lepton
lepton (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotoğraflar Yeşil Renkte

İyi bayramlar.
Yeni üyeyim.
Bir dostum uzun bir coğrafi gezide 28 gün ogateck kompakt dijitali ile resimler çekti.
Yanında laptoğu olmadığı için bakma imkanı olmamış.
bugün baktığımızda resimlerin tamamının ki binlerce resim yeşil olduğunu gördük.
Yaptığımız araştırmada beyaz dengesinin ayarı bozulmuştur kanaatine vardık. gerçi nasıl yaptığımızı bilmiyoruz ama şu an düzeldi.
Photoshopta tek tek resimlerin rnklerini düzltmeye çalışıyoruz.
Kaliteli olanları da var. olmayanıda. benim merak ettiğim bu şekilde olan resimleri düzeltebeilecek bir ayar yada kompakt-dslr olsun makina var mı.
Nasıl ki kırmız göz olayını bir tuşla düzeltiyor.
bu şekilde ayarla uğraşmadan resimleri düzeltebilir miyiz?

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

#lepton' tarafından 10.08.2013 23:16:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ağustos 2013, 23:12 - İp: 78.***.**2.3
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bunu yapmanın farklı yolları olabilir.Bunlardan biri Photosop'ta "action" oluşturmaktır."automate" komutu ile bu actionu tüm fotoğraflara uygularsınız.(Tabi bütün fotoğrafların aynı beyaz ayarında çekilmiş olması lazım.)

BeyazAyarı.atn - 524 B

#mustafa_ozdag' tarafından 11.08.2013 05:49:42 tarihinde düzenlendi.

#mustafa_ozdag' tarafından 11.08.2013 05:50:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ağustos 2013, 05:32 - İp: 82.***.**1.45
lepton
lepton (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkür ederim.
Arkadaşım orjinale yakın bir çalışma yaptı.
Sorunumuz tümüne uygulamktı. Dediğinizi söyleyeyim. Tümüne uygulayalım.
Bu işlemleri üst düzey dslr makine tek tuşla yapabilir mi acaba? Kırmızı gözü düzeltmek kadar basit olmasada.
Bizim yaptığımız

Uploaded with ImageShack.us

#lepton' tarafından 11.08.2013 13:15:15 tarihinde düzenlendi.

#lepton' tarafından 11.08.2013 13:16:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ağustos 2013, 13:13 - İp: 78.***.**3.64
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Eklediğim fotoğraf sadece örnek olsun diye koymuştum.Halihazırda çekilmiş fotoğraflar için makinenizde bir ayar yoksa sanırım dijital işlem dışında bir seçenek yok. Actionlar işinizi kolaylaştırır.Bir çok fotoğrafa aynı anda uygularsınız.Fotoğraflarınız RAW formatında olsaydı RAW düzenleme yazılımlarında toplu düzenleme yapabiliridniz.Arkadaşınız bu fotoğrafı düzeltirken uyguladıklarını bir action yapıp diğer bütün fotoğraflara uygulasın. Benim bildiğim bu kadar. Diğer arkadaşlar bakalım ne diyecekler

Tarih: 11 Ağustos 2013, 16:08 - İp: 82.***.**0.147
lepton
lepton (üye)
İstanbul / Meraklı

Mustafa bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde daha hızlı yapmaya başladık.

Tarih: 12 Ağustos 2013, 03:13 - İp: 78.***.**5.198
  • 1