okanpan
okanpan (üye)
Antalya / Amatör

Fuji Sony Karşılaştırma Yardım Lütfen.

Merhaba herkeze
Fuji finepix f660exr ve sony hx20v arasında kaldım. Performans ve cekim kalitesi bakımımdan cok büyük fark varmıdır acaba ? Bu konuda bilgileri olanlar özelliklerine bakarak kaba taslak bir yorum ve seçim yaparsa sevinirim. Çok fazla deneyimli sayılmam fotoğraf çekimi konusunda bu da önemli tabii. Makine yurtdışından gelicek fiyat uygun olucak yani fiyat sorun değil. Ama bunların ayarında, fiyat olarakta tabii, çok daha iyi bir makine var diyorsanız tavsiyelerede açığım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 01:12 - İp: 88.***.**3.67
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

bu iki modeli kıyaslamaya bile gerek yok. Çünkü hx20v her yönden ezici derece üstün bir modeldir. Sony Hx20v kompakt bir makinedir. HD video kayıt özelliğinin bulunması bile başlı başına alma sebebi olabilecek bir kriter bana göre.

Ancak bu paralara yerinizde olsam Canon 600D , Nikon 3100 , Canon 1100D gibi modelleride tercih edebilirsiniz.

İleriye dönük düşünmüyorsanız hobi olarak ilgileniyorsanız. Her ne kadar fujinin pek çok modeline karşı olsamda , karşı olmadığım tek model olan X-S1 modelinide alabilirsiniz. Çok çok iyi bir modeldir. Türkiye fiyatı 1900 . Yurt dısında cok daha düşüktür.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 10:57 - İp: 37.***.**5.232
okanpan
okanpan (üye)
Antalya / Amatör

dogukan_07ant tavsiyeleriniz için teşekkürler. Tavsiye ettiginiz modeller güzel ama benim Fuji finepix f660exr ve sony hx20v arasında kalma sebebim taşınması ve kullanımı kolay olan, ama çekim kalitesi çok yüksek olan bir makine istememden. Örnek verirsek sony hx20v boyut olarak en son olacak yani ondan daha büyük bir makine olmasın istiyorum. fuji bana 350 tl mal olacak sıfır. Sony ikinci el temiz bir tane buldum oda bana 400 tlye gelicek. Bütçem Türkiyede 1000 TL sıfır satılan bir makineye denk hemen hemen. Ama sony hx20v yorumunuz çok işime yaradı.Ikinci el olsada onu tercih edicem sanırım. Siz ne düşünüyorsunuz ?

#okanpan' tarafından 28.08.2013 11:41:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 11:30 - İp: 88.***.**3.67
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

size bazı deteylar vereyim.

İkisindede kullanılan sensörler aynı ,kaliteli sensörler : CMOS

Optik zoomları : Fujinin 15x , Sony'nin 20x . Ancak burada belirtmek istediğim detay sony'nin kompakt modellerinde optix zoom çarpanı 2'dir. Bu şu anlama gelir. Netlik en az seviyede kaybı 40x optik zoom ozelliğiniz olacak sony'de ki bu bence ciddi bir avantajdır. Ve alma kriteri diyebilirim buna da.

Fujidede bu durum var optik çarpanı 2 ancak onda denediğimde netlik kaybının bariz derece hissettirdiğini gördüm.

Seri çekim hızları ikisinde de tatmin edici fuji 8 , sony 10 kare saniyede.

ortak noktaları var ancak sony rahatlıkla alınabilir.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 12:01 - İp: 37.***.**5.232
okanpan
okanpan (üye)
Antalya / Amatör

Tesekkürler Sayın dogukan_07ant.

Icim rahat bir şekilde Sony hx20v almaya karar verdim.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 12:10 - İp: 88.***.**3.67
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

"Optik zoomları : Fujinin 15x , Sony'nin 20x . Ancak burada belirtmek istediğim detay sony'nin kompakt modellerinde optix zoom çarpanı 2'dir."
Bu ne demek? Optik zoom çarpanı 2 mi? "Clear Image Zoom" fonksiyonundan bahsediyorsan, bu özellik hemen her makinede var. Tek yaptığı şey fotoğrafı büyütmek, optik birşey yok yani.
Kendime şaşırıyorum ama bu ikisi arasından kesinlikle Fuji'yi seçerdim, ama 8MP'lik EXR modunda kullanırdım. 16-18-20MP'lik kompakt makineler kesinlikle çok rezil fotoğraflar üretiyor. Kötü, hatta çok kötü.
Yurtdışından alacaksan bilmemkaç yüz X çarpanlı modeller yerine Canon G15-16, Nikon P7700, Panasonic LX-5/7, Olympus XZ-2 gibi ciddi modellerden almanı tavsiye ederim. Sony RX100 de olabilir. Bunlardan bütçene uyan birini alabilirsin. Anladığım kadarıyla çıkarılabilir lensli bir makine istemiyorsun, yoksa Olympus E-PM2 ya da E-PM1 önerirdim.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 15:18 - İp: 95.***.**6.64
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

ben öztürent sana burda pek katıldığım söylenemez fujinin EXR'i gerçekten iyidir. Ancak fujiye alternatif olabilecek cok sayıda benzer model var. Sony'nin kullandığı lensler fujinon lenslere göre daha kaliteli fotoğraflar üretebiliyor. Bir nokta da hak veriyorum bizim insanımızda megapixel yukseldikçe kalite artar görüşü hakim. Halbuki bu çok gereksiz bir tutum ve yanlış fazlasıyla . Ben esasen bir fotoğraf makinesinde ideal değerlerin 6- 14 megapixel arasında olmasını uygun buluyorum. Kişi baskıya verecekse iş değişiyor elbetteki.

Arkadaşımın bahsettiği modellere ek olarak boyut ve ebatlar dusunuldugunde

Samsung WB250F , Canon Sx210 IS , Canon Sx240 HD'de iyi secimler olurdu aslında.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 16:21 - İp: 37.***.**6.230
okanpan
okanpan (üye)
Antalya / Amatör

Sayin dogukan_07ant nasil bir makine istedigimi anlamis. Son verdiginiz modellerde iyi ama benim hala gonlum hx20v de neden anlamadim video cekimide oldukca basarili geldi bana. Cunku bu ozellikde onemliydi. Tasinabilirlik tam istedigim gibi. Kullanimida kolay gorunuyor. Resim kaliteside herhalde utandiracak duzeyde olmayacak internette gordugum kadariyla. Ama yinede bu ayarda ve resim kalitesi basit cekimde bile cok kaliteli olacak kucuk ve hafif bir baska makine tavsiyesi varsa bakabilirim. Yada kafami dahada karistirmadan bunu alayimmi

Tarih: 28 Ağustos 2013, 18:39 - İp: 88.***.**3.67
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Samsung WB250F , Canon Sx210 IS , Canon Sx240 HD önerebileceğim diğer modeller.

Sizin fiyat aralığınızda yurt dışında Olympus E-Pm1'de olabilir aslında öztürert'in de dediği gibi fakat onda lensi değiştirilebilir olduğundan dolayı belli bir süre sonra lens sıkıntısı yaşamanız kaçılmaz olacaktır.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 19:04 - İp: 37.***.**5.13
okanpan
okanpan (üye)
Antalya / Amatör

Son olarak Samsung WB250F , sony hx20v , Fuji finepix f660exr arasinda kaldim hepsi hemen hemen istediklerimi veriyor. Sayin dogukan_07ant siz olsaniz hangisini secerdiniz ? Saglamlik pil suresi kalite performans olarak dusunursek.

Tarih: 28 Ağustos 2013, 22:30 - İp: 88.***.**3.67
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Samsung WB250F 'i seçerdim . HD video kayıt ve görüntü kalitesine ilave olarak Wi-fi , e-posta ve sosyal ağları makine üzerinden bağlanma olanağı mevcut olduğu için

Siz bana benim önerdiğim modelleri önerseniz içinden hangisini sec deseydiniz Samsung WB250F'i secerdim

Tarih: 28 Ağustos 2013, 23:22 - İp: 37.***.**3.158