murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Made İn .... ?(nikon)

nikon hangi ülkenin malı?yani orjinali.
saygılar.bol fotoğraflı günler.

Tarih: 27 Ekim 2004, 17:56 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cin.

Tarih: 27 Ekim 2004, 18:39 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Bildiğim kadarıyla japon.. Aslen Nikkor galiba firmanın ismi.

Tarih: 27 Ekim 2004, 22:41 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon, Canon, Olympus, Konika-Minolta, Panasonic, Sony, Fuji

Hepsi japon firmalarıdır. Japonlar optikte oldukça ileri zaten bir çok konuda olduğu gibi. Bildiğim kadarıyla Panasonic dışında diğer üreticiler kendi lenslerini üretme teknolojisine sahip. Sony farklı lensler de kullanıyor.
Ha üretim sırf japonya değil tabiki, özellikle çin, malezya, singapur gibi ülkelerde fabrikaları var bu firmaların. Türkiyede gördüğüm foto mak. nerdeyse hepsi çinde üretiliyor.

Tarih: 28 Ekim 2004, 09:42 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

japonlar biraz garip insanlar, mesela canon 300d icin iki versiyon vardi, japonyada satilan modeli (300d nin aynisi ama adi EOS KISS REBEL) japonyada uretiliyor, dunyanin diger yerlerinde satilanlar taiwan'da uretiliyor.. Meger japonlar illa japonyada uretilenleri alirmis, baska yerden olursa ilgi gostermezlermis...

bu arada nikon sanirim farkli ulkelerde uretiliyor, orijinali japon firmasi.. ama mesela D70 tayland'da uretiliyor:
http://dpmac.com/factory/

Tarih: 28 Ekim 2004, 10:46 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

" Panasonic dışında diğer üreticiler kendi lenslerini üretme teknolojisine sahip..."

buyuk ihtimalle onlar da sahipdirler bu teknolojiyie; ama leica lenslerini kullanmalari satislarini arttirmaya yonelik olmali..

..

"Ha üretim sırf japonya değil tabiki, özellikle çin, malezya, singapur gibi ülkelerde fabrikaları var bu firmaların. Türkiyede gördüğüm foto mak. nerdeyse hepsi çinde üretiliyor."

her urunde oyle degil mi zaten.. diger uzakdogu ulkelerinde daha ucuz..

gecenlerde bir nike magazasina gitmistim; her urun Turk maliydi.. insan sasiriyor..) hani ulkemizde satsalar olmaz.. neyse..

....

japon markali satilanlari ebay'den satin alabilirsiniz.. canon'un isim politikasindan dolayi hangisi japon hangisi degil kolaylikla ayirt edebiliyorsunuz..

" EOS KISS REBEL"

Kiss?? ) onu bilmiyordum..

amerikada digital, orada kiss.. digital kiss..))

"http://dpmac.com/factory/..."

fabrikalarindaki isci artisina bakarmisiniz.. 2000'lerden 6000'lere sonrasinda 8000.. dijital patlama.. veya digital kiss mi demeliyiz?

Tarih: 28 Ekim 2004, 12:04 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

hepinize teşekkür ederim arkadaşlar...
fakat çin mallarını pek önermiyorlar ucuz parça kullanıyorlar diye.sizcede öyle mi?yani çin malı olması bir dezavantaj mı?

Tarih: 28 Ekim 2004, 16:56 - İp: yok
onuryuksel
onuryuksel (üye)
Gaziantep / Meraklı

Hocam artık Çin eskisi kadar kalitesiz mallar üretmiyor. Ama iki tercih arasında kalırsan mümkünse Made in Japon ara.

Yoksa Çin, Taiwan olabilir tabi.

Tarih: 28 Ekim 2004, 20:40 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar yapmayin etmeyin..)

ucuz parca kullanabilirler mi hic? kullansalardi sayet sizce kaci nikon markasina sadik kalirdi? oyle bir ayirimcilik olmadigina eminim; cifte standart uygulamak bu.. delikanliliga sigmaz..)

kaldiki bircok japon firmasi urunlerini diger uzakdogu ulkelerinde uretiyor; isciligin japonyada pahali oldugundan dolayi..

bir ornek vermistim; nike magazasindaki urunlerin etiketinde: "made in turkey" yaziliydi.. simdi orjinal amerikan degil diye kalitesi farkli mi olacak ayakkabilarin? tabii ki olmaz, olamaz..

cindeki fabrikadaki calisanla japonyadaki calisan arasinda bir bilgi farkliligi yok; fabrikalarin teknoloji farkliliklari yok..

#dadanagast' tarafından 29.10.2004 00:20:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ekim 2004, 00:22 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

beni aydınlaiçin çok teşekkür edrim abilerim...
hepinize saygılar.

Tarih: 29 Ekim 2004, 16:33 - İp: yok
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

pentax hangi ülkenin malı orjinali.?

Tarih: 30 Kasım 2007, 16:18 - İp: 88.***.**4.87