amacsiz
amacsiz (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

Puslu Fotograflar

değerli arkadaşlar çektiğim tüm fotoğraflarda çok net olsalar dahi sanki üzerinde birşey kaplıymışcasına pus var genelde baktığım fotoğraflar cam gibi nedenini bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum. yani fotoğraflarım parlak olmuyor çok net dahi olsa şimdiden teşekkurler

Tarih: 26 Mayıs 2005, 13:34 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Sorun yetersiz ışıktan kaynaklanabilir bu tip fotoğraflarınızdan birini bedava upload sitelerinden birine yükleyip linkini verirseniz daha sağlıklı bir fikir belirtilebilir

Tarih: 26 Mayıs 2005, 16:24 - İp: yok
virales
virales (üye)
Tokat / Amatör

bencede ışıktan kaynaklanıyor... diyafram yada enstantane ayarların varsa onlarlar oynalayara sabit bir yeri çek... sonra fotograflarına bak belki bunlar çözüm oluşturabilir sana..

Tarih: 27 Mayıs 2005, 02:00 - İp: yok
peaceball
peaceball (üye)
İzmir / Amatör

Kullandığınız makinenin modelini öğrenebilirmiyim?

Tarih: 28 Mayıs 2005, 11:26 - İp: yok
sarazen
sarazen (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Parasoley kullanmanı öneririm.

Objektif içine giren ışın demetleri kırılarak fotograf üzerinde puslu bir görünüme neden olabilir.

Tarih: 30 Mayıs 2005, 13:51 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Kullandığınız şıkıştırma biriminden de kaynaklanıyor olabilir.

Örneğin raw veya tiff formatında çekim yapıyorsanız makina çektiğiniz fotografı herhangi bir ek işleme tabi tutmadan (örnek: uygun beyaz ayarı, keskinlik, kontrast gibi) sizin çektiğiniz gibi sunacaktır, yani bu ayarları sizin bir grafik programı ile yapmanız gerekecektir.

Aynı işlem sıkıştırma oranı az olan jpeg resimlerdede gerekli olabiliyor.

Hangi makinayı kullandığınızı ve hangi formatta çekim yaptığınızı söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Tarih: 30 Mayıs 2005, 15:14 - İp: yok
amacsiz
amacsiz (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

nikon D100 kullanıyorum ve jpg formatında çekiyorum sıkıştırmadan olduğunu düşünmüyorum yardımlarınız için teşekkur ederim ama bir türlü sorunu gideremedim

Tarih: 1 Haziran 2005, 23:29 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Bu konuyla ilgili çok ilginç bir şey duymuştum. D100'ler ilk çıktığı zamanlarda 10D'lerle rakip tutuluyordu ve D100'lerde ne yaparsanız yapın 10D'ye göre bir puslanma görünüyordu. ama bunu normal bir gözün görmesi biraz zordu. profesyonel bi göz bunu anlayabiliyordu. Bunun dışında senin gördüğün o cam gibi resimler genelde filitre kullanılarak çekiliyor ve Photoshop gibi programlarla üzerinde baya bi değişiklik yapılıyor.

Tarih: 2 Haziran 2005, 11:15 - İp: yok
memislee
memislee (üye)
İstanbul / Meraklı

ben analog makine kullanıyorum pentax p30t ve bende de fotograflar puslu çıkıyor başka bi nedeni olmalı???

Tarih: 5 Temmuz 2011, 19:34 - İp: 78.***.**1.26
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Seninkide filim kalitesi,ISO derecesi,isik yetersizligi falan gibi bir cok nedeni kapsayabilir...

Tarih: 17 Temmuz 2011, 16:33 - İp: 221.***.**3.132
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bu fotografa bir bak nikon d7000 çekimi ve sonrasında photoshop cs2 duzeltmesi farkları gorursun fotografata yani photoshop işin içine girmedn o berraklığı gormek zor.. bu benim yaptığım bir duzenleme fotografın sol tarafına ve ust tarafına dokunmadım farkı herhalde görebilirsin... yani hiç kimse fotoğrafı makineden çıktığı gibi koymuyor... d7000 bu piyasada hatırı saylır bir makinedir , daha oncede olympus e-510 vardı ondada durum aynı yani mutlaka ps duzenlemesi yapılıyor..

#buzlucam' tarafından 20.07.2011 00:07:35 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 20.07.2011 00:09:02 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 20.07.2011 00:11:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Temmuz 2011, 00:06 - İp: 88.***.**6.145
  • 1