nevzateker
nevzateker (üye)
Ankara / Meraklı

Video Çekim Formatı

Merhabalar,
AVI formatı ile MPEG 4 formatı arasında ne gibi farklılıklar vardır. Hangi sistemi önerirsiniz.
Bilgilendirirseniz sevinirim.

Tarih: 8 Ağustos 2005, 12:03 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

bu konuda daha önce yazmiş olduğum bir cevabı yeniden aşağıda veriyorum.

MPEG, Motion Picture Expert Group'un geliştirdiği dijital video sıkıştırma formatıdır. Farklı firmalar farklı MPEG formatları geliştirmişlerdir. Örneğin, Sony MPEG VX, Apple MPEG 4 gibi...
MPEG1 eski jenerasyon bir format olup, görüntü kalitesi daha düşüktür. MPEG2 ve MPEG4 daha yüksek görüntü kalitesi sunarlar. DVD filmler MPEG2 formatıyla sıkıştırılmaktadırlar. MPEG1, MPEG2 ve MPEG4'ün çeşitli yönleriyle karşılaştırmasını aşağıda veriyorum:

Maximum bit seviyesi (Mbps): MPEG1(1,86) MPEG2(15) MPEG4(15)
Resim genişliği (pixel): MPEG1(352) MPEG2(720) MPEG4(720)
Resim yüksekliği (pixel): MPEG1(288) MPEG2(576) MPEG4(576)
Saniyede akan resim sayısı (fps): MPEG1(30) MPEG2(30) MPEG4(30)

4) 640 x 480 vb. boyutlar, pixel cinsindendir. Ne kadar büyük olursa resim kalitesi artar, ama video kalitesini etkileyen bir diğer önemli husus saniyede akan kare sayısıdır (fps) ve tercihen bu 24 kare/saniye'den büyük olmalıdır.

AVI ise Microsoft firmasının Windows için geliştirmiş olduğu bir video formatıdır (Audio-Video Interleaved'in baş harfleri).

Tarih: 8 Ağustos 2005, 15:26 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

kısaca açıklamak gerekirse avu formatı en çok yer kaplayanı.Sonra mpeg geliyor.Sonra mov geliyor.Mpeg4 en az yer kaplayan.

Tarih: 9 Ağustos 2005, 00:56 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

emin misin pazarbey?

Tarih: 9 Ağustos 2005, 22:05 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kullandığım makinalar ve converte programıma ve dahi test sitelerine göre konuşuyorum.Yanlışım var ise lütfen düzeltin.Ama avi yerine avu yazmak dışında yanlışım olmadığını sanıyorum.
1 gb başına video kaydı:
1-Canon s2- Avi: 8 dk
2-Sony h1-Mpeg: 12 dk
3-Kon.min z3-mov:16 dk
4-fuji 550-mpeg4:20 veya 40 dk (Bundan emin değilim.Ama diğerleri kesin.Daha doğrusu 20 veya 40 olduğundan emin değilim)Genede en uzunu mpeg4.
hatalıysam lütfen 05423619420 ye bildiriniz.

Tarih: 10 Ağustos 2005, 08:25 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

benim bildigim avi ve mpeg4 formatlari ayni miktarda yer kapliyor; mpeg1, her ikisinden de fazla yer kaplar; mpeg2 ise en cok yer kaplayani.. en az yer kaplayani da mov ve wmv formatinda oluyor..
tabii onemli olan bircok kriter daha var; mesela kullanilan sound'un hangi formatda oldugu, bitrate'i veya kac fps'de cekim yapildigi gibi..
neyse o kadar da onemli degil aslinda.. sonucta alinacak makinenin ne kadar sure ile kayit yaptigini bilmek yeterlidir..
..
ama nevzateker'in sorusuna cevap olarak sunu soyleyebilirim ki, her ikisi de birbirine benzer formatlardir..

Tarih: 10 Ağustos 2005, 23:35 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

mpeg 4 herhalde avi tabanlı mı öyle birşey.Ancak en az yer kaplayanı o.Ençok avi kaplıyor.Mpeg2 az yer kaplıyor fakat esasen büyük miktarlı filmleri yazmak için kullanılıyor.Kaliteli görüntü ve ses sunuyor.Dadanagastın dediği gibi ses ve fsb ye göre değişiyor.
Mpeg4 en az yer kaplayan.Fakat neden tüm markalar kullanmıyor bilemiyorum.Fakat bildiğim şey en kullanışşıs olanın mov olduğu.

Tarih: 11 Ağustos 2005, 00:32 - İp: yok
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

640X480 MOV formatı NİKON 8800 ile 1 dakikası 67-70 MB yer kaplıyor.

Tarih: 19 Eylül 2005, 00:20 - İp: yok
  • 1