pininfarin
pininfarin (üye)
İstanbul / Meraklı

Aynı Karelerde İxus800 Ve Efsane F30!

Son zamanlarda sıkca karsılastıgım "hangi compact, en iyisi hangisi, iso her seymidir, hangi ixus, fujifilm'de neden iso olayı bu kadar abartılıyor" vs tarzi benzer sorularla sıkca karsılasiyorum(ruz). Aşşagıda aynı ve kosullarda karşılaştırmalı AMATÖR testlerini yaparak goruşlerinize sundugum, Canon İxus 800 ile Fujifilm F30'un perfonmanslarını bulacaksınız.

Bilindigi üzere artık fujifilm f30 uretilmiyor ve cihazı bulmak mucize gibi birsey

Hatta f30'dan sonra cıkan f31fd'yi dahi bulmak neredeyse imkansız! Bu test özellikle "iso her şeymidir" sorusuna görsel anlamda açıklık getirecegini, hemen tüm ixus'lar ile super ccd kullanan Fuji "fxx" serisinin benzer sonuçlar uretecegini duşunursek "iki markanın aynı serideki bu modelllerinin" iso, acik hava renk, keskinlik, doygunluk vs gibi önemli perfonmans kriterlerini kıyas ederek bu seriden bir model almayı dusunenlere testin kabaca'da olsa bir fikir verecegini umuyorum.

Tüm fotografları flashsız, otomatik beyaz dengesinde, 3mp, beyaz ısıkta ve auto mod'da cektim. İSO tum makinalarda sırasıyla 100, 200, 400 ve 800 olarak ayarlandı.

İlk olarak aynı sahnede auto mod İXUS800 ve F30 İSO perfonmansları;

İXUS800; ISO100;

FUJİ F30; ISO100

İXUS800; ISO200;

FUJİ F30; ISO200;

İXUS800; ISO400;

FUJİ F30; ISO400;

IXUS800; ISO800;

FUJİ F30; ISO800;

Goruldugu gibi İxus İSO400'e kadar kabul edilebilir sonuçlar üretirken, iso400'den sonra F30 karsısında hiç şansı olmadigi goruluyor. Hatta ixus'da iso400'de bile bazı hassas gozleri rahatsız edecek cozulmelerin basladigi gorulebiliyor. İxus'un iso800'de urettigi yuksek noise (kumlanma) bu makina ile iso800'e ancak "acil durumlarda" baş vurulması gerektigi gayet net ve açık. (Klise, cami, muze vs gibi flash kullanilamayacak ozel yerlerde)

Fuji'de ise iso800'de noise yeni yeni baslarken ixus'un iso200 seviyesine denk bir perfonmans gostermiş oldugunu goruyoruz. Renk doygunlugu ve canliliga gelindiginde f30 ixus'u bir adim geriden takip ediyor. Konu keskinlik ve detay üstunlugune geldiginde ibre yine f30'dan yana...

#pininfarin' tarafından 02.01.2008 16:48:54 tarihinde düzenlendi.

#pininfarin' tarafından 02.01.2008 16:51:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:35 - İp: 212.***.**8.23
pininfarin
pininfarin (üye)
İstanbul / Meraklı

3MP'DEN %100 CROP'LAR;

İXUS800; ISO100 ------------------------------------------- F30; ISO100

IXUS800; ISO200 ------------------------------------------- F30; ISO200

IXUS800; ISO400 ------------------------------------------- F30; ISO400

IXUS800; ISO800 ------------------------------------------- F30; ISO800

Sonucları degerlendirmek için profesyonel olmaya gerek yok! Canon iso400'e kadar kabul edilebilir bir iso perfonmansı gosteriyor ve iso400 ile 800'de ancak kucuk baskıların alinabilecegi ortada. F30 ise 800iso'da dahi canon'un 200iso'da urettigi kadar noise uretmiyor ve her halikuarda net ve keskin detaylari ile göz dolduruyor. Bu başarıya fuji'nin sahip oldugu 1/1.7 sensor ve "Super CCD" teknolojisinin katkısı buyuk elbet.

F30'da dikkati ceken bir baska nokta ixus'a gore renklerinin biraz "mat ve solgun olması". İxus renk canlılıgı konusunda f30'dan bir gomlek ustun gibi ancak bunun bedelini fotograflara yansittigi hafiften "blur etkisi" ile ödüyorsunuz maalesef...

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:46 - İp: 212.***.**8.23
pininfarin
pininfarin (üye)
İstanbul / Meraklı

Karsilastirmalara devam..
İlk fotolar kapalı hava, auto mod, iso auto ve her iki makinada sırasıyla "choroma" ve "canli" renklerim secenekleri ile çekildi.

F30 NORMAL

İXUS800 NORMAL

F30 CHOROMA;

İXUS800 CANLI;

Canon gunduz cekimlerinde "nispeten" daha doygun ve canlı renklere imza atıyor ancak cihaz normal mod'da dahi naturelden uzak, biraz yapay tonlarin esiri oluyor genelde. İxus "canli" renklerim modunda ise durumu iyiden-iyiye iyice "abartarak" daha fazla tonlama ile rahatsız edecek boyutta bir renk taşmasına sebeb oluyor.

Bu durum ben gibi "canlı ama dogal olmayan renkleri, "nispeten cansız ama DOGAL OLAN RENKLERE" tercih edenleri kesinlikle rahatsız edecek olsa da, ixus'un bu ozelligini bir cogu anlamlı ve satın alma aşamasında göz onunde bulundurarak "pozitif secenek" olarak gorecek insanlar olacagı bir gercek.

F30 ise normal mod'da renkleri "gözünüzün gördugu gibi" karelere yansıtan, abartı renk taşmalarına musade etmeyen, keskin detaylara sahip fotolara imza atıyor. Choroma moduna gecildiginde dahi F30 DOGALLIKTAN ÖDÜN VERMEDEN, "TEMKİNLİ BİR RENK TONLAMASI" SUNUYOR ve canon'un canli renklerinde oldugu uzere karsınızda en koyu renklerle boyanmış bir suluboya çalişması gormuyorsunuz...

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:54 - İp: 212.***.**8.23
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Bak şimdi hemfikiriz pininfarin!

f30 boyundan büyük bir makine.. kompakt ötesi..

ah bir de üzerinde IS olsaydı bu makinenin!!
ben f30 kullandım. herşeyiyle Mükemmel güzel..

ben zayıf ışıkta flaşsız çekimleri seviyorum.
iso performansı SÜPER!
Bir de IS koysalarmış!!

tarih yazardı! gerçi bu haliyle bile tarih yazdı zaten..

Tarih: 2 Ocak 2008, 19:48 - İp: 88.***.**0.201
pininfarin
pininfarin (üye)
İstanbul / Meraklı

Keza ayni sekilde F31fd de tarih yazdi kanimca

Tarih: 2 Ocak 2008, 20:28 - İp: 212.***.**2.138
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

pininfarin arkadaşım ellerine sağlık emeğine sağlık. şuana kadar gördüğüm en iyi karşılaştırmalardan biri. nekadar yanlı değil gerçekçi olarak yapılmış bir test. tekrar teşekkür.

Tarih: 2 Ocak 2008, 21:34 - İp: 88.***.**9.149
bluelove
bluelove (üye)
İstanbul / Meraklı

bence de çok güzel bir karşılaştırma. ellerine sağlık arkadaş. ben size bu konu ile ilgili bir soru sormak istiyorum. sizce şu anda bu performansı yakalayan kompakt makina var mı? yani f30 un övdüğünüz performansını yakalayan ya da geçen kompaktlar hangileri?

Tarih: 3 Ocak 2008, 10:18 - İp: 194.***.**3.2
pininfarin
pininfarin (üye)
İstanbul / Meraklı

Kisa ve net bir cvp vermek gerekirsek "hicbiri"

Fuji'nin SuperCCD sensor kullandigi ve piyasada kolaylikla bulunabilir bircok yeni modeli var olsada bunlarin hepsi model numaralarinin aksine f30'a rakip olmaktan maalesef uzak uretimler (F40, F50 gibi)

#pininfarin' tarafından 04.01.2008 00:12:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2008, 00:10 - İp: 212.***.**2.138
bluelove
bluelove (üye)
İstanbul / Meraklı

peki pininfarin şu an sen kompakt bir makine alacak olsan hangisini tercih ederdin. piyasada o kadar çok çeşit var ki kafam karıştı. tabi kafamın karışmasında acemiliğiminde payı büyük.

Tarih: 7 Ocak 2008, 17:05 - İp: 194.***.**3.2
  • 1