caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

Fz28’den Dslr’ye Geçeceğim. Hangisi?

Arkadaşlar 15 gün önce FZ28 satın aldım ancak tam olarak beklediğimi bulamadım.

En büyük sıkıntım ise alan derinliği konusunda.
Her yer net çıkıyor, diyaframı ne kadar açsamda arkayı flu istediğim gibi yapamıyorum.

Gerek bu nedenle gerekse görüntü kalitesi açısından DSLR'ye geçmek istiyorum.

Ama uygun fiyatlı olmalı.

Nikon D60, Eos 1000d, Olympus E-510 ya da E-420...

Bunlardan birisi olabilir.

Kit olarak gelen lensler ile alan derinliği konusunda istediğim etkiyi yaratabilir miyim?

Teşekkürler....

#caves' tarafından 28.05.2009 16:36:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2009, 16:31 - İp: 78.***.**0.197
hcelebi
hcelebi (üye)
İstanbul / Amatör

o etkiyi vebilecegini iyi verebilecegini zannetmiyorum

Tarih: 28 Mayıs 2009, 17:58 - İp: 78.***.**4.240
pantegra
pantegra (üye)
İstanbul / Amatör

FZ28 in öyle bir eksisi mi var yoksa arkadaş mı becerememiş?

Tarih: 28 Mayıs 2009, 20:44 - İp: 88.***.**1.223
caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

evet ben veremiyorum ve salaklığım yüzünden değiştiriyorum :D ehehhe

veriliyor tabii ama benim istediğim ölçülerde değil.

ben gerektiğinde uygun bir lens ile fonu tamamen flulaştırmak istiyorum.

tabii tüm bunlatı zamanla pratik yaparak geliştireceğim ama, bu noktada engel benim beceriksizliğim değil makina...

bilginize...

Tarih: 28 Mayıs 2009, 21:50 - İp: 88.***.**6.239
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Ancak maks zoom yaparak ciddi miktarda fluluk yapılabilir,

Sensör küçük olduğu için ona karşılık gelen diyafram da (6mm için f:2,8=2mm açıklık) küçük çaplı olacak bu da iğne delikli makinadaki gibi ince delikten net ışık girecek.

60mm için f:2,8 =20mm gibi bir lens delik çapı olacak ki ancak dslrdeki normal açıya karşılık gelecek.
Üstelik dar açı yüzünden cisimden daha da uzaklaşılacağı için dslrdeki normal açı lensinkinden(aynı diyaframda) daha az fluluk elde edilecek maks zoomda bile.

Sanırım işleyiş bu şekilde.

Tarih: 28 Mayıs 2009, 22:16 - İp: 78.***.**3.173
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

caves
sana dslr alma demiyorum , elbette al.. ancak bu kadar acele etme.. elindeki makine diğer konu başlığında belirttiğim gibi her istediğini slr kadar yapamaz.. bu tamam , ancak fotoğraf ile eskiden beridir uğraşmıyorsan -acemi olduğunu varsayıyorum- slr ile de hayal kırıklığına uğrayacaksın.. çektiklerin seni yine tatmin etmeyecek.. spot da alsan en az bir 600-700 ytl harcama yaptığın cihazı 15 günde çöpe atmak akıl karı değil.. iyi fotoğraf dediğini slr değil senin bilgili elin ve gözün çekiyor..

ben fz 18 kullanırken sıklıkla of olmadı yine diyorum ama sonra öğrendiklerim arttıkça onların çoğunun benden kaynaklı olduğunu fark ediyorum.. çekebildiklerim bir yana fotoğrafı bana öğreten şey yapamadıklarım, madem makine bu konuda beni kısıtlıyor konuya nasıl yaklaşsam daha iyi sonuç elde ederim diyerek çektiğim sancılar aslında..

ve 8 aydan sonra bu ay fark ettim ki arkadaşlarımın slr leri ile gayet rahat istediklerini çekmem birkaç denemeye bakıyor, hatta hala makinesini kurcalamamış bazı arkadaşlardarımdan da daha iyi sonuç alıyorum.. nedeni o makineleri iyi incelemek değil sadece birr yandan da artık fotoğrafa geniş bakabilmem.. büyük olasılıkla ilk etapta slr alsaydım makinenin ayarlarında boğulup,şimdi bildiklerimi bilmiyor hala makine onu bunu yapamıyor yaklaşımında olacaktım ..

sana yine diyorum ki evet al.. yanına da bir eğitim kat.. tabi ki slr ile çektiklerin daha farklı olur (lensine de bağlı elbette) ama inan hiç acelesi yok.. fotoğraf hakkında bilgini arttırmadan, çekmek istediğin ilgi alanını kesinleştirmeden aldığın makine de elinde kalır.. yanlız etrafta duymakla kalmadım mesela d70 alıp beğenmeyip d80 e geçen tatmin olmayıp aynı zaman aralığında eos 40d alan yetmedi d300 satın alan ve sonra bunları satışa çıkaran örnek gördüm.. o kadar zengin misin bir düşün..

Tarih: 28 Mayıs 2009, 22:27 - İp: 80.***.**3.187
caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

ozge71 çok teşekkür ederim, önerilerinizi dikkatle okuyorum, değerlendiriyorum.

DSLR için çok acele etmiyorum, yurtdışında kuzenim var, eğer getirebilirse O getirecek, Türkiye'ye göre oldukça uygun fiyatlı.

Bu arada fotoğraflarınıza baktım, çalışmlarınız çok başarılı, tebrik ederim. Fotoğraflar ile ilgili verdiğiniz ayrıntılı bilgileri de okudum, Fz28 ile neler yapılabileceğine örnek oldukları için çok yararlı oldu benim açımdan, tekrar teşekkürler.

Tarih: 29 Mayıs 2009, 03:39 - İp: 88.***.**6.239
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

ben teşekkür ederim caves,
sadece bir öneri idi benimki.. fotoğraflarımı beğenmene de sevindim.. genelde sade konular seçiyorum, biraz da öğrenmek ve makineyi tanımaya çalışmak için çektiğim fotoğraflar çoğu..ama fz 18 kullananları düşünerek yazıyorum o kadar çekim bilgisini.. ne de olsa başta ben de makinemle çekilenleri inceliyordum ve yazılanları takip ediyordum.. sıra bende...

Tarih: 29 Mayıs 2009, 12:38 - İp: 80.***.**3.187
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

ozge71 hanım ilgili fotoğraları yani fz ile yapılanları ben de görebilir miyim? link verebilir misiniz?

Tarih: 31 Mayıs 2009, 01:26 - İp: 88.***.**2.118
caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

özge hanım'ın profilindeki fotolardan söz ediyoruz. resminin altında linki mevcut.

Tarih: 31 Mayıs 2009, 01:47 - İp: 78.***.**6.220
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim

Tarih: 1 Haziran 2009, 00:07 - İp: 88.***.**9.153
  • 1