murti48
murti48 (üye)
Muğla / Meraklı

S6500 Yardım

selam.ben 3 gün önce s6500 aldım.gece çekim yapamıyorum.flaşın gittiği yere kadar gösteriyor gerisini karanlık çıkartıyor.acaba bu işi nasıl halledebilirim

Tarih: 10 Eylül 2007, 15:11 - İp: 88.***.**9.195
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

En temel fotoğrafçılık bilgilerine dönmemiz gerekiyor : "IŞIK"

Işığın olmadığı az olduğu gece şartlarında ya da iç mekan çekimlerde iki çareniz var

1-Iso değerini artırarak ışığa haasasiyeti arttırırsınız ama bunda bir sınırınız var,ayrıca her yükselen iso fotoğrafta gürültü(noise) denilen kirlenmelere neden olur fotoğrafınızı kötü ve netsiz gösterir.

2-Bu seçim çok daha yerinde olacaktır.Makinenizi bir tripoda ya da bir taşın üzerine koyarsınız yani sabitlersiniz ve enstantene süresini ayarlar 30sn,15sn,8sn gibi değerlerle pozlarsınız,tabi makineyi ve bir model-obje çekiyorsanız titretmemek şartıyla.

Sonuç;tabii ki flaşın gittiği yere kadar aydınaltır problem yok fotoğraflara devam.Eğer ikinici seçeneği kullanacaksanız flaşı da kullanmayın ben elimdeki makinede flaşı çok nadir kullanıyorum.

Makinenizin M (MANUEL) modunu bir deneyin,orda işin sırrını öğreneceksiniz.Bu bölümde ayrıca alan derinliği ile alakalı olan diyafram açıklığını da değiştirebilirsiniz

Tarih: 10 Eylül 2007, 16:22 - İp: 88.***.**4.185
fotogökhan
fotogökhan (üye)
Elazığ / Stüdyo Fotoğrafçısı

diyafram ayarını yapman lazım
sağ elin arka tarafındaki + ya basılı tutarak tekerleği çevirerek yapabilirsin kardeş
iyi günler dilerim

Tarih: 10 Eylül 2007, 22:01 - İp: 88.***.**2.135
  • 1