dogubar
dogubar (üye)
Çanakkale / Amatör

Yıldırım Fotoğrafı A610 İle Nasıl?

Herkese merhaba, A610 makinam var.
Bol şimşekli ve yıldırımlı bir havada çekim yaptım.
bir tek düzgün fotoğraf çekemedim.enstanteneyi en hızlıdan en yavaşa kadar tek çekim-seri çekim herşeyi denedim bilebildiğim kadar.ama ya simsiyah yada bembeyaz gökyüzü fotoğrafları çektim.Kompakt makine ile bunun bir püf noktası veya yapılması gereken birşeyler var mı?

Tarih: 29 Mayıs 2007, 09:56 - İp: 88.***.**3.170
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

ASA yı çok yuksek tutmayın. 100 asa yeterli olur bence eger kadarajınızda sadece yıldırım olacaksa. Bulundugunuz yer tamamen karanlık olursa uzun pozlamada makine sadece yıldırımın ısıgını alacaktır. Bu sekilde iyi sonuclar elde ettim ben. Tripod kullanın bir de. Ve 15 sn pozlama ile cekmek yerine 5 sn gibi bir deger deneyin eger bulundugunuz yerde gokyuzu aydınlık ise. ya da zamanı ona gore ayarlayın. Cekim yaptıgınız pozlama suresi icerisinde yıldırım tek sefer cakarsa problem olmayacaktır ve iyi sonuc alacaksınız...

Tarih: 29 Mayıs 2007, 10:08 - İp: 88.***.**2.165
dogubar
dogubar (üye)
Çanakkale / Amatör

şimşek çok fazlaydı gökyüzü çok aydınlık oluyordu çoğunlukla.5 sn de 2 snde 1 snde her enstantene değerini denedim.bulunduğum yer de çok karanlık değil di.dediğim gibi ya simsiyah yada gündüz gibi bembeyaz gökyüzü çıktı fotoğraflarda...

Tarih: 29 Mayıs 2007, 10:23 - İp: 88.***.**3.170
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu yazdıklarım gece içindir;

Makineyi en uzun enstantane değerine ayarlayın, diyaframı en kısın(f8) konumuna getirin, makineyi bir yere sabitleyin ve deklanşöre basın.
a640 da en uzun enstantane 15sn diye hatırlıyorum, eğer o 15 sn. boyunca şanslıysanız şimşek çakar. Olmazsa bir daha denersiniz.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 20:55 - İp: 88.***.**1.46
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

uzun pozlandırma yapman lazım ama bu makine ile çok başarılı sonuşlar abilegğini zannettmiyorum

Tarih: 30 Mayıs 2007, 23:06 - İp: 81.***.**6.136
okavas
okavas (üye)
İzmir / Amatör

İşin acıkçası sen enstantane ve diyaframla ne kadar upraşırsan uğraş eğer makine iso değerini elle kontrolede kullanmazsan devamlı aynı sonucu alacaksın benzer problemi bende daha once yaşamıştım.Sen ne kadar diyaframı kıssan enstantaneyi yavaşlatsanda iso otomatik olarak konumlandırıldığından makine optimum olanı ayarlamaya çalışıyor ve bunu diyafram ve enstantane manuel kullanımda olduğu zaman tek care olarak iso yı yükselterek yada alçaltarak yapıyor.Tavsiyem iso yı 100-200 arasına getir diyaframı tamamen kıs ve en uzun enstantane değerini seç.tam olarak hatırlamıyorum ama a 610 da B konumu yoktu galiba eğer varsa onu kullan şimşk öaktıktan sonra deklanşörü bırakırsın

Tarih: 7 Haziran 2007, 07:13 - İp: 195.***.**9.245
fotogökhan
fotogökhan (üye)
Elazığ / Stüdyo Fotoğrafçısı

eğer varsa iso yu yüksek olması gerekiyor diyafram ayarının da yüksek olması lazım

Tarih: 10 Eylül 2007, 22:11 - İp: 88.***.**2.135
  • 1