talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

Panasonic Lx3 Aldım Ayarları Bilmiyorum

uzun bir inceleme sonucunda nihayet lx3 aldım,ama türkçe dil seçeneği yok.biraz kurcaladım,oldukça çok ayar var,bazılarını anlayabiliyorum ama yanlış ayarlarla çekim yapıp güzelim makinanın hakkını verememekten korkuyorum.
örneğin üzerinde çekim modu bulunan tekerlekteki işaretleri tanımıyorum.
şöyle işaretler var;
-P
-A
-S
-M
-C1
-C2
-SCN
-İA
bu makineye türkçe menü yüklemenin bir yolu var mı?ya da nette türkçe kullanım kılavuzunu bulabilirmiyim?

Tarih: 2 Ekim 2010, 18:28 - İp: 95.***.**8.93
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Bildiklerimi yazdım
-P : Program Modu
-A :Diyafram Öncelikli Çekim
-S :Enstantane Öncelikli Çekim
-M :Manual Mod
-C1 : ?
-C2 : ?
-SCN :Otomatik Sahne Modu
-İA : ?
Enstantane, diyafram nedir biliyorsunuzdur herhalde...

Tarih: 2 Ekim 2010, 19:14 - İp: 88.***.**6.113
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

şu anda bu makine ile ilgili en büyük sorunum yakın plan çekimlerde flaş parlaması ve flaşsız çekimlerde yüksek noise.oysa benim lx3 ü tercih etme sebeplerimden biri düşük noise özelliği olmasıydı,tabii hemen makineye suç yüklemek haksızlık olur,sadece bu durumun sebebini arıyorum.
flasız düşük iso ile çekmeme rağmen beyaz ampul aydınlatmalı iç mekanda özellikle portre çekimlerinde bol noise var.aynı mekanda flaş kullandığımda vurduğu yerde parlama yapıyor ve resmin tüm doğallığı kayboluyor.farklı ayarlarla denememe rağmen sonuç değişmedi.eğer sadece bol ışıklı açık alanda çekim yapacaksam bu makinenin 200 tl lik compacttan ne farkı var?

#talos' tarafından 05.10.2010 10:23:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2010, 15:05 - İp: 188.***.**6.70
arandur
arandur (üye)
Zonguldak / Amatör

Hocam program modu kullanarak makine ISO, enstantane ve diyafram için hangi değerleri seçiyor onlara bakıp sonra manuel modda o değerlerle (ve ayrıca flaş patlama değeriyle) oynayarak denemeler yapmalısın. İç mekanda cihazın dış ortama nazaran zorlanması normaldir. Ayrıca iç mekan ve çocuk çekim modlarını da denemelisin.

Tarih: 14 Ekim 2010, 15:17 - İp: 88.***.**2.197
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

az ışıklı ortamlarda diyaframı daha fazla ışık alması için açmalımıyız,bu durumda aynı zamanda net alan derinliğini azaltmış olmuyormuyuz?
daha açık diyafram daha az noise anlamına gelir mi?
şu ayarlara bir türlü alışamadım,o yüzden çektiğim fotolar beni tatmin etmiyor ve kendime çok kızıyorum

Tarih: 15 Ekim 2010, 14:01 - İp: 188.***.**2.31
cumbat
cumbat (üye)
Rize / Doğa Fotoğrafçısı

manuel modda çekin M eye getirin .daha sonra filim modunda vibranı seçin ( V ) sonra joistiği sağa kaydırın degerleri sırası ile + 1 --- +2 --- -1. --- -2 .-- yi seçin sonra f ayarını F2 yada F8 aralığında tercihe göre güneşi zamanda f8 ve aşağısı bulutlu zamanda f2 aralığında kullanın zamanla nerde ne kullanacağınızı anlarsınız ışığını grafikten 0 konumuna ayrlyın çekin böyle daha iyi olacaktır emin olun. -2 -1 0 + 1 - +2 DEĞER SIFIR OLSUN iso otomatik beyaz ayarı nı yapmayı unutmayın . KOLAY GELSİN.

Tarih: 19 Ocak 2011, 22:42 - İp: 188.***.**0.123
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

LX3'ü ilk aldığımdan bu yana çok şey öğrendim,hala da öğrenmeye devam ediyorum.

işte makinemle çektiğim birkaç fotoğraf

Tarih: 20 Ocak 2011, 17:44 - İp: 188.***.**7.46
cumbat
cumbat (üye)
Rize / Doğa Fotoğrafçısı

sayın talos verdiğim ayarları sanırım denediniz fotoğrflarınız bayağı değişmiş. işi çözdünüz galiba

Tarih: 24 Ocak 2011, 21:06 - İp: 188.***.**8.247
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Zamaninda LX3 kullanmis birisi olarak en sikayet ettigim konu gece cekimlerindeki zayif ve dengesiz flash performansi idi.Yoksa acik alanda yapamayacagi is yok makinanin.Birde macro cekimlerinde fokuslama yapmasi biraz zaman alir ve bazende hedefi tutturamaz.Birde,birde beyaz dengesi sorunlari vardi ki kac kere firmware update ile yenilendi...C1-C2 falan bu arada custom 1 ve 2 yani kisisel ayarlarini atacagin yerler...IA da intelligent auto.Akilli oto modu diyebilirsin.Ben birde ingilizce bile degil Japonca kullanmisdim makinayi ama tuslar heryerde ayni...(LX3 sadece Japonca idi Japonyadada)

Tarih: 26 Ocak 2011, 06:28 - İp: 221.***.**6.23
  • 1