dmert89
dmert89 (üye)
İstanbul / Amatör

Gece Çekmi İçn Neye Dkkat Etmeliyim

arkadaşlar gece net çekim yapmak için fotoğraf mainasını incelerken hangi özelliğine dikkat etmeliyim lütfen yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 11 Mayıs 2006, 17:20 - İp: 88.***.**5.101
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Umarım soruyu doğru anlamışımdır.Fotoğraf makinesi alma aşamasındasınız ve sizin için gece çekimleri önemli ve alacağınız makinenin gece çekimlerinde iyi sonuç veren bir makine olmasını istiyorsunuz. En uzun perde hızı, mümkün olduğunca uzun olan, veya, yüksek ISO larda az noise üreten bir nakine seçmelisiniz.

Tarih: 11 Mayıs 2006, 17:28 - İp: 85.***.**5.234
dmert89
dmert89 (üye)
İstanbul / Amatör

tamam ama ben bu perde hızından falan pek anlamıyorum perde hızı mesela iyi olması için kaç oranlarda olması lazım?veya bana 400-450 arası dedim gibi gece çekimi net makina önerirmisiniz?

Tarih: 11 Mayıs 2006, 17:43 - İp: 88.***.**5.101
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Öööle bi makine yok. 400-450 arası. Biraz yukarı çık.

Tarih: 11 Mayıs 2006, 17:54 - İp: 81.***.**0.51
omerfahri
omerfahri (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba,
kompak makinelerin bir çoğunda artık 15 sn gibi perde hızı verilebiliyor.. dslr makinelerde ise 30 sn.
kompak makine almayı düşünüyorsan 15 sn senin işini hayli hayli görür. yanlız unutmaman gereken bu kadar uzun pozlamada mutlak noise (parazitlenme) oluşur. bu parazitlenmenin az olması için dslr kullanman gerekir. canon makineler bu konuda en iyisidir.
ayrıca uzun pozlama yaparken dikkat etmen gereken 2. husus tripot kullanmak. uzun pozlamada makine azıcık sarsılırsa resim net olmaz. ...
kolay gelsin

Tarih: 12 Mayıs 2006, 09:09 - İp: 213.***.**6.17
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Kim demiş öööööllleeeee bir makinanın olmadığını.Mert kardes sen mağazaları iyice bir araştır.Beğendiğin bir modelin fiyatını birkaç yerden al.Göreceksin istediğin makinaya ulaşacaksın.Ha olur da mesela 50-100ytl belki fazladan cebinden çıkabilir fakat buna değer bir makina ise hiç düşünme bile...
Net çekim için iso'yu 50-100 ün üzerine çıkarmamaya çalış.

Tarih: 13 Mayıs 2006, 13:54 - İp: 85.***.**1.248
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

gece cekimi yapacaksan cmos ccd li bir makine al hatta canon al çok seviyor başlıyımdersen 350d al düşük makinelerde noise sorunu olcaktır çektiğin foğrafladan zek almaybilirsin.

Tarih: 13 Mayıs 2006, 15:33 - İp: 85.***.**3.82
fotoibrahi
fotoibrahi (üye)
Kocaeli / Stüdyo Fotoğrafçısı

Eğer Gece çekimleri senin için önemli ise CANON'un birçok Compakt modeli enstantane & diyafram değeri ile oynamanıza olanak sağlıyor.... yani istediğiniz ayarlarda fotograf çekebiliyorsunuz...

Tarih: 22 Mayıs 2006, 14:50 - İp: 88.***.**1.255
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Gece çekimi yapmayı istediğin makinede mutlaka AF asist lambası olmalı bu ilk şart.Makineler düşük ışık koşullarında otomatik netleme yapmakta zorlanırlar senin limitlerinde 400-450 olduğuna göre manuel netleme yapabilecek bir makine alman olanaksız gibi.Ben senin yerinde olsam örneğin vitrinde kalmış önceki modellerden bir makine alırdım fiyatları çok uygun oluyor..canon pro s1 sana uygun olabilir s2 çıkınca pabucu dama atılmış fakat gayet yeterli bir makine...

Tarih: 27 Mayıs 2006, 08:24 - İp: 88.***.**8.28
  • 1