irem2001
irem2001 (üye)
Gaziantep / Amatör

Flaşsız Çekim Nası Yapcam Yaaa...

YA ARKADAŞLAR ...şu anda a510 var..ve mesela ev içinde akşam lamba ışığında flaşlı çekimler yaptıımda biraz parlak çıkıyo..ben flaşsız çekim yapmak istiyom..ne yapmalıyım..flaşı kapatsam pek hoş sonuçlar almıyom...kumlanma ya da sarsıntı problemi falan..bi de bişe daha..auto modda flaşsız çekerken pozlama değeri P modunda çekim yaparkenkinden farklı çıkıyo...hangisinde çekmeliyim..yada kısaca ne yapayım ben yaaa..

Tarih: 17 Mayıs 2007, 22:35 - İp: 88.***.**1.102
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Flaşlı çekimler daha keskin sonuçlar verir.Flaşsız çekim yaptığınızda makineniz bunu telafi etmek için uzun bir pozlama süresi kullanır ki bu durumda da görüntü bulanıklaşır.Ya flaş kullanacaksınız ya da makineyi titretmeden flaşssız çekim yapacaksınız.Bunun için de tripod kullanabilirsiniz yada sabit bir yerden destek alabilirsiniz ya da makineyi bir yere koyup otomatik zaman ayarı ile çekim yapabilirsiniz.ISO değerini de yükseltmek bir çözüm gibi gözükebilir.Ama bu da kumlanmaya neden olur.Ya da flaş dışında ışık kaynakları kullnanacaksınız.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 00:45 - İp: 88.***.**3.44
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili 7430 gerekeni söylemiş ...
durağan obje çekeceksen ortamı daha fazla aydınlatarak çekim yapabilirsin yada makine ile obje arasını 3 metraden fazla mesafede tutarak objeye optik zoomla yaklaşıp öyle çekebilirsin 3 metre ve uzağı flaşın etkili mesafesinin dışındadır ve patlasada objeye etki etmeyecektir.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 09:30 - İp: 88.***.**9.158
vatos
vatos (üye)
Aydın / Amatör

Otomatik flaşı kapatman gerek. Yani lcd de yıldırım resmi ve üzeri çizilmiş olacak(en basit şekilde anlatmaya çalıştım)

Tarih: 19 Mayıs 2007, 13:00 - İp: 88.***.**0.158
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

soft flaş ayarı varsa o da işe yarayabilir. Yani makine flaş şiddetini azaltan bi ayarı varsa o da bir yarı çözümdür.

Tarih: 12 Haziran 2007, 19:23 - İp: 88.***.**0.68
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

herkesin soyledigi dogru ve işe yarar ancak soft flaşı kullanmanı bende tavsiye ediyorum..
yok eger flaşın fotografa verdigi etkiyi begenmiyorum diyorsan ozaman makinanı sabıtlemen ve objeyi iyice ısıklandırman lazım..
yenı birşey soylemedim ama yapılması gerekenler bunlar

Tarih: 15 Haziran 2007, 00:55 - İp: 88.***.**9.109
  • 1