mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Canon Powershot G7 Aldım...

Selam arkadaşlar uzun bir araştırma döneminin ardından bu gün canonun yeni ürünü olan dıgıcIII işlemcisine sahip powershot G7 aldım. Çekeceğimi fotografları İşşallah en yakın zamanda sizlerin beğenisini sunacağım. Ancak şu an kendi kendime soruyorum canonda olsa piyasaya yeni çıkmış bir ürünü almakta ne derece doğru bir karar verdim? Bilmiyorum. Bu konuda teknik bilgiye sahip arkadaşların incelemesi için aşağıya aktardığım teknik bilgileri inceliyerek düşüncelerini benimle paylaşmalarını bekliyorum. İlginize teşekkür ediyorum...
User review rating: Canon PowerShot G7
Marka Canon
Model PowerShot G7
Çözünürlük 10.00 Mpixel
Maksimum çözünürlük 3648x2736
Minimum çözünürlük 640x480
Sensör boyutları 1/1.8-inch
Sensör tipi CCD
Optik Zoom Evet
Odak uzaklığı çarpanı n/a
Geniş açı zoom (mm) 35
Tele zoom (mm) 210
Dijital zoom Evet
Otomatik odaklama Evet
Manuel odaklama Evet
Odak uzaklığı (cm) 50
Makro odak uzaklığı (cm) 1
Flaş modları anti red-eye
auto
fill in
off
slow flash

Bellek türü Secure Digital

ISO oranı auto, 80 , 100, 200, 400, 800, 1600
Diyafram önceliği Evet
Geniş açı minimum diyafram f2.8
Geniş açı maksimum diyafram unknown
Telefoto minimum diyafram f4.8
Telefoto maksimum diyafram unknown
Çekim hızı önceliği Evet
Minimum çekim hızı (sn) 15
Maksimum çekim hızı (sn) 1/2500
Seri çekim (kare/sn) unknown
Dahili flaş Evet
Harici flaş Evet
Harici flaş türü Hot-shoe
Metrajlama Centre weighted
Evaluative
Spot

Pozlama telafisi -2EV - +2EV with 1/3EV steps

Beyaz ayarı Auto
Cloudy
Daylight
Flash
Fluorescent
Incandescent
Manual

Video çekimi Evet
Sesli video çekimi Evet
Maksimum video çözünürlüğü 1024x768
Minimum video çözünürlüğü 160x120
Kare sayısı (kare/sn) 30
Ses kayıt Evet
Optik vizör Evet
Elektronik vizör Hayir
LCD ekran Evet
LCD ekran boyutları 2.5-inch
LCD çözünürlüğü (piksel) 207,000
Kendi kendine çekim Evet
USB bağlantısı USB 2.0 Hi-Speed
Video çıkışı Evet
Firewire Hayir
Bluetooth Hayir
Resim formatı JPEG

Pil-Batarya türü Li-Ion

Ağırlık 320g.
Boyutlar (mm) 106.4x71.9x42.5

Tarih: 15 Nisan 2007, 19:23 - İp: 85.***.**6.173
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Hayırlı olsun arkadaşım. Canon'un şu anda piyasadaki en iyi kompakt modeli bence! Nice güzel fotoğraflara..

Tarih: 15 Nisan 2007, 19:25 - İp: 88.***.**9.5
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler panctom makinayı biraz kurcaladıktan sonra ilk iş olarak kızımın resmini çektim baskı için gittiğim fotografçı amatör bir çekim olmasına ragmen renklerin canlılığından ötürü beğendi. Teknik bilgim olmadığı için ıso ayarlarını nasıl yapacağım konusunda bana yol gösterirseniz sevinirim

#mechul75' tarafından 15.04.2007 20:10:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2007, 19:42 - İp: 85.***.**6.173
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Tabi ki.. Seve seve..

Makineye alışıncaya kadar otomatik modda çekimler yap. Zayıf ışıkta ise flaş kullan. İyice alıştıktan sonra manuel moda başla.. Ama tabii dikkat etmen gereken şeyler var. Hemen sıralayalım.

1- Her zaman, her yerde, enstantane değerini yüksek tutmaya çalış.. Enstantane değeri makinede "S" simgesiyle görülür. Oradaki rakam düşük olmazsa iyi olur. Ne kadar yükseltebilirsen, o kadar net fotoğraflar elde edersin. Ama onu yükselttikçe ekran kararmaya baslar ortamın ışık durumuna göre.. Ekrandan takip et, ne zamanki ekran kararmaya basladı, o sınırda tut enstantane rakamını.. Yani ekran aydınlık olacak,son sınırda..

2- Baktın ortam ışığı zayıf ve enstantaneyi yükseltemiyorsun, o zaman İSO değerini yükseltebilirsin. Mesela flaşlı çekimlerde, isoyu 400 yap her zaman.. Böylece flaş ön tarafı parlatırken, karanlıkça olan arka taraf, iso400 sayesinde biraz daha aydınlık çıkacaktır. Ve ön, arka ışık dengesi kısmen sağlanmış olacaktır. Ama arka plan aydınlıksa eğer iso400 e gerek yok. 200 veya 100 bile yetebilir.

3- Zayıf ışıklı ve karanlık ortamlarda diyaframı en açık halinde kullan. 2.8 rakamı mesela.. Diyafram değeri makinede "F" harfiyle görünür.

4- Gündüz aydınlık ortamda diyaframı "4" ila "8" arası kullan. 2.8 yapma.. İso değeri ise 100 yeterlidir aydınlık ortamda. İso her zaman ışın az olduğu yerde yükseltilir.

5- Gece flaşsız çekim yapmak istersen, enstantane yi çok düşürmeden, aydınlık olacak şekilde sınır noktada tut. Muhtemelen 50 rakamının altına ineceksin. Bu durumda iso 800 yapılabilir. 1600 yapma bence fazla kumlanma yapar. İS özelliği her zaman açık olsun.

6*- Geldik iyi bir fotoğrafçı olmanın ALTIN KURALINA.. Fotoğraf makinesini tutarken elini asla titretmemelisin. Makineyi asla elinle sıkma. Gevşek ve rahat tut. Ne kadar sıkarsan elinde o kadar fazla titrer elin.. Deklanşöre basacağın zaman, derin nefes alıp usulca dokun deklanşöre, kuvvetli basma. Kuvveti basarsan makine o anda sallanır hafif ve fotoğraf çok net olmaz. Bu 6 nolu maddeyi beynine kazı.. Hep aklında olsun.

NİCE GÜZEL FOTOĞRAFLARA..

Tarih: 15 Nisan 2007, 20:54 - İp: 88.***.**9.5
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

teşekkürler panctom

Tarih: 17 Nisan 2007, 21:51 - İp: 88.***.**9.164
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

selam panctom G7 ile en ideal makro çekimi hangi değerlerle yapabilirim. Teşekkürler

Tarih: 18 Nisan 2007, 23:33 - İp: 85.***.**7.79
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

F değeri 2.8.. (alan derinliği için şart)

enstantane : 1/100 veya daha fazla.. ekranın parlaklığına göre..

iso : 100 veya ışık az ise 200..

AF modu : spot olsun..

Otomatik focus kullan..

Makro modunu açmayı unutma.. işin bitince de kapatmayı unutma

elini titretmeden (daha önce yazdıklarımı unutma)

başarılar..

Tarih: 19 Nisan 2007, 02:43 - İp: 88.***.**5.198
legendfb
legendfb (üye)
Denizli / Amatör

Yeni bir topic acıp kirlilik yaratmak istemedim..

Ben de Canon G7 aldım..Makine daha elime geçmedi..Hafıza kartı için öneri istiyorum..Bu cihaza en uygun en hızlı hafıza kartı hangisidir.?

Tarih: 26 Nisan 2007, 11:01 - İp: 88.***.**9.134
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Selam arkadaşlar Powershot G7 ile ilk çektiğim kareleri nihayet galeriye ekliyerek seyrinize sundum.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 23:51 - İp: 85.***.**9.183
ceritkale
ceritkale (üye)
Ankara / Amatör

Bende Alanya' da çektiğim fotolardan ekleyim.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 09:27 - İp: 62.***.**4.109
ceritkale
ceritkale (üye)
Ankara / Amatör

Denizi ve kumsalı çok seviyorum ya

Tarih: 4 Mayıs 2007, 09:40 - İp: 62.***.**4.109