silbas
silbas (üye)
Ankara / Amatör

Fujifilm S6000/6500fd Flu Resim...

herkeze slm. ilk açmış olduğum forumum makina seçimi ile ilgiliydi.
sonuçta ikinci el fujifilm s6000fd aldım.
hem kendi denemelerim hemde formda gördüklerimde auto modunda aşırı pozlama denilen olay gerçekleşiyor malesef.
eski makinem s5100 ve kardeşimdeki sony f828 de böle sorunlar yoktu bu yüzden biraz canım sıkıldı açıkçası.
bu aşırı pozlamanın önüne geçilmesi içinde manuel modları kullanmamı ve
a modundan başlamam tavsiye edildi.
bende vakit buldukça kullanma klavuzunu okumaya başladım.
şimdi sorunuma gelisek artık a modunda çekim yapmaya başladım.
burada bazen güzel fotolar elde edebiliyorum.
ancak genel olarak karşıma flu resimler oluyor. beceripde siteye koyabilirsem örnekteki fotografları inceleyip
yorum yapmanızı rica edeceğim.
bu fotolar çalıştığım kurumda florasan aydınlatmalı bir ortam.
bugün hava kapalı olduğu için ışıklar açıktı..makina a modunda, flaşlı,
f değeri mümkün olduğunca düşük ve yüz tanıma özelliği açıkken
çekilen fotograflardır.
fd özelliği açıkken insan yüzlerinin net olmadğını, yüzlerde bir flu olayın olduğunu görüyorum.
daha önce f828 de aynı mesafelerden auto modunda
çektiğim fotograflarda yüzler çok daha net di. sizin bu resimlerdeki fikriniz ve yorumunuz benim için önemlidir..

#silbas' tarafından 03.01.2008 21:51:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ocak 2008, 21:10 - İp: 81.***.**4.179
silbas
silbas (üye)
Ankara / Amatör

ilginç ki burada http://imageshack.us/ dan resimleri atınca orjinalinden daha da net gözüküyor.
. isteyen olursa mail veya msn üzerinden reimleri gönderebilirim.
orjinale bakınca gerçektende yüz kısmında net olmayan bişeyler var.
sanki o bölgeye odaklamayı iyi yapmıyormuş gibi..

[/IMG]

#silbas' tarafından 03.01.2008 21:57:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ocak 2008, 21:56 - İp: 81.***.**4.179
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

birinci fotoğraf oldukça iyi pozlanmış, exif ine baktım, hatta 800 asa olmasına rağmen güzel...
ikincisinin exifi görünmüyor ama o da güzel pozlanmış bence bir sorun yok...
keskin görünmeyişlerinin sebebi yüksek iso olabilir, o yüzden 200 ün üstüne çıkmamaya çalışın ve flash ın gücünü arttırarak ya da tripod kullanarak çekin derim...

büyük halleri de flu görünebilir, çünkü windows faks ve resim görüntüleyici optimize ediyor monitöre göre, küçültünce fotoğrafı ne kadar keskin olduğunu görürsünüz, tıpkı imageshock ta küçük halinde gördüğünüz gibi...

fotoğrafları a modunda çekin derim, keskinliği standartta olsun, poz ölçümü çok alanlıda özel durumlarda nokta ölçümde olsun, çektiğiniz odak uzaklığı perde hızına eşit olsun, mesala 50 mm 1/50 de çekin ve ya 125 mm ise perde hızınız 1/125 olmalı aksi taktirde titrer, tripod gerekir...

benim önerebileceklerim bunlar, başka sorunuz olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olurum, 6 aydır bu makineyi kullanıyorum çünkü..

Tarih: 4 Ocak 2008, 00:00 - İp: 88.***.**4.142
silbas
silbas (üye)
Ankara / Amatör

yrumunuz için tşk. ederim. bahsettiğiniz exif bilgisine nereden, nasıl bakabiliyoruz. hatırladığım kadarı ile a modunda hiç iso 800 kullanmadım diye biliyorum.

Tarih: 4 Ocak 2008, 09:31 - İp: 212.***.**0.162
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

bende 6500fd kullanıyorum.dediği gibi bazen bende de flu fotoğraflar çektiği oluo ama onunda nedeni loş ışıkta netlemeyi düzgün yapamayışından oluo.ışık düzgün ve dengeli olduğu zaman biraz soft fotoğraflar verebilir ama flu olmasının imkanı yok.ayrıca fotoğraflarda gerçekten güzel yani bi sorun yok gibi.

Tarih: 4 Ocak 2008, 12:03 - İp: 81.***.**2.10
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

fotoğrafı, bilgisayarınızda yüklü olanı, sağ tıklayın, özetten gelişmişi seçin, orada exif mevcut...
ilk fotoğraf 800 asa, ikincisi kırmızı kıravatlı 100 asa, 3. sünün exifi yok...

Tarih: 4 Ocak 2008, 13:03 - İp: 88.***.**4.13
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

A modunda çekerseniz iso yu artırıp noise düzelteceği için flu gibi gözükebilir.
fakat son derece iyi pozlanmış doğal fotograflar .

görünyüleyici olarak acdsee kullanınız.
acdsee de foto tam ekranda iken hesap makinesi üstündeki / işaretine bastığınızda tam boyutta gözükecektir.
* (yıldıza) basarsanız ekran dolduracak kadar küçülecektir.
odaklama sorunu fuji de çok azdır.

Tarih: 4 Ocak 2008, 16:16 - İp: 85.***.**0.254
silbas
silbas (üye)
Ankara / Amatör

bu işin o kadar başındayım ki terimleri öğrenmek bile belli bir zaman alacak anlaşılan. s6000fd nin auto modunun çok kötü olması manuel kullanıma zorunlu kılıyor insanı. aslında bi nebze avantaj bu olay. bu flu olayınında irdelenmesi çok zor olacak galiba. monitörden monitöre değişiyor. hele bide foruma eklemek için boyut ve piksel de oynama yapınca flu die bişi kalmıyor nerdeyse..ama dikkatimi çeken bi hususda şu oldu. cyaxar'un yaptığı yorumda flu olayının düşük ışıkta cihazın tam netleme yapamamsından kaynaklandığını, ışık düzgün ve dengeli olduğu zaman biraz soft fotoğraflar verebileceğini söylemiş. bide bunun üzerine auto modunda s6000fd nin aşırı pozlama yaptığını koyarsak bu makina bu kadar övgüyü hakediyormu diye sormuyor değilim kandime...??

Tarih: 4 Ocak 2008, 16:40 - İp: 212.***.**0.162
silbas
silbas (üye)
Ankara / Amatör

05.01.2008 ankara odtü/eymir gölü

Tarih: 5 Ocak 2008, 22:47 - İp: 81.***.**4.179
foto_selam
foto_selam (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm size bi sorum var fujinin frontier 590 fiyatını örenmek istiyom bilgileriniz için teşekkür

Tarih: 6 Ocak 2008, 01:10 - İp: 88.***.**8.22
b_ipek
b_ipek (üye)
Ankara / Amatör

@silbas,
Bende tam 14 aydır S6000FD kullanıyorum ve 8200' ün üzerinde her türlü koşulda fotograf çektim. Oto modunda çektiğim fotograflarının hiç birinde pozlama hatasına rastlamadım ancak bu makinenin oto kipinde yaptığı hata özellikle bulutlu havalarda White Balance (Beyaz dengesi) nin sapıtmasıdır. Fotograflarınızı tek tek inceledim ve hemen hemen makineye ilişkin hiçbir hata göremedim.
Fluğ Fotograf probleminizin ana kaynağı düşük ışık seviyelerinde kişiden kişiye değişmekle birlikte 1/125 sn çekim hızı altındaki değerlerde el titremesinin veya kalp atış veya nefes alma anınızın makineye yansıması nedeniyle oluşmaktadır.Bu makinede bu titreşimleri bir noktaya kadar engelleyecek bir IS (Image Stabilition) sistemi yoktur. Diğer bir neden de eğer odaklanacak obje (Nesne) 3 mt. den daha uzakta ise yetersiz ışık koşullarında devreye giren Asist Lamp yetersiz kalabilir. Bunun dışında odaklanması ve odaklanma hızı çok iyi bir makinedir.

Tarih: 6 Mart 2008, 13:32 - İp: 195.***.**9.21
  • 1