kadir039
kadir039 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon S100 İncelemesi

bu makina hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak amacı ile bende bir kaç bir şey yazmak istedim.
uzun süredir canon compakt makina kullandım. daha sonra rehberliğini yaptığım bir kafile (imi bende saklı derneğin üyeleri) ile balkan gezisinde fotoğrafa makinalarından söz açıldı. üyelerden ikisi uluslararası fotoğrafçı. bana g12 yada g10 almamı tavsye etti. fakat ben bir anda s100 ü elmide buldum.
şimdi makinem elimde size tüm detaylarını aktaracağım
ön panelde
rıng func tuşu; istediğin kısayolu aktarabiliyorsun
kısa yol video çekim tuşu: seri şekilde video çekmek için kısa bir yol
menu ve ön izleme ayrıca teker diğer tuşlar
üst kısımda zoom kadranı on/off çekim modları için teker
ayrıca lenste profesyonel havası yaratan halka. odak uzaklığı iso diyafram yada enstantane istediğin özelliği ataya bilirsin
mevcut orjinal pil ile 170 çekim yapabiliyorsun
hafıza kartı 16 gb ye kadar destekli
makine kapalı iken ön izleme tuşuna basarak galerideki resimleri izleyebilirsin.
resimler bakarken menü tuşuna gelince buradan bir çok ayarı yapabilirsin. bence en güzel ayar renklerim ayarı
renklerim ayarını seçersen mevcut resimde renk ayarı yapabiliyorsun . bu ayarlar canlı-doğal-sepya- siyah/beyaz- pozitif film- açık ten rengi- koyu ten rengi canlı mavi- canlı yeşil- canlı kırmızı- bunlardan birini seçersen mevcut resme uyguluyor ve yeni resmi farklı kaydederken orginal resim korunuyor. bu özellik bence çok güzel
scene modunda ise HDR çekim modu, nostaljik, balık gözü, minyatür efekti, oyuncak kamera , sepya ,tek renk , süper canlıposter efekti, 0renk dönüştürücü, renk atama modları var.
bu modlarda tek renki seçince mavi ,siyah-beyaz- sepya birini seçip değişik resimler çekebilirsiniz.
renk dönüştürücü modu bu mod çok güzel. tek bir renk seçiyorsun mesela kırmızı. resimde kırmızı rengi saklayıp resmi siyah beyaz çekiyor. yani siyah beyaz bir resimde hangi rengi istersen o rengi gösteriyorsun. en tuttuğum özellik.
renk atama ise seçtiğiniz bir rengi başka bir renk ile değiştiriyor. mesela rengim sarı. karedeki kırmızı rengi seçip sarıyı kırmızı ile değiştirmesini istiyorum makinadan. resimim çekerken kırmızı renkler sarı olarak çıkıyor. gayet eğlenceli ama çok zahmetli.
sahne odunda film özeti diye bir şey var ama onu daha çözemedim. diğerleri portre,manzara,çocuklar-hayvanlar, akıllı enstantane , yüksek hızlı flaş YK, tripodsuz gece çekim, kumsal, sualtı,süsleme, kar, havaifişek, panorama sağ ve panorama sol var. burada tripodsuz gece çekimi çok güzel. gece çekimlerinde mükemmel sonuçlar veriyor.
P MODUNDA İKEN YAPABİLECEĞİMİZ AYARLAR
dinamik aralık düzeltme : aşırı ışıklı alanları otomatik olarak düzeltir off, auto %200 %400 seçenekleri mevcut
ISO auto 80 100 125 160 200 250 320 400 500 640 800 1000 1250 1600 2000 2500 3200 4000 5000 6400 seçenekleri mevcut.
ayt-rıca maksimum ISO hızı mevcut. bu özellikte ıso auto da iken kaç ı geçemeyecek onu seçiyorsun. üst limit 1600. 1600 ü seçersen makina ıso ayarı oto modda iken 1600 ü geçemiyor. yani ısonun önüne takoz koyuyoruz
sahne için BD yarları:
oto, gün ışığı , bulutlu , sarı ışık, florasan H, flaş , sualtı, uyarlanabilir, (rıng func tuşu ile beyaz dengeyi ölç) ,
renkler; renklerim kapalı, canlı, doğal , sepya , s/b , pozitif film, açık ten rengi , koyu ten rengi , canlı mavi , canlı yeşil , canlı kırmızı, , uyarlanabilir renk seçenekleri mevcut.
BKT- kapalı (braketleemeyi kapatır), AEB (farkılı pozlarda 3 çekim yapar, netlik - BKT MFmodunda farklı lokal uzaklıklara üç çekim yapar bu üçüde diğer bir ayarı
çekim modu; tek çekim. sürekli çekim sürekli çekim AF
self timer özelliği mevcut.
diğrr bir seçenek af noktası. birinci yüzden af öncelik. ikinci izleme af. 3. flexizone; af noktasını ekranın istediğimiz yerine kaydırabiliyoruz. merkezden kaydırabiliyoruz.

3 adet ışık ölçüm modu; değer ölçme, merkez ağırlıklı ve spot
ND FİLTRESİ kapalı yada açık. unutmadan makinada ND filtresi de mevcut.
resim en boy oranı
resim formatı;jpeg, raw, jpeg+raw
resim bakı boyutu L,M1,M2 S
VİDEO FORMATI 1920X1080 full hd , 1280x720 hd 640x480sd
P MENÜSÜNDE BU SEÇENEKLER MEVCUT.
TV-AV-M modları mevcut. bu modları seçerek diyafram ve enstantaneye hükmedebiliyoruz.
diyafRam aralığı F2.0 F8.0 enstantane ise 15"-1/2000 arası
ayrıca flaş menüsünde
flaş modu - flaş poz telafisi, yavaş senk (1.perde-2.perde), kırmız gözkırmızı göz , güvenli FE seçenekleri mevcut.

makinanın artıları
boyut küçük
enstantane ve diyaframa kolayca hükmedebiliyorsun.
süper yavaş çekim özelliği. yavaş çekimde oynatmak için hızlı film çekiyor.
ayrıca resimlerin boyutları ufak. 900 kb a kadar düşüyor. 4:3 ve M seçeneğinde. l yi seçersek en fazla 2 mb a kadar çıkıyor. resim kalitesi en yüksek olarak seçili
video kısa yol tuşu
geniş ekran
GPS özelliği var ama ben kullanmıyorum. şarjı çabuk tüketiyor.

eksileri.
ele oturmada biraz sıkıntılı. biraz alışma süreci gerekli.
pil süresi 170 çekim. ( bence az , zaten yedek bir pil aldım)
FLAŞ; flaşın konumu. flaş sol köşede gövdede gömülü. flaş açık seçeneğini seçince birden yuvadan çıkıyor. tamda makinayı tuttuğun yerde sol işaret parmak altında. ama bunada alışıyorsunuz.

daha mevcut bir sürü ayar var ama bunlar standart olduğu için yazmak istemedim.
bana sorarsanız eğer ben makinadan gayet memnunum. diyafram ve enstantane ye hükmedebilmek bana ayrı bir haz veriyor. ayrıca her an foto çekmeyi seven biri olarak her zaman cebimde taşıyabileceğim bir makina. fiyat aralığı şu an da 1200-1400 arası

ALINTI ;
Genel özellik listesine bir bakalım.

Algılayıcı: 1/1.7” CMOS
12.1 MP çözünürlük
Fotoğraf çözünürlüğü 4000×3000
24-120 mm denkliğinde lens (5x optik)
f/2.0-f5.9 diyafram
15-1/2000 enstantane
DIGIC 5 işlemci
ISO 80-6400
1920×1080 24 fps video
2.3 fps çekim (burst modu ile 9.6 fps)
GPS
3 inç 461.000 nokta ekran
Titreşim engelleme sistemi (4 durak)
RAW çekim
SD karta kayıt
Ağırlık 198 gr (pil ile)
98.9 x 59.9 x 26.7 mm

ALINTI ;

Mod kadranıdan da görüleceğiz üzere, A, TV ve M modu bulunuyor. Sahne modlarında işe yarayacak modlar var. Örneğin, gece çekimi modunda, birden fazla fotoğraf çekip, gürültü filtresinden geçmiş olarak tek fotoğraf elde edebiliyorsunuz. Hatta tek ISO 1600 yerine bu şekilde gece çekimi yapınca daha az gürültü oluyor tavsiye ederim. HDR modu da özel çekim modlarında bulunuyor. Panorama ise sadece yardımcı olarak bulunuyor. Birleştirme yok

Yan tarafta HDMI ve USB portları bulunuyor.

Tarih: 28 Haziran 2012, 20:19 - İp: 46.***.**2.48
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Tesekkurler. S100 gercekten iyi bir kompakt.

Tarih: 29 Haziran 2012, 09:35 - İp: 95.***.**6.64
  • 1