semioli
semioli (üye)
Kahramanmaraş / Meraklı

Carl Zeıss Varıo-tessar??

BURKAY ABICIM NEDIR BUNUN FARKI??VALLA SONY MARKA ÜRÜNLERE BAKTIĞIMDA İLLA GÖZÜMÜZE ŞU İBARE SOKULUYOR:"BİZİM MERCEĞİMİZ CARL ZEISS-VARIO-TESSAR" DİYE!
NE LDUĞUNU BİLMEDEN "VAY BE ADAMLAR CARL ZEISS HEMIDE VARIO TESSAR MERCEK KULLANIYOLARMIŞ!" DİYORUZ..DA NEYE DİYORUZ??NEDİR ABİCİM BUNUN FARKI??(EVET FARKETTİM GİRİŞLE,SONUÇ CÜMLEM AYNI OLDU..DEMEKKİ FARKININ NE OLDUĞUNU HAKKATEN MERAK EDİYOM!!)

Tarih: 2 Temmuz 2004, 21:18 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Vario-tessar: ünlü Carl zeiss firmasının küçük makinalar için tasarladığı bir objektif modeli. Oldukça hızlı autofocus özelliği olan 3xzoom yapan küçük kompakt bir objektif. Daha ortaboy makinalar için de "vario-sonnar" modelini üretiyor.

Tarih: 6 Temmuz 2004, 02:40 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili semioli,

Bunlar senin için bir anlam ifade etmemesi gereken özellikler ....Ben bile kaale almıyorum.. Takma kafana boşver...

Tarih: 6 Temmuz 2004, 04:18 - İp: yok
semioli
semioli (üye)
Kahramanmaraş / Meraklı

Janjan'lı bir ismi olunca bende birşey sanmıştım..Neyse yaşasın Sony DSC W-12

Tarih: 6 Temmuz 2004, 09:34 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Aslında görüntü netliğinde de fark olur ama küçük boy baskılarda göz o farkı anlayamaz. En az 30x40 baskıda farkedilebilir.

Yani bu minicik makinalar için oldukça iyi bir objektif. Fotoğraf dünyasında yeni olan Sony'nin küçük makinalarda başarılı olmasının %50 payı kaliteli sensör kullanması, %50 payı da Carl-Zeiss gibi bir objektife sahip olmasından dolayıdır.

Tarih: 7 Temmuz 2004, 11:11 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Arkadaşlar merhaba,

Dilerseniz aspheric lenslere plastik demeyelim.
Sevgili photoman şu % 50 lerle ilgili tespitine çok katılmıyorum.

Tarih: 8 Temmuz 2004, 13:35 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Sevgili burkay, aslında amacım objektifin önemine dikkat çekmekti %ler önemli değil
Bana göre fotografta ilk önemli şey objektiftir. Eger objektifin ışık geçirgenliği düşük ise arkasında ister 20 Megapixel CCD, isterse Velvia film olsun , bunlar görüntü kayıt araçları ve ancak kendisine ne kadar kalitede görüntü gelirse onu kaydedebilir daha fazlasını değil.
Önce ışığı kayıpsız geçirecek bir objektif olacak daha sonra diğerlerinin kalitesi devreye giriyor.

Tarih: 8 Temmuz 2004, 15:52 - İp: yok
  • 1