turko
turko (üye)
Ankara / Meraklı

Kodak?

Herkese merhaba..Sadece iki haftadır üyeyim ve gördüğüm kadarıyla genel olarak fotoğrafçılık bilgisi üst düzeyde,en azından bana göre...Şu an bir makinem yok ama ilk fırsatta alıcam,şunu merak ediyorum:Kodak marka bir makina almayı düşünüyodum,sadece modeline karar veremiyordum.Şimdi ise kararsızım çünkü;üst düzey dijital makinalarda pek Kodak ismi geçmiyor.Çoğunlukla Canon ve Nikon.Sorum şu:Kodak bu iki markaya göre teknik açıdan daha mı zayıf,genel olarak soruyorum tabi...Herkese teşekkürler.

Tarih: 8 Kasım 2005, 00:33 - İp: yok
ulascelik
ulascelik (üye)
Ankara / Amatör

makine almak için ilk önce kullanım amacını ve bütçeni belirlemelisin!!!
çünkü çok farklı özellikleri olan ve fiyatları farklı olan yüzlerce makine var...
kodak pek çok kişiye ve benim görüşüme göre diji.de başarısız...
ve de bu yüzden tutulmuyor...
canon,nikon,sony,konica minolta,panasonic vs. iddialı ve başarılı firmalar...
sana kolay gelsin diyorum...

Tarih: 8 Kasım 2005, 00:41 - İp: yok
turko
turko (üye)
Ankara / Meraklı

TEKNİK OLARAK EKSİĞİ NE PEKİ KODAK MAKİNELERİN DİJİTALDE?ÇOK ANLAMIYORUM AMA MERAK ETTİM DOĞRUSU..

Tarih: 8 Kasım 2005, 00:46 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Peki siz neden Kodak almak istiyorsunuz?

Tarih: 8 Kasım 2005, 15:24 - İp: yok
turko
turko (üye)
Ankara / Meraklı

Benim asıl merak ettiğim şey; Kodak makinelerin dijitalde belirli zayıf noktaları olup olmadığı,yani işin teknik kısmı, yoksa birçok marka ve model var gönül rahatlığıyla alabileceğim...

Tarih: 8 Kasım 2005, 17:39 - İp: yok
sazan
sazan (üye)
Bursa / Amatör

ben kodak v550 almak uzereyim, yaklasık 1 haftadır arastırıyorum net uzerinde bu makineyi, ve tek goze batan eksiginin battery omru oldugu soyleniyor, o da full bi battery ile 120 fotograf cekebilmesiymis. bana o kadar da buyuk bi eksiklik gibi gelmedi, 120 diger makinelere gore az olabilir, ama 120 fotograf yaa, kac kere bi makineyi elinize alıp 200 kare cektiniz ki?

Tarih: 10 Kasım 2005, 02:01 - İp: yok
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Merhabalar,

Kodak Z740 kullanıyorum ve beni tatmin ediyor (şimdilik).
Dikkat ettiysen herkes kendi makinesini tavsiye ediyor forumda. Bence yapman gereken galerideki arama motorunda almayı düşündüğün makinenin modelini yazıp aratmak ve fotoğrafların kalitesine bakmak. Yorumlar tabiki önemli ama hangisi ne kadar objektif acaba?

Kodak Z740 ile çektiğim resimlere buradan bakabilirsin:
http://galeri.netfotograf.com/portfolyo.asp?foto=kcbilir

Tarih: 11 Kasım 2005, 05:00 - İp: yok
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bende kodak z740 kullanıyorum ve memnunum. arkadaşların kodakı başarısız gördükleri hususlar nelerdir bilmiyorum. bana göre kullandığım makinanın tek ama tek eksiği 38 mm olması. yani normalden birazcık dar çekmesi. başka bir eksiği yok. mesela çekim hızı süper yani

Tarih: 12 Kasım 2005, 13:05 - İp: yok
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Alacağınız makine: Önce asa değerine bakın. En düşük asa kullanan daha ince grenli resim elde etmeniz için idealdir. Enstantene en az eksi 15 sn.(-60 var) olmalı ki alaca karanlıkta çekimlerde önemlidir. Ne yazık ki Dijital makinelerde 1 sn. geçen pozlamalarda parazitlenme olmakta yani filmlerdeki gren açılması gibi renkler birbirinden koparak hücrelere bölünmekte, renkler başka tonlara kaymakta, yani Reciprocytifailur (Uzun süreli pozlamalarda renk sapması) bu tür pozlamalarda kaçınılmaz olur, ki 1 sn. uzun bir pozlamadır. Size hemen söyleyeyim akşam kızıllığını dijitalde dramatize etmenin yolu makine ayarını bulutlu konuma alın. Hatta öğle ışığında da bunu yapın daha kırmızı tonlu resim alırsınız. Makinenin beyaz ayarı olmalı (zaten var). Beyaz ayarını otomatik kullanmamaya bakın. Her zaman bir ortalama verir ve yaratıcı fotoğrafçılığınızı yok eder. Makinede Kelvin ısı ölçeriniz varsa bu size son derece faydalı olacaktır. Yanınızda ND (neyçrıl densty), skaylight, UV, 81 ve 82 (sıcak renk ve soğuk renk) filtreniz olmalı. (Filtre takılabilen objektifler için söylüyorum). Güneş gözlüğünüzü filtre olarak kullanabilirsiniz, deneyin ve görün. Objektif: Mercek düzeneğinde fazla element ve grup kullanılmış olan markalı aspheric (yontulmuş ince) merceklere yönelin. Zum objektiflerdeki makro deyimi ticari atraksiyondan başka bir şey değildir. Makro çekimler için özel üretim lensler kullanın. Dijital makinelerle son derece güzel makro çekimler yapılmaktadır. Konuya 2 cm kadar yaklaşılabilen makineler vardır. Geniş açı zayıflığını bu artılar doldurmaktadır. Ancak dijital makinelerde renk skalası maalesef film kadar geniş değildir. Bu da tam renk renk tutturacağını sananlara hayal kırıklığı yaratır.Dijitaller 3 renk tayfını kullanır. Odak uzaklığı f/2,8 mm gibi aydınlık olanını tercih edin. Bu SLR lenslerde 1/1:2 ve 1,0 olan vardır ki muhteşemdir (Canon 50mm 1,0) Makinenin enstantane hızı yüksek olan elbet yüksek teknolojidir; ama yüksek Shutter Speed ile çekim yapmak için makinenizin yeni çekime çok hızlı hazır olması gerekir. Peki dondurulmuş resim ne ifade eder ve değeri var mıdır? Her zaman işe yaramaz. Düşük enstantene ile Panning tekniği kullanırsanız mükemmel güzellikte resim elde edersiniz. “Bu ne mi?” Hareket eden objeyi vizörden takip ederek makineyi aynı tarafa hareket ettirerek resim çekmektir. Deklanşöre bastıktan sonra ikinci çekime çok hızlı hazırlanan makineyi seçin. AE Lock olmalı.(AE Lock; bir detay çekerken istediğiniz alan gölge ise makineyi oraya yaklaştırıp ölçümü yapar sonra da Lock düğmesine basılı tutarak geri çıkar istediğiniz açıdan ölçüm yaptığınız yerin pozlamasına göre çekim yapmanızı sağlayan poz ölçümünü sabit tutma sistemidir). Manuel kullanımı mutlaka olmalı.( Uzun pozlamalar için otomatik poz süresi yetmez. Panoramik çekimlerde kesinlikle manuel kullanılır. Yoksa renk tonları her karede farklı olur düzeltemezsiniz. Birleştirdiğinizde panoramik değeri olmaz. Makinenin diyafram ve enstantane ayarını manuel olarak ayarlayın. Su terazisi kullanın. Bindirme yapılacak kadar kenarlarda fazlalık alan çekin. Ufuk çizgisini doğru tutun ve makineyi tripod da döndürürken açısını kesinlikle bozmayın. Çekimden sonra birleştirmeyi özel panoramik programlarla yapın. Bana kalsa Panorama çekimlerde, tek karede panoramik çeken 6x17 Roll film kullanan Linhof ya da Fuji veya Aps Film kullanan Haselblad panoramik makine kullanırım..) Bu kadar büyük makineler “yaptık oldu” demek için üretilmiyor. Her birisi bir ihtiyaçtan doğuyor. Mimari ve yatay düzlemde fotoğraf çekmek için Tilt (yatay düzlemde maksimum alan derinliği almak ve distortion oluşumunu yok etmek için objektif içinde mercek düzeninin yer değiştirerek ışık yoluna müdahele etmek demektir) ve Shift (Özellikle mimari çekimlerde dikey objelerin içeri doğru bükülmelerini ve oval görüntü almalarını önlemek için objektif içinde mercek kaydırılarak distortion’u düzeltmek için yapılan işlem) çok önemli bir faktördür. Bu işlemi ya

Tarih: 12 Kasım 2005, 14:43 - İp: yok
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

çekilen fotoğrafları kıyaslamak lazım.practica 5008 luxmedia çok iyi bir makine...forumlarda adı geçmez hatta sitelerdeki teknik verileri yanlış yazılmıştır(en basit örnek 10mp ve manuel çekim APSM seçenekleri vardır/ 8mp ve manuel ayar yok yazarlar...)gece çekim ve fotoğraf kalitesi tatmin edicidir...objektif ise practica (schneider lens üreticisi.fırsat bulanlar incelesinler.

Tarih: 13 Kasım 2005, 18:38 - İp: yok
  • 1