kmp16
kmp16 (üye)
Bursa / Meraklı

Digital Zoom

merhaba arkadaşlar. benim öğrenmek istediğim husus zoom la ilgili.dijital fotoğraf makinalarındaki optik zoomun ne işe yaradığını gözle görülür bir şekilde görüyoruz. sormak istediğim acaba dijital zoom un kullanım alanları yada gerekliliği nedir. beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Tarih: 27 Haziran 2004, 12:09 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

herjhangi bir resim görüntüleyeci programla bilgisayarda zoom yaparsın ya, işte dijital zoom odur.

bazen çok uzak nesneleri çekerken optik zoomun yanında dijital zoom yapman da gerekebilir. mesela ben ay fotoları çekerken dijital zoom kullaırım. kesinlikle gereksiz bişey değil.

Tarih: 28 Haziran 2004, 00:44 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

dijital zoom yazılımla interpolasyon yapılarak görüntünün büyütülmesi anlamına gelir.
gerekli olup olmadığı bence tartışılır.

kameralarda dijital zoom neden var diye merak ediyorsan da, zoom objektif yapmak pahalı bir iş. ama yazılım geliştirmek işçiliğin ucuz olduğu ülkelerde çok daha avantajlı. optik zoom için her kameraya zoom objektif takılıyor ama dijital zoom için bir defaya mahsus geliştirilen yazılım kameranın firmwareı içine dahil ediliyor. haliyle kat kat daha ucuz oluyo...

eğer kameranın dijital zoomu varsa bunu kapat ve 1:1 çekim yap. büyütme gerekiyorsa bunu photoshopta yap. photoshopun interpolasyon filtrleri kameralarınkine göre daha iyi netice veriyor.

Tarih: 28 Haziran 2004, 04:35 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Digital zoom bir hile ... tavsiye etmiyorum... benim makinadada var kullanmıyorum... ancak dürbün niyetinde kullanmak amacıyla kullanılabilirsin...

Tarih: 28 Haziran 2004, 09:39 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

mckyra bende 10x optik, 3.2x dijital zoom var yani toplam 32x zoomla çekim yapabiliyorum.

ama dediğin gibi teleconverter bir lens almak isterim de fiatlar biraz yüksek. adaptörüyle birlikte 250 euro

#ohara' tarafından 28.06.2004 17:51:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2004, 16:56 - İp: yok
  • 1