onur92
onur92 (üye)
Ankara / Amatör

Canon S5 Is

Fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum.Model olarak beğendiğim ürün bu.Eksikleri olarak raw formatı kafamı karıştırdı.Benim istediğim güzel özellikleri yanı sıra fotoğraf kalitesi boyutu.
Birde makineyi kullanan arkadaşlarım çekilen güzel bir resmin kaplandığı megabayt hakkında bilgi verebilirlermi.

Tarih: 19 Ağustos 2008, 18:59 - İp: 88.***.**4.153
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

merhaba, aynı kafa karışıklığını ben de yaşadım ve sonunda dijital fotoğraf öğreneceksem photohop da ögrenmeliyim ki işin karanlık odasını da biliyim diyerek raw formatlı bir makine aldım. benimki lumix fz18. 8mp bir makine. kendiminkiyle örnek vereyim, full çözünürlük ile jpeglerim 3,6-4 mb civarı ve raw resimlerim 13 mb civarı. bu yaz 2gb sd kart aldım , 3 raw ve 586 jpeg çekebildim kart dolmadan. bilmem bir fikir verir mi?

Tarih: 9 Eylül 2008, 23:22 - İp: 88.***.**5.21
onur92
onur92 (üye)
Ankara / Amatör

Makineyi incelidim.Bana zoom ve hassasiyetten çok bassediliyo gibi geldi.Zoom gerçekten iyi derecede...Manuel ayarları var o güzel,raw formatıda var.
Keşke canon s5 ıs de bulunmayan özellikler olsa çünkü canon panasonice göre dahacazip geliyor.
Seçim yapmam gerek yardım edermisiniz.
Birde panasonicte pil olayı biraz bozuk gibi geldi bana kalem pil gibi olsa iyi olurdu.

Tarih: 12 Eylül 2008, 11:03 - İp: 78.***.**4.118
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

yardımcı olmaya çalışırım.. ben de amatörüm ve teorik olarak öğrendiklerimi deneyebilmek için öğretici niteliği olan bir makine alma derdindeydim.. canon da raw yok diye istemedim. bir de bir fotoğrafçı arkadaşıma danıştım, bana canona sonradan masraf yaparak objektifimi geniş açıya çevirmek isteyeceksem eger baştan fz 18 i tercih etmemi önerdi. alalı 2 hafta oldu.. çok sayıda manzara, bitki , kuş resmi çektim denizdeki paraşütlere zoomladım.. ama makineyi içerde denemedin henüz.. yeni tripod aldım şimdi gece çekimi deniyorum.. bir dslr ye niyetiniz yoksa ben elimdekini öneriririm ama daha pahalı.. pil için sizin gibi düşünüyordum sonra bir yerde sarj kitiyle beraber 4 tane pilin 90 ytl ve diger magazada 45+ %20 KDV fiyatını görünce fikrim değişti biraz. yedek bataryama 35 ytl verdim ve bataryam 1000 mAH 24 saat dayandı (şunu da belirtiyim ki çok fazla kullandım makineyi ).. gerçi canonu da begenmiştim hangisini alsanız mutlu olursunuz ama .. mesela benim işim deney yapmak ve deneylerimi yakından çekebilmek istedigimden hep makrolarını kurcaladım makinelerin canon güzel makro çekiyor.. biliyorsunuzdur ekranı çok fonksiyonel, hızlı açılıyor.. bir de nerden baksanız her ikisi de kompakt makine.. aynı sensör boyutuna sahipler.. elinize alınca hangisiyle mutlu hissediyorsanız onu alın derim ...

Tarih: 12 Eylül 2008, 12:03 - İp: 80.***.**3.187
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

onur92
pil olayını kafaya takma bende 1 adette yedek pil var. beni daha yuarı yolda mırakmış değiller.bir günde 400 foto ya yakın çekim yaptığım oldu.tabi flaşsız.bence bataryası son derece yeterli.fz18 tavsiye ederim.s5 artık çok eskidi.

Tarih: 12 Eylül 2008, 21:01 - İp: 78.***.**6.118
zc
zc (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Powershot SX1 IS çıktı.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_sx1is.asp

S5'e göre artıları
12x yerine 20x zoom
8 MP yerine 10 MP
640 x 480 @ 30 fps video yerine 1920 x1080(HD) video
Geniş açı (28mm ne demekse)
CCD yerine CMOS