nazgurew
nazgurew (üye)
İstanbul / Meraklı

Ölü Piksel!yardım..

Merhaba,

Amerikadan dijital fotograf makinesi aldım (kodak m580) ve 3 - 4 adet ölü piksel var gibi siyah fonda beyaz mavi karışımı parlıyor.Sizce bu durum git gide büyür mü ya da bunu çözebilir miyiz? Remap diye bir çözüm duydum sizce işe yarar mı ve bana ne kadara mal olur?

Tarih: 29 Haziran 2011, 20:54 - İp: 88.***.**2.74
utkusezer
utkusezer (üye)
Bursa / Amatör

öncelikle ölü pikseller , kangren gibi yayılmaz korkmayın. yani 4 taneyse 4 tane olur. ölü pikselin kaynağı sensör olduğu için tek çare (donanımsal olarak) sensör değişimidir. size maliyeti yeni bir makina kadar olur tahminimce. yada olayı kabullenip çektiğiniz fotoğraflar üzerinde bilgisayar ortamında müdahale etmenizdir.

Tarih: 29 Haziran 2011, 21:29 - İp: 85.***.**2.105
nazgurew
nazgurew (üye)
İstanbul / Meraklı

öncelikli olarak teşekkür ederim, yayılmaması beni çok mutlu etti.Böylesine kabulüm.Ürünün dışardan gelmesi sebebiyle baya uğraşmak gerekiyordu.böyle kabullenecem, ölülerin sayısı artmazsa iyi bu arada başka bilgi sahibi kişilerinde fikirlerini almak isterim.

Tarih: 29 Haziran 2011, 23:01 - İp: 88.***.**2.74
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Daha fazla büyümez korkmayın, bu fotoğraf karelerine fazla etki etmez hatta bu durumu pc de proğramlarla fotoğraf üzerinde düzeltirsiniz...

Tarih: 30 Haziran 2011, 01:06 - İp: 78.***.**6.187
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

olmuşla ölmüşe çare yok.
o 4 pikselin cıktıgı gibi yeni ölü pikseller cıkabilir.
ama bu o 4 piksel cıkmamıs olsa da bir olasılıktı, yani o 4 ölü pikselle balantılı bir durum olmayacaktır,içiniz rahat olsun

Tarih: 30 Haziran 2011, 02:01 - İp: 88.***.**8.140
nagel
nagel (üye)
İstanbul / Amatör

Lcd den kaynaklanan sorundur bence bir kodak servisi arayın sorun burdan çözüm çıkmaz

Tarih: 30 Haziran 2011, 14:11 - İp: 88.***.**5.82
  • 1