efkanturen
efkanturen (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sony Hx1 - Panasonic Fz28 Testi

Aşağıdaki sayfada Sony HX1, Canon SX1 IS ve Panasonic FZ28 ile yakın değerlerde çekilmiş aynı objelerin resimleri bulunmaktadır.
(HX1 @ ISO 125, SX1 IS @ ISO 80, FZ28 @ ISO 100)
http://www.dpreview.com/reviews/SonyDSCHX1/page12.asp

Sayfayı yorumlayan kişiye göre Sony HX1 diğer iki Kompaktan daha iyi sonuç vermiş.

Ben aynı düşüncede değilim. En alttaki mavi kadranlı saatin görüntüsüne baktığımızda Panasonic FZ28 diğer ikisine fark etmış gibi duruyor.
Yine şu linkte; http://a.img-dpreview.com/reviews/SonyDSCHX1/samples/Comparedto/Studio/FZ28/panasonicFZ28_ISO100.JPG

FZ28ile çekilmiş bu fotoğraftaki fotoğ. makinesinin solundaki Fujitsu pillerin üzerindeki yazılara ve renklere bakarsak, şu linkteki HX1 deki aynı pillere göre çok daha keskin görüntü sunduğunu görüyorum.

http://a.img-dpreview.com/reviews/SonyDSCHX1/samples/Comparedto/Studio/HX1_NR-std_ISO125.JPG

Renk doygunluğu tamam HX1 çok başarılı olmuş ancak FZ28 in görüntü keskinliğine sahip değil. Belki HX1 in yeni fotoğraf oluşturma tekniğinden oluşuyordur. Belkide yanılıyorumdur.

Profesyonellerin yorumlarını bekliyorum.

#efkanturen' tarafından 01.06.2009 07:55:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2009, 21:46 - İp: 88.***.**2.53
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o fotograflar içinde iso basarımını en iyi gosterebilecek kesitler dunya harıtası,ınce cizgilerden olusuyor ve iso400de keskinlik ve temizlikte hx1 in basarılı oldugu goruluyor..
1600 isodada fz28de nr kullanılmıs ve temiz bir goruntu ancak sonynın nr sız fotograflarıda kotu degil..
yinede cmos sensoru bu konuda cok buyuk bir fark yaratmıyor goruldugu kadarıyla..

-------------
ama iş grafik tahtasına gelince, panasonıcın detaylarda basarılı oldugu acıkca goruluyor.

altta tek tek link verdiginiz iki fotografta hiçbir fark yok,fotograflar aynı,hatta isimleri bile aynı,yanlıs link vermiş olma olasılıgınız var..

---------------------------

test ne derse desin bu iki makine arasında fiyat farkı varsa, ben kesinlikle ucuz olanı alırdım,cunku goruntu kalitesini baz alırsak birinin digerine karsı 1 dolar bile fark edecek artısı yok bana gore..bunun dıısnda sony bazı ozellikler geliştirmiş ama nekadar gerekli, olmasa neolur olsa ne olur tartısılır..
buyuk ıhtımalle panasonıc daha ucuzdur ve onu almak daha mantıklı olur..

Tarih: 1 Haziran 2009, 00:28 - İp: 78.***.**3.206
efkanturen
efkanturen (üye)
Tekirdağ / Amatör

Yorumunuz için çok teşekkür ederim gaijin. Haklısınız linki yanlış vermişim düzelttim.

Satın alacaklar içinde güzel bir test ve yorumunuzda güzel bir yorum oluşturuyor.

İyi çalışmalar.

Tarih: 1 Haziran 2009, 08:04 - İp: 88.***.**3.253
keanuusa
keanuusa (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Paylaşım için teşekkürler daha önce incelemiştim cihazı ama yorumlarda (gaijin) arkadaşımızın yazdığı biraz anormal geldi bana

"ama iş grafik tahtasına gelince, panasonıcın detaylarda basarılı oldugu acıkca goruluyor."
Dostum kusura bakma ama panasonic demen biraz garip geldi saygılar kusura bakma sevgiler...

Tarih: 7 Temmuz 2009, 09:00 - İp: 85.***.**1.78
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

estagfurullah nıye kusura bakıyım, kendin bakarsan zaten gorursun bak iki uc ornek koyayım acıklayıcı olsun madem..

ayrı ayrı bakmak yormus gozleri anlasılan..

soldaki panasonic ve cizgilerin birbirine gecmedigi rahatlıkla gorulebilir..
ayrıca renklerde sapma ve mor sacaklanmada yok ama sonyde hepsi mevcut..

sonynın renkleri nasıl dagıttıgının ve mor sacaklanmanın boyutlarını gormek için birebir bir ornek...

detaylarda panasonicin basarısı gorulebilir..
sony cizgiler arasını resmen gokkusagı gbi boyamıs..
ama orada renk olmaması gerek..

yanı kusura bakmıyorum,ama işkembedende sallamıyorum..

Tarih: 9 Temmuz 2009, 08:09 - İp: 78.***.**7.20
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

gaijin

Tarih: 17 Temmuz 2009, 22:36 - İp: 78.***.**2.214
efkanturen
efkanturen (üye)
Tekirdağ / Amatör

Merhaba nikon_nature. Zaten ben bu 2 test fotoğrafında gaijinin bahsettiği durumu gördüğüm için, bir profesyonelin yorumlaması için yazmıştım. gaijin 'de sağolsun çok güzel izah etmişti.

Resimleri büyütüp dikkatlice baktığımızda soldaki Fujitsu pillerin yazılarından ve sağdaki mavi kadranlı kol saatinin görüntüsünden de gaijinin bahsettiği renk dağılmının ve keskinliğin Panasonic ile çekilmiş fotoğrafta çok daha düzgün olduğunu görebiliyoruz.

Tabii gaijinin verdiği örnekler en net biçimde görebildiğimiz yerler.

İyi çalışmalar.

Tarih: 9 Ağustos 2009, 12:07 - İp: 78.***.**3.72
kirmizilale
kirmizilale (üye)
Balıkesir / Amatör

ben bu üç ayrı fotoğraf makinesinin çekmiş olduğu fotoğrafları inceledim. Fakat çok iyi bakarsanız, fotoğraftaki içki şişelerinin üzerine yansıyan ve fotoğrafı çeken kişi her üç ayrı çekimde de sanki hareket etmemiş gibi minimetrik duruyor. sanki bu kişi 3 ayrı modelden tek tek çekim yapmamışta sadece bir makinadan çekim yapıp sonra fotoğraf üzerinde bazı oynamalar yapıp sanki bu fotoğraf makinaları arasında ki farkı test ediyormuş havası vermiş..

sizde eğer çok iyi incelerseniz fotoğrafı çeken kişininşişe üzerinde ki yansımalarının 3 ayrı fotoğrafta da aynı olduğunu göreceksiniz....

Tarih: 19 Nisan 2010, 01:38 - İp: 88.***.**3.62
  • 1