ninja
ninja (üye)
İstanbul / Amatör

1000-1200 Tl Makina Önerisi Yaparmısınz?

Arkadaşlar fotoğraf makinası almak istiyorum ilk fotoğraf makinam olacak 1000-1200 tl arası alabileceğim makinalar hangisidir yardımcı olursanız sevinirim. Özellikle arka planı flu ve ön planı net yapan, gece çekimlerinde su yansımaları güzel çekebilecek bir makina olmasını istiyorum. Herhangi bir marka takıntım yoktur bu özellikleri bu fiyatla alabilirmiyim onu bile bilmiyorum ama güzel bir şey olsa iyi olur şimdiden yardımınız için teşekkürler.

Tarih: 14 Ağustos 2013, 22:19 - İp: 88.***.**6.238
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Öncelikle Arka planı bulanıklaştırma işini makina değil lens yapar. Eğer sadece eş dost fotoğrafı çekeceğim diyorsanız Canon 1100D+50mm f/1.8 alabilirsiniz. Şu an Canon 1100D+18-55 1000 lira civarı. 50mm ise 250 lira kadar bir şey. Ama ben daha sanatsal çalışırım diyorsanız bütçenizi arttırmanızı veya ikinci el düşünüp daha üst seviye bir makina almanızı tavsiye ederim..

Tarih: 15 Ağustos 2013, 10:42 - İp: 95.***.**2.226
ninja
ninja (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler @avanguardist peki ön planı net yapıp arka planı flu yapmak için CANON EF-S 55-250 mm. f/4-5.6 alsam ve bir makina ile kombine etsem istediğim tarzda bi fotoğraf makinası olur mu acaba? bir de bunu hangi fotoğraf makinası ile combine etmemi tavsiye edersiniz? Daha açıklayıcı bir biçimde söylemem gerekirse şuan ki durumda bütçe 1600ü geçmeyecek şekilde hangi fotoğraf makinasını alsam istediğimi elde etmiş olurum? Çok soru sordum ya :D maruz görün iyi bir şey olsun istiyorum.

Tarih: 17 Ağustos 2013, 00:33 - İp: 88.***.**5.4
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

arka planı flu yapmaya takmışsınız kafayı onu atın kafanızdan en basit bir 100 Tl'lik fotoğraf makinesiyle bile bunu yaparsınız.

55-200 mm lens zoom lenstir. 18-55mm olarak ilk aldığınız makinenin üzerinde gelen lensin yaptığı en uzak yakınlaştırma mesafesi 55-200mm lensin en yakın yakınlaştırma yani zoom oranına eşittir.

Arka planın flu olmasının makineyle pek alakası yok. Arka planda alan derinliği ile alakası var.

Örnek veriyim daha kolay kavrarsınız.

Şimdi bir objeyi önüme koydum diyelim. Arka taraftada hemen dibimde kalabalık insanlar var. Burada yapacağın flulaştırma insanların sana yakınlığından dolayı daha az olacaktır.

Arkanda duran insanları 10 metre arkanda yer alsalar arka planın daha boş kalacağı için flulaştırmanda daha net olmuş olur.

Mantığını kavradıysan ne demek istediğimi anlamışsındır.

Tarih: 27 Ağustos 2013, 11:14 - İp: 37.***.**7.12
  • 1