y_a_v_u_z
y_a_v_u_z (üye)
İstanbul / Amatör

Makro Lens

Arkadaşlar, bende bir Olympus C-750UZ var. Buna ilave bir makro lens takmak istiyorum. (Lens adaptörünü daha önce almıştım.)
Fakat öğrenmek istediğim bir konu var; bu ilave lens makinamın nesnelere yaklaşma mesafesini mi azaltacak, (Benim f. makinam 3 cm'den süper makro, 7 cm'den makro çekebiliyor. Bu ilave lens bu mesafeyi kısaltarak mesela 2 cm'den nesneleri fotoğraflamamı mı sağlayacak?)
Yoksa nesneleri uzak mesafeden yakınmış gibi çekmemi mi sağlayacak. (Mesela 30 cm mesafedeki bir nesneyi 7 cm mesafedeymiş gibi çekmemi mi sağlayacak?)
Arkadaşlar ifadelerim biraz karışık olabilir. Kusura bakmayın.
Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Tarih: 17 Temmuz 2005, 19:49 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

Evet ilk dedin doğru,
ikinci için tele lens gerekir(ölçüler lenslere göre değişir)...

Bence senin tele lens'e ihtiyacın var, çünkü süper makro da 3 cm kadar çekebiliyorsun...(süper macro da zoom yok sanırım),
gerçi normal macroda da 10x zoom var ama...

Kolay gelsin

Tarih: 17 Temmuz 2005, 20:17 - İp: yok
yiiit66
yiiit66 (üye)
Muğla / Haber Fotoğrafçısı

Makro Lens yani Close Up diye de adlandırılır. Yakın olan bir objeyi daha yakın ve net çekmenizi sağlar. Uzaktakin yakınlaştıranlara zaten biliyorsunuzdur ama söyliyeyi, tele objektif deniyor. Ama zaten 3 cm'den super makro özelliginiz varsa bu zaten guzel netice verecektir. Kolay gelsin.

Tarih: 17 Temmuz 2005, 20:21 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili YAVUZ, ben makro çekimlerimi, Panasonic FZ20 makinamla, lens adaptörü sayesinde Olympus MCON-35 makro lensini takarak yapıyorum. Sorunu senin sorduğun şekilde cevaplamaya çalışayım:
Eğer Makro lens kullanmadan çekim yapıyorsam, çekeceğim nesnenin 3-5cm yakınına kadar giriyorum. Zoomu da 2X-3X 'e kadar alabiliyorum.
Ancak makro lens taktığımda 1X zoomda yine 3-5 cm den çekim yapabiliyorken, 12X zooma geldiğimde çekim mesafem yaklaşık 30 cm ye çıkıyor ve nesne çok büyüyor, yani yaklaşmış gibi oluyor. Umarım anlatabilmişimdir...

#droral' tarafından 17.07.2005 21:50:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Temmuz 2005, 21:13 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

droral ın dediği de doğru,
ama bu sefer senin macro daki max. odak(10x teki) mesafen 60'cm den 30'cm ye düşüyor(yada alacağın lense göre değişir)...

Tarih: 17 Temmuz 2005, 21:32 - İp: yok
y_a_v_u_z
y_a_v_u_z (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar açıklamalarınız çok öğretici oldu.
Hepinize çok teşekkür ederim.

Tarih: 18 Temmuz 2005, 10:46 - İp: yok
  • 1