordu fz30 sadece gösteri modunda çalışıyor bu özellik çok kötü

arkadaşın dediği gibi zoom motorlu fakat tek parmakla herşeye hükmetmek gibi alışkanlıktan çift elle kullanmaya geçince insan zorlanıyor tabi ileride slr makineye geçince buna alışmaz zorundasın

1 santimdem macro olayı fz30 da yok

saniyede 3 kare resim çekme olayı s3 te yok

resim kalitesi fz30 daha iyi vede 8 megapixel

ardarda çekim s3 te bellek dolana kadar fz30 da 10 resimden sonra tıkanıyor fakat 5 megapixsele düşürdüğünde bellek dolana kadar yada düşük değerde çekim de bellek dolana kadar

pil olayı bende s1 varken yarım saatte şarz ediyordum pillerimi şimdi nerden baksan 2 yad 3 saat sürüyor yedek pille birlikte gün boyu kullanıyorum anca yetiyor bazen yetmiyor

manuel odaklama fz30 yandaki halkadan yapıyorsun ama mekanik olmadığı için ileriye dönük alışkanlık olur

video fz30 dasensör büyük olduğu için s3 daha iyi diye biliyorum keza s1 daha kaliteli video çekiyor fz30 dan
vede s3 de kesme biçme gibi özellikleri var. fz30 da manuel odaklamada baştan yapıyorsun çekim sırasında manuel odaklama çalışmıyor

fz30 s1 re göre baya kaba taşımak zor biraz

şu an aklımdakiler bun lar

Tarih: 1 Ekim 2006, 00:49 - İp: 85.***.**5.201
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Şuna dikkat edin, nazmergn burda yanılmış. fz30 un sensörü daha iyi.. Yani 1/1.8 sensör, s3'ün 1/2.5 sensöründen daha büyük.. Sensör olayında büyüklük öyle hesaplanıyor.Çünkü 1 sayısını bölüyorsun.

Ben s3 önermiyorum. fz30 derim.. Ama fz30'a o kadar para vereceğine, onun muhadili fz7 var. Daha ucuz ve çoook iyi, hızlı bir cihaz.. Steve-digicam'de fz7' ye hayran kalmış steve abi.. Ayrıca dpreview.com'da da övgüyle bahsediliyor.

Tavsiyem fz7..

Tarih: 1 Ekim 2006, 05:24 - İp: 88.***.**1.246
nazmergn
nazmergn (üye)
Ankara / Meraklı

SEVGİLİ ARKADAŞIM...

PANASONIC FZ 30 MU CANON S3 MÜ KONUSUNDA COK FAZLA ARAŞTIRMA YAPTIM

BUNLARI ÖZETLE ŞÖYLE İFADE EDEYİM

ÖN PLANA CIKAN AYIRICI ÖZELLİKLER HEMEN HEMEN COK YAKIN BU İKİ ARASINDAKİ MP FARKI HARİÇ...

CANON 4 ADET AA PİL İLE (NORMAL KALEM PİL İLE) PANASONIC FZ 30 ÖZEL BATARYA İLE GÜÇ ALIYOR..BU DURUMDA ZAAFİYET CANONDA

ÇÜNKÜ NORMAL KALEM PİL KULLANICILAR İÇİN AVANTAJ OLUCAKTIR..

AMA BİRŞEY DAHA EKLEYEYİM CANON S3 VE PANASONIC FZ 30 1200-1300 YTL CİVARI EDECEK MAKİNELER DEĞİLLER..

BU ÜZÜCÜ Bİ DURUM GERCEKTEN..GÜNÜMÜZ TÜRKİYE ŞARTLARI VE GÜMRÜK VERGİLERİ HERŞEYİ NEREDEYSE İKİYE KATLIYOR..

BENCE BELİRLİ BİR MARKA VE MODELİNİ ALIRKEN HERZAMAN BİR ÜST MODELİN CIKMASINI BEKLEYİN..

ÇÜNKÜ BU SEBEPLE O İLGİLİ MAKİNENENİN FİYATI BİRAZ DAHA AŞAĞIYA CEKİLECEKTİR..

SAYGILARIMLA..

Tarih: 1 Ekim 2006, 16:18 - İp: 85.***.**8.146
nazmergn
nazmergn (üye)
Ankara / Meraklı

EKSİ ÖZELLİKLER

--FZ 30 HER ZAMAN YANINDA TAŞINAMAYACAK BİR MAKİNA VE BATARYA İLE ÇALIŞIYOR

--CANON NORMAL KALEM PİL İLE ÇALIŞIYOR
HAFİF TAŞIMASI KOLAY

--FZ 30 DA USB 1.1 BAĞLANTI HIZI VAR,CANONDAN DÜŞÜK

--CANON DA MANUEL ZOOM YOK,ULTRASONIC MOTOR VE BU MOTORA EK OLARAK HASSAS DİŞLİ ÇARKLAR SAYESİNDE OBJEKTİF HAREKETİ VAR
UZUN VADEDE ARIZALANMA RİSKİ VAR..

---CANON LCD EKRAN 115 K PiXSEL VE FZ 30 A GÖRE TAM OLARAK
1 KAT DAHA AZ..

CANON ÖZELLİKLERİ GEREĞİ 1200-1300 EDECEK MAKİNE DEĞİL..

GERÇEK FİYATI 400-500 DOLAR CİVARI BU İSE ŞU AN İÇİN 750-850 YTL ARASI VERGİLER DAHİL..
TABİ BİRDE BUNLARIN ÜSTÜNE CANON YAZILINCA BU C A N O N SÖZCÜĞÜNÜN FİYATIDA TABİ ŞÖYLE BÖYLE 200YTL DERSEK
MAĞAZA KARI NI DA KATARSAK 1300 EDİYOR DOLAYISIYLA..

NE SÖYLİYİM Kİ SİZLERE DAHA.. KEŞKE 800-900 CİVARI OLSAYDIDA ALSAYDIK..TABİ BU BUGÜN İÇİN GECERLİ (3 EKİM 2006)
İLERDE BİRGÜN OLUCAKTIR ELBET AMA BEN COKTAN ALMIŞ OLUCAM MAKİNEMİ O FİYATA İNDİĞİNDE..

#nazmergn' tarafyndan 03.10.2006 06:18:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2006, 06:16 - İp: 88.***.**9.161
  • 1