jkl747
jkl747 (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotoraflarımda Karartı Mevcut

Merhaba üstadlar

aşağıdaki linkte olduğu gibi çekmiş olduğum fotoğraflarda sağ orta kısımda bir karartı beliriyor. sebebini tam olarak çözemedim. panasonic fx-12 kullanıyorum. lensin dış yüzeyinde bir problem yok. Tecrübesini yaşamış arkadaşların yardımını rica ediyorum.

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=496072

Tarih: 6 Mart 2012, 17:29 - İp: 212.***.**0.74
seyfipoll
seyfipoll (üye)
Adana / Özel Gün Fotoğrafçısı

Slm bendede Nikon D90 var ayni sorun bendede oluyor gökyüzüzü cektigimde fotolarda siyah nokta nokta siyah lekeler hep ayni yerde duruyor.. objektivi cikarip perde ve aynayi yukarda tutup düzenli sekilde iyice temizledim sorunumu cözdüm artik leke falan kalmadi... seninkide muhtemelen objektivinin ileri geri oldugu icin arasindan toz yada kum tanecikleri kacmistir. ic kisimda kare tabla vardir oraya yapistiysa isin zor .. servisin temizlemesi gerekiyor..

Tarih: 7 Mart 2012, 00:28 - İp: 85.***.**5.39
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Objektifi çıkarıp önünü arkasını yumuşak bir fırça vasıtasıyla temizleyin. Lens-pen kullanmanızı öneririm. Aynı fırça ile aynayı kaldırmadan aynayı ve üstteki camı da temizleyin. Aynayı kaldırdıktan sonra sensörü göreceksiniz. Ona mümkünse hiçbirşey değdirmeyin hava pompası vasıtasıyla temizleyin.

Tarih: 7 Mart 2012, 09:02 - İp: 88.***.**3.124
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Lensini temizlediniz diyelim. Makinanın sensörünün temiz olduğundan emin misiniz?

Sensör temizliği konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Acemi ellerde yapılan sensör temizliği istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kullanılan yanlış temizleyiciler sensöre zarar verebilir. Örneğin CCD sensör için kullanılan bir temizleyici sıvı CMOS sensör için kullanılmaz. Temizleme esnasında yapılacak bir hata sensörün çizilmesine yol açabilir.

Tarih: 7 Mart 2012, 12:13 - İp: 46.***.**3.230
jkl747
jkl747 (üye)
İstanbul / Meraklı

genel değerlendirilme sonucunda toz durumu var sanırım. çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. o zaman muhtemelen çok deneyimli olmadığım için teknik servise iletmek daha doğru olur sanırım.

Tarih: 7 Mart 2012, 19:43 - İp: 212.***.**0.74
canon2
canon2 (üye)
İstanbul / Meraklı

ya arkdaşlar nasıl konu açabilirim :S

Tarih: 5 Haziran 2012, 15:46 - İp: 78.***.**4.89
  • 1