ilhany
ilhany (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Powershot S2 Fotoda Kayma

sorunu tam olarak adlandıramıyorum
genellikle gemi fotoğrafı çekiyorum.Her zaman rastlamadığım fakat çok sık karşılaştığım bir sorun hakkında yazmak istiyorum..
Denklanşöre yarım basıyorum odaklamasını bekledikten sonra tam bastıgımda sanki bir takılma hissediyorum ve görüntüde kayma oluyor fotoğraf saga sola veya yukarı kayıyor..
IS'ı kapatıyorum bir şey farketmiyor.bu hemen her çekim modunda rastladığım bir sorun.
Makineye zarar verici bir hareketimde olmadı
acaba bu mekanik bir sorunmudur.?
veya ben nerede hata yapıyorum
selamlar
ilhan

#ilhany' tarafından 24.05.2006 01:04:01 tarihinde düzenlendi.

#ilhany' tarafından 24.05.2006 01:05:26 tarihinde düzenlendi.

#ilhany' tarafından 24.05.2006 01:08:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2006, 01:00 - İp: 81.***.**3.92
onur utku
onur utku (üye)
Yurtdışı / Amatör

IS özelliği yüzünden diyecektim ama kapattığını söylemişsin. Takılma hafıza kartındaki bir problem yüzünden olabilir. İstersen hafıza kartını bir formatla. Kayma dediğin şey tam olarak ne? Bulanıklık mı yoksa istediğin kareden farklı bir görüntü mü alıyorsun? Birde vizör yardımı ile çekim yapmayı dene.

Eğer teknik bir problem yoksa, zoom kullanıyorsan elindeki en küçük titreme kaymaya sebep olabilir. Üçayak kullanarak çekim yapmayı dene.

Tarih: 25 Mayıs 2006, 12:05 - İp: 82.***.**2.202
ilhany
ilhany (üye)
İstanbul / Amatör

Gemi fotoğrafı çektiğim için gemiyle örnek vereyim.Gemiyi kare içine alıp odaklama yapıyorum.Denklanşöre tam bastığım zaman filmli kameralarda perdenin açılıp kapanmasına benzer bir zorlanma oluyor ve görüntü örneğin sağ üst köşeye kaçıyor.Geminin burnun yarısı karenin dışında kalıyor.
sanki odaklamayı sol alt köşeye denize yapmışım gibi.
veya çok ağır bir sarsıntı olmuş gibi.Görüntü net herhagi bir bulanıklık yok
Hafıza kartını sık sık formatlıyorum bir şey değişmiyor.çok sık olmamakla beraber 100 çekimin 20-25 inde bu sorunla karşılaşıyorum.
çok sağolun Onur bey
selamlar

Tarih: 25 Mayıs 2006, 18:34 - İp: 85.***.**6.8
parody
parody (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Tripodla çekim yapıp öyle deneyin.. Büyük ihtimalle 12x optik zoom olduğu içindir..

Tarih: 25 Mayıs 2006, 21:34 - İp: 85.***.**4.150
amentes
amentes (üye)
İstanbul / Meraklı

odaklamadan sora aldıgın netice resim cok farklıysa farklı bi odaklama da deniyebilirsin . s2 is otomatik odaklamalarda bole gecikme sorunları yaratıyor.AF kilidiyle cekim yapmanı önerebilirim. Deklanşöre yarım bastıktan sonra MF ye basarsan odaklamayı yapar. Deklanşöre de yarım basılı tutmak zorunda kalmassın . Teknik bi arıza yoksa ya da titremeye dayalı bunu da bir dene
saygılar

Tarih: 26 Mayıs 2006, 03:11 - İp: 85.***.**8.75
ilhany
ilhany (üye)
İstanbul / Amatör

çok sağolun önerilerinizi deneyeğim.mekanik sorun olmasında
teşekkürler ,saygılar

Tarih: 26 Mayıs 2006, 07:25 - İp: 81.***.**0.94
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Anlatılanlardan sevgili parodynin önerisi bana daha akla yatkın geldi.Hafıza kartının formatlanması gibi bir şey çözüm olamaz...mekanik bir sorun makinenin çektiği bir çok fotoğrafta kendini belli ederdi...

Tarih: 27 Mayıs 2006, 08:18 - İp: 88.***.**8.28
hsertangun
hsertangun (üye)
Antalya / Amatör

Ben de s2 kullanıyorum ve bu takılma normal sanırım.böyle ufak bi menakik manevra yapıyor alet...onunla ilgili kaygınız olmasın...

Tarih: 30 Mayıs 2006, 16:27 - İp: 81.***.**6.193
yeg
yeg (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Üyelik silndi

Tarih: 4 Haziran 2006, 08:39 - İp: 81.***.**5.206
  • 1