suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Canon S1 Is

Canon s1 kullanıyorum. Mükemmel makina beklediğiden daha fazlasını buldum bu makinada. Makina her türlü çekimi beceriyor. Fotoğrafçılığı amatörden profesyonele götürmek isteyenler için ideal. Poster basamayacaksanız tabi. 3.2 mp. Video çekimleri mükemmel kalitede. Video çekerken zoom yapıyor.Her ayarı manuel yapma imkanı var. Fotoğrafçılık bilgisi olmayanlara da auto çekimleri yeter artar. Gece çekimlerinde 15 saniye 50 ASA'da bile mükemmel netlikte çıkarıyor fotoğrafları. Makro 10 Cm'den başlıyor. 10 cm'den geniş açıda, kısık diyaframda sonsuza netlik sunuyor. Bu da mükemmel özellik bence. Poz tarama özelliği var. Netlik tarama özelliği var. AF'yi istediğiniz bölgeye alma imkanı var. Pozlnadırmayı nokta konumuna alma imkanı var. Flaşı pozlandırma ayarlama imkanı var.Flaşı çift patlabilyorsunuz tabi pozlandırmayı ayarlamak için yapıyor bunu. Pozlandırmayı kilitleyip netlemeyi ayrı yapabilyorsunuz. Görüntü sabitleyici teknolojisi gerçekten zoom'u fazla olan makinalar için harika bir teknoloji...vs.Bu makina hakkında fazla bilgi bulamadığım için ve bu konuda bilgi edinmek isteyen arkadaşalarımız için yazdım. Makina'nın özellikleri kendini övüyor zaten. Tek sorun pahalı.Bu makina ile ilgili daha başka bilgi edinmek istyenlere de her zaman yardımcı olurum. [email protected]

#suysal1' tarafından 10.09.2004 12:20:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Eylül 2004, 12:04 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Ben de bir Canon S1 kullanıcısı olarak yadıklarınıza aynen katılıyor ve şu eklemeleri yapıyorum:

-Dönebilen LCD ekran
-Intervalometre(zaman ayarlı otomatik çekim)

Tarih: 10 Eylül 2004, 14:08 - İp: yok
limbo
limbo (üye)
Ankara / Amatör

suysal1bey ile mailleşerek s1 hakkında daha ayrıntılı bilgi aldım. 2 Makina arasında kararsız kaldım Olympus 750 z diğer makina. bir de burada fikir beyan etsek hoş olur

Tarih: 10 Eylül 2004, 21:37 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Olympos'u kullanan tanıdığım var (hem de DSLR) .Makina arıza yapınca yaptıracak servis bulamammış yerine dandik bir makina vermişler. Yani servisi yok bu makinanın. Aynı şahıs çekim kalitesi olarak Canon'un tartışmasız üstün olduğunu söylemişti. Bunun üzerine S1 almaya karar vermiştim. Canon Türkiye'de servisi en iyi olan makina.
Bu makinanın birkaç özelliğini daha vereyim: -Uzaktan kumandası var (Makinadan ayrı satılıyor), Siyah/beyaz, sepia resim çekiyor, Sürekli netleme desteği var, Flaşın patlama zamanını değiştirebilme özelliği (1.perde 2.perde Yani çekim obturatör ilk açıldğında veya kapanırken patlatma özelliği), Flaşın gücünü istenilen şekilde ayarlama özelliği (pozlandırma adımları gibi), Diyafram 8'e akadar kısılabiliyor, Bilgisayara bağlayıp bilgisyardan çekim yapma özelliği (Video da yok bu özellik), Ortama göre beyaz ayarı yapabilme özelliği, Sürekli çekim modunda 1,7 kare/saniye çekebiliyor, Çekim menzili geniş açıda 10 cm-sonsuz, Zoomda 93 cm-sonsuz, Manuel netlikte de aynı, Flaş menzili geniş açıda 1 cm-4.2 m, Zoomda 1.0cm-3.8 m. (100 ASA'da), Video 640X480 veya 320X240 saniyede 30 kare veya 15 kare çekimine izin veriyor, 640X420'yi 1400X1050 piksel bilgisayar ekranında tam ekran yapmama rağmen bozulma olmuyor....Saygılar.

#suysal1' tarafından 13.09.2004 14:34:11 tarihinde düzenlendi.

#suysal1' tarafından 23.09.2004 17:04:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2004, 14:33 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba,

Olympus ve canon arasinda kaldiysan sana bir alternatif.
Olympus c765.
sirkecide 700 milyon civari.
4mp ile canondan ustun.
canonda is var fakat 765 te is muadili bir sistem kullaniyor.
canon 10cm den makro cekiyor.
olympus 3 cm den.
canonda donebilen ekran var ama cokta gerekli degil.
ayni zamanda canonun fiyati 1100 civari yani arada 400 milyon fiyat farki var.
amerika satis fiyatlari 2 makinaninda 3 asagi 5 yukari ayni ama canon turkiyede 400 milyon daha pahali.
iyi makina olabilir ama 400 milyona deyermi?
olympus'u artik beyaz bilgisayar getiriyor.
teknik desteyinide onlar veriyorlar.urun degisimlerinde ise birebir disinda urun ancak bir uzeri modelle degistirilebilir.daha dusuk modelle degistirildigini soylemek komik.

uygun fiyatli ve bu katagoride makina ariyorsanizda c725 iyi bir alternatif olabilir.500 milyon civari olarak kalmis aklimda.

saygilar.

Tarih: 13 Eylül 2004, 14:47 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Bencede komik ama gerçek. Ben gördüm olayı.Satın aldığı firma ve ithalatçısı sahip çıkmamış.Bende çok düşündüm Olympus mu Canon mu diye. Bu olayı düşündükten sonra kararımı verdim.Beyaz Bilgisayar'ın sürekli desteği olacaksa iyi bir gelişme. Olympus kötü makina değil yanlış anlaşılmasın. Canon, Nikon,Fuji,Olympus,Kodak,Sony bunlar dünyanın en iyi makinaları.Arada farklar vardır tabi. Birinde olmayan özellik diğerinde var ezeli rekabet... Merak ettiğim bahsettiğiniz Olympus'un bu modelinde geniş açıda ve zoom'da en yakın çekim mesafesi kaç cm (Makro modu hariç) ?

#suysal1' tarafından 13.09.2004 16:13:32 tarihinde düzenlendi.

#suysal1' tarafından 13.09.2004 16:15:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2004, 15:49 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

ozelliklerine asagidaki linkten bakabilirsiniz.
http://www.beyazbilgisayar.com/olympus/olympus/c765.htm#

Tarih: 13 Eylül 2004, 16:29 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Bu makineden memnun olmayan yok galiba
Ben Canon S1'i almadan önce 1 boyunca ne alayım diye düşündüm ve bunu aldım, memnunum.

Tarih: 19 Eylül 2004, 14:38 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Aynı makinayı ABD veya Avrupa'da almış olsaydın Olympus ile aynı fiyata alabilirdin ve ozaman s1 önerirdim ama Türkiye'den alacaksan eger, tüm dünyada aynı fiyata satıldığını bildiğin iki makinadan 400 milyon daha fazlaya tercih etmek pek akıl işi değil gibi. Ama buna rağmen o kadar cok insan tavsiye ediyorki, ben Canon'un yerinde olsam daha da fazla fiyata satardım.

Tarih: 19 Eylül 2004, 20:47 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba,

sn.fotoman dusuncelerimi cok iyi ozetlemis.fiyet politakasi boyle isler zaten.
birde arkadaslara sunu sormak istiyorum:
http://www.steves-digicams.com/ da bir bolumde butun makineleri siniflarina gore siniflarina gore siniflandirmislar ve siralama yapmislar.
10-12X Optical "Super" Zoom sinifinda siralama su sekilde.

Panasonic DMC-FZ10

Olympus C-765UZ

Canon Powershot S1 IS

Kyocera Finecam M410R

Konica Minolta DiMAGE Z2

Kodak EasyShare DX6490

Konica Minolta DiMAGE Z10

Toshiba PDR-M700

Fujifilm Finepix S5000

canon olympus un 1 sira altinda.simdi sorum su.onlar bu isi bilmiyorda(test yapmak,fotograf cekmek vs.)bizmi biliyoruz?
ve canon sahiplerinin hepsi butun makineleri kullanmislarda onagoremi yorumyapiyorlar yoksa tek tecrubeleri bu makine uzerindemi?

Tarih: 20 Eylül 2004, 08:43 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Herhangi bir makina hakkında fikrimizin olması için illa onu satın almak zorunda mıyız? Bahsettiğiniz site makina sıralamasında tek otorite mi? İki makinanın da özellikleri ortada. Makro modu 3 cm avantajlı.Her hayvana 3 cm yaklaşırsanız kaçırırsınız.Bu tür makrolarıda zoom'la yaklaşmanız gerekiyor. Canon en yakın netlik geniş açıda 10 cm.Zoom'da 90.3 cm. Yani 10 X'le 9.3 cm.Olympus'ta 1.2 m. Yani 12 cm.Bir de geniş açıda 10 cm'den sonsuza netlik yapıyor Canon. 10 cm. önünde çiçek olan arkada dağ manzarası olan bir yeri çekmek istiyorusunuz.Bu bence manzara çekimleri için mükemmel bir özellik...Bu Olympus'da yok.LCD'nin döner özellikte olması dar alanlarda önemli avantaj. Yere uzanmak eğilip bükülmek zorunda değilsiniz. Bu makinanın hangi özelliği kötü. Bir de alıp memnun olamayanlar yazsın da kararsız kalan arkadaşlar net olsun.Olympus'da Video'da Zoom var mı? bir de rötuş işi ile uğraşacak olanlar için TIF kayıt formatı önemli avantaj. Bu da Olympus'ta var. Bir de diyafram kaça kadar kısılabiliyor? Bu konuyu açmaktaki amaç bilgilendirmek. Kötülemek değil.

Tarih: 20 Eylül 2004, 10:09 - İp: yok