lishakoglu
lishakoglu (üye)
İstanbul / Amatör

En İyi Keskinlik Nasıl Sağlanır?

Çektiğim fotoğrafların keskinlik açısından en son noktada olması gerekiyor
Ben Photoshop unsharp mask ile çalışıyorum daha iyisini bulmam için önereceğiniz bir yol varmıdır?
Teşekkürler

Tarih: 31 Ekim 2004, 23:37 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

cektiginiz fotograflar keskin degilse tabii yapacak bir sey yok... Hangi fotograf makinasi ve hangi objektifleri kullaniyorsunuz?

Tarih: 1 Kasım 2004, 09:41 - İp: yok
lishakoglu
lishakoglu (üye)
İstanbul / Amatör

Digital Rebel
Canon 75-300 USM
Bu makinadan alınan sonuçlar 3 aşağı 5 yukarı bellidir zaten fakat benim sormak istediğim herhangi bir fotonun keskinleştirilmesi için unsharp mask dan başka bir yol varmı yada program
İlgilenenlere 2 adet foto yollayacağım ikisinin arasındaki fark nasıl sağlanır donanımmı? elbecerisimi?

Tarih: 1 Kasım 2004, 14:11 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Sharpening ile ilgili bir suru farkli yol var.... bunlar cok basitten cok karmasiga dogru bir gidiyor..

Mesela en basitlerinden birisi, photoshop'ta layer'i duplicate edin (bu garip turkce icin kusura bakmayin ama menuler ingilizce olunca baska care yok) sonra filters/other/high pass'i secin.. Yeni kopyaladiginiz layer uzerinde radius'u 10 olacak sekilde high pass yapin.. SOnra o layer'in blending tipini hardlight'a getirin... Daha sonra bu layerin transparency'siyle oynayarak istediginiz keskinlik derecesine getirin...

ancak dedigim gibi eger fotograf yeterince detay barindiriyorsa sizin istediginiz keskinlik derecesine getirilebilir.. Aksi takdirde soft bir fotografi keskinlestirmeye calistikca kalitesini de dusureceksiniz..

Tarih: 1 Kasım 2004, 15:02 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

unsharp mask uygularken hangi ayarlari kullaniyorsunuz?

..

paint shop pro 9'un one step photo fix'ini denediniz mi bilmiyorum ama sunu soyleyebilirim ki; program kendisinden sharpen, clarify ve edge preserving smooth yapiyor; size sadece sonucu gorup hayrete dusmek kaliyor.. ayrica paint shop pro'nun unsharp mask'ini bir deneyin; presetler var; size uygun gelenini secin ve gerisini paint shop pro'ya birakin..

#dadanagast' tarafından 01.11.2004 21:42:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2004, 21:44 - İp: yok
lishakoglu
lishakoglu (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam behsettiniz programlar mevcut değil edinmeye çalışırım

Tarih: 1 Kasım 2004, 22:17 - İp: yok
  • 1