crosshair
crosshair (üye)
İstanbul / Meraklı

Dslr’a Geçeceğim; Tavsiye Lütfen :)

selamlar,

yaklaşık 10 aydır kullandığım Fujifilm S1700 makinamdan sonra, artık DSLR kullanmayı düşünüyorum.

yapmak istediklerim için makinem artık sınırlı kalıyor. makro ve süper makro modları olmasa çoktan değiştirmiştim de onlardan vazgeçemiyorum.

ben genelde kompozisyon ve makro çalışıyorum. hatta şöyle diyeyim; özel bir durum olmadığı sürece de beyaz-ışık-enstantane ayarlarını genelde makinaya bırakıyorum. önceliğim güzel kompozisyonlar yakalamak, ve bunları yakalarken alan derinliğine çok ihtiyaç duyduğumu düşünüyorum. bu noktada makinamda 3.2 gibi bir diyafram değeri var ancak SLR ile denk olmuyor tabiki.
--
sadede geleyim

öncelikle ayıracağım bütçe 800-900 TL azami. sıfır makina düşünmüyorum, ortalama bir body alıp orta vadede lense yatırım yapmayı düşünüyorum. o yüzden paramı sıfır makina + kit lense harcamak istemiyorum açıkçası.

bir de, S1700'ü aldıktan sonra kursa gitmedim, neredeyse her şeyi çektikçe ve internetten araştırarak kendim öğrendim. ama tabi profesyonel bir teknik eğitim almadığımdan dolayı fotoğraf konusunda eksik bilgilerim var. hele DSLR makineler ve bunların özellikleri, bunlarla yapılabilecek teknikler konusunda oldukça eksiğim. çektikçe ve kurcaladıkça öğreneceğimi düşünüyorum her zamanki gibi, ancak DSLR almadan önce de belirli bir birikime sahip olmak lazm ki makina seçimimi daha rahat yapayım. ancak ben burada size danışıyorum (:

bu düşünceyle araştırma yaparken, bütçeme uyar diye düşündüğüm birkaç model belirledim;

Canon 450D
Nikon D80
Nikon D60
Pentax K-M

bu modellerin ikinci el fiyatları sanırım aynı segmentte. bunların içinden D80 tabiki beni cezbediyor. Ancak D80 eski makina ve temiz bir ikinci elini bulabilir miyim bilemiyorum.

İkinci el konusunda 450D'de daha yüksek şansım olur diye düşünüyorum.

Pentax K-M ise hayyam'da bir tanıdık dükkan tarafından tavsiye edildi bana. Pentax'ın her zaman uygun fiyatlı modeller çıkardığını öğrendim. Ayrıca kullanılabilecek lenslerin geniş bir yelpazede olması ve ucuza temin edilebilmesi beni çekti. Tavsiye eden yer 50 mm, 1.77 lensler için o kadr uygun fiyatlar verdi ki, o anda beni tavladı neredeyse

bir yandan da, lens sürekli alınan bir şey değil. yani ben kit lens almaz isem eğer makinayı alırken bir 50-180, 50-200 gibi bir lens (bütçem yeterli gelir ise tabi), daha sonra da belki bir makro lens alırım diye düşünüyorum. bir kere alınan şeyler yani, kenara para koyduktan snra Nikon için de alınır diye düşünüyorum.
--

Bu noktada bu 4 model arasında sizden tavsiye bekliyorum. Bunların fiyatları sanırım bütçemin içinde. D60 artık pek tutulmuyor sanırım ama onun için de söyleyecekleriniz vardır diye yazdım.

bunların dışında farklı modeller için tavsiyelere de açığım. teşekkürler (:

Tarih: 30 Mart 2011, 11:47 - İp: 78.***.**8.52
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450d veya Nikon d3100 alabilirsiniz. Çok pahalı değiller ikinci el almanıza gerek yok.

Tarih: 30 Mart 2011, 13:29 - İp: 78.***.**8.79
crosshair
crosshair (üye)
İstanbul / Meraklı

sıfır 450d fiyatları nedir, bir bilgim yok da. bu makinaların piyasasını kimler belirliyor bilmiyorum.

d3100 ise d80'den baya geride bir makina sanırım.

Tarih: 30 Mart 2011, 13:55 - İp: 78.***.**8.52
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Sanmayın. Çünkü değil. Hangi konuda geri kalıyor dendi size bilsek?

Tarih: 30 Mart 2011, 14:16 - İp: 78.***.**8.79
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax her zaman uygun fiyatlı makine çıkartır, türkiyede pahalıya satılır
Pentax makinalar hakkında çok fazla bilgim olmamakla beraber pentax makinalar ile çekilen fotoğraflarda çok canlı renkler ortaya çıkıyor.Lens konusunda ise çok uygun.Çok kaliteli lensleri çok uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz.

Canon 450D modeli de alınabilecek bir makine, Nikon D80 modeli gibi.
D60 hakkında fazla bilgim yok ama AF olayında sıkıntı yaşayanlar olduğunu okumuştum.
Pentax için türkiyede geniş bir lens yelpazesi bulamazsınız ama Pentaxı tavsiye ederim.K-m modelini araştırın yine de
Canon 450D modeli alınabilir bir model.İhtiyaçlarınızı karşılayabilceğine eminim.

Tarih: 30 Mart 2011, 22:20 - İp: 78.***.**5.68
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d60 dısındakilerden hangisini alırsanız alın mutlu olursunuz.
kit lensle almaya aclısın. sabit bir 50mm cok kullanıslı olmayacaktır.

pentax lensleri bulmak biraz sıkıntı, ama govdeler bence muadillerinden otede govdeler.
ama 50mm f:1.7 içinde gidilip alınmaz, canonda da 150 lriaya 50mmf:1.8 alırsınız ikinci el.

hepsinin birbirine artısı eksisi var, canon alırsanız daha ekonomik lensler alabilirsiniz, lens bulma sansınız pentaxtan daha cok olur.

Tarih: 31 Mart 2011, 02:35 - İp: 88.***.**8.140
crosshair
crosshair (üye)
İstanbul / Meraklı

450d sorunlu bir makina ve geri dönüş & servis çok oluyor diye duydum bir dükkandan. böyle bir şey var mı?

bir de,

temiz bir 2. el 450d bulmam, temiz bir 2. el d80 bulmamdan çok daha yüksek ihtimal değil mi? çünkü d80 kolay kolay satılmayan bir makina, ancak problem çıkardığında veya artık çok uzun süre kullanılıp yıprandığında satılır diye düşünüyorum. tabi tamamen yanılıyor olabilirim de. bu konuda ne diyorsunuz?

Tarih: 31 Mart 2011, 07:26 - İp: 78.***.**8.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kurdugunuz mantıga gore 450d ninde memnun olunmayan ve elden cıkarılan bir makine olması gerekiyor. boyle bir makine almak istemezsiniz herhalde?

oyle bir sorundan haberdar degilim.
ama 450d nin d80den daha iyi iso performansı verecegini biliyorum.

Tarih: 31 Mart 2011, 10:04 - İp: 88.***.**8.140
crosshair
crosshair (üye)
İstanbul / Meraklı

evet bu mantığa göre öyle, ancak d80 sanırım 2006 yılından beri var ve artık sıfırını bulmak çok zor, 450d ise daha yeni bir makina, daha sağlam ikinci ellerini bulabilirim diye düşündüm bu yüzden (:

Tarih: 31 Mart 2011, 10:08 - İp: 78.***.**8.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d80 sıfır bulmak imkansız evet, 450d hala bulunabiliyor

Tarih: 31 Mart 2011, 10:12 - İp: 88.***.**8.140
crosshair
crosshair (üye)
İstanbul / Meraklı

makinaların birbirlerine göre farklı özellikleri olduğunu ve ancak spesifik kullanımlara göre karşılaştırılabileceğini biliyorum ancak kabaca şunu sormak istiyorum; sizce 450d , d80 ile denk mi? başka bir yerde d60 ile denk olduğunu okumuştum.

Tarih: 31 Mart 2011, 10:14 - İp: 78.***.**8.52