nevzateker
nevzateker (üye)
Ankara / Meraklı

Ultra Zoom

Merhabalar. Bu aralar ultra zoom olayı kızıştı.Benim merak ettiğim Olympus SP550 de 18 zoom var.Yani bu uzaktaki bir nesneyi 500 mm lik bir tele objektifin yaklaştırdığı kadar mı yaklaştırıyor anlamına geliyor? Diyelim ki ileri bir zaman diliminde 23-598 zoom (26x)özelliği olan bir makine üretilirse bu makine 600 mm lik bir tele objektif kadar yaklaştırıyor mu demektir.Eğer Öyleyse makinede hem güzel bir geniş açı hem de müthiş bir zoom özelliği olacaktır.

Kusura bakmayın bu konuda acemiyim.Yeni yeni bu işlere başlıyorum.Sorum belki elma ile armutu kıyaslatmak gibi olacak ama aydınlatıcı bir cevap verirseniz memnun olurum.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 23:13 - İp: 195.***.**2.190
alperkon
alperkon (üye)
Ankara / Amatör

Aynen öyle arkadaşım zaten 35mm eşdeğeri diye geçer yeni çıkan ultrazoom makinalar öyle objektif teknolojisi çok gelişti.28-504mmx1.7 teleconverter ne yapar 856mm bu optik zoom bunun extra optik zoomu var birde üzerine digital zoomu ilave et oluyor 2000 küsur zoom ama piksel 3 megapikselde kalır örnekleri incelemeni tavsiye ederim ama profesyonel arkadaşlara görüntü kalitesi bakımından hitap etmez...Kolay gelsin ben fz18 alacağım sp 550 uz yede saygı duyarım.

Tarih: 3 Ağustos 2007, 00:05 - İp: 88.***.**4.149
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet oyle yapıyor ancak ultra zoom iyi birşey degil..
bu tip seylere kanmamalısınız..
bunlar fotograf kalitesinden cok sey goturen degerler..
olmpusun 18 x lik makineside vasat altında goruntu veren bir makinadır..
ultra zoom bilincsiz tuketiciyi cekme amacı tasıyan,megapiksel ve iso gibi cokda onemli olmayan bir ozelliktir..

Tarih: 3 Ağustos 2007, 00:34 - İp: 88.***.**8.125
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

18x zoom alıpta napıcaksın onun yerine git kamera al daha ii.ultra zoom aldın full zoom yaptın elinde hafif bi titreme oldu o fotoğraf neye benzer tahmin edin.o yüzden 10x den fazlası zarar.bence gaijinin dediği gibi kanmayın bunlara pazarlama stratejileri bunlar.

Tarih: 3 Ağustos 2007, 10:11 - İp: 88.***.**3.95
ulusalcı
ulusalcı (üye)
İstanbul / Amatör

Evet video kamera veya dürbün almak daha iyi. Video kamerlarda 30x-40x optik zoom olayı var.

Şahsen bir makinede 10x zoomu yeterli buluyorum.

Tarih: 3 Ağustos 2007, 17:56 - İp: 88.***.**2.180
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Benim bildiğime göre, zoom özellikli objektif yerine sabit objektifler kullanılması görüntü kalitesi açısından daha iyidir.

Tarih: 4 Ağustos 2007, 00:08 - İp: 88.***.**8.161
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Ayrıca zoom arttıkça diyafram kapanıyor. yani 18x zoomda iyi fotoğraf çıkması için bi kere el titremesine karşılık tripod şart. Ayrıca çok fazla ışıklı bir ortam olması gerekiyor. Benim 3x bile zoomsuz duruma göre kötü sonuçlar veriyor. Ayrıca iyi bir geniş açı için benim gönlüm 17 ister. Maalesef benim alet 34'ten başlıyor. Çok kötü...

Tarih: 10 Ağustos 2007, 00:47 - İp: 85.***.**3.34
  • 1