max4dr
max4dr (üye)
İstanbul / Amatör

Canon G9 Ve Raw

Merhaba;

Canon G9 ile RAW çekimi nasıl yapılıyor? Menuden gerekli ayarlamaları yaptım ancak çekilen fotoğraflar .JPG uzantılı .RAW olması gerekmiyormu?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 23 Haziran 2008, 19:29 - İp: 85.***.**3.252
max4dr
max4dr (üye)
İstanbul / Amatör

Biraz Araştırınca Buldum. İlgisi olanlarla paylaşayım.

Canon G9 un Kullanım klavuzunda varmış. Önce klavuzu bulmam gerekti.

http://www.retrevo.com/search/v2/jsp/downloadPage.jsp?doc=1f2d4ac1eb48fa845f40481053207efc&q=Canon+G9

adresinde klavuz mevcut. Klavuzun 80-81 sayfasında açıklama var.

Dosyaları .CR2 uzantılı kaydediyor. .CR2 uzantılı dosyayı PhotoShopta açmak için Adobe un sitesinden Camera Raw.8bi adlı Plug-In i indirip Photoshop un Plug-in Dizinine kopyalayıp Photoshopu kapatıp ( açık ise) açmak gerekir. Sonra dosyayı açma işlemini yapıyor.

????? Ancak ISO 80 de çektiğim halde ISO 1600 de çekilmiş gibi bir görüntü var. Grain veya noiseli gibi. Acaba RAW formatından mı kaynaklanıyor? Çözümü bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Tarih: 23 Haziran 2008, 20:58 - İp: 85.***.**3.252
phnx
phnx (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba canon G9 almayi dusunuyorum
ve makina hakinda biraz bilgi verirmisin performansi ve foto kalitesi olarak canon G9'I tavsiye edermisiniz ?

Tarih: 1 Ağustos 2008, 14:46 - İp: 86.***.**6.85
max4dr
max4dr (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba;

Canon G9 u kullanmaktayım bu benim ilk dijital makinam. Aldığımdan beri teknik olarak bir sorun yok şu ana kadar.
Makinanın çekim kalitesi oldukça iyi.
Dış mekan çekimlerinde yeterli ışığı aldığından renk konusunda problemi yok.
İç Mekanda olan çekimlerde flash lı çekimlerde nesne üzerinde parlamalar yarattığından çok iyi bir ışıklandırmaya ihtiyaç duyuyor. İyi ışıklandırmaya kastım pahalı bir ışıklandırma sistemini kastetmiyorum. Çekimden sonra Photoshopta ayarlamalar yapılınça renkler çok iyi oluyor. Ancak Photoshopta renklerle az oynamayı tercih ederim. Bu arada Flashın ışık ayarları oldukça iyi. Çekimlerde çok yardımcı oluyor.

Bu çekilen resimleri webde kullanacaksanız şu ana kadar bir problem yok. Ancak Baskı aşamasına henüz geçmedim. Birkaç dijital çıkış aldım ancak bazı kumlanmalar farke ettim ekranda görünmüyor ama dijital çıktılarda görünüyor. Xerox DC12 ve 5052 Dijital çıkış makinalarında çok az da olsa biraz kumlanma var. Belki Çıkış alan yerin makina ayarlarında vardır onu çözemedim. Matbaa da ise daha deneme şansım olmadı 2 hafta içinde deneme şansım olacak birkaç baskı işleri var ofset onları yaparsam kalite konusunda bilgi veririm.

Özetlersem Ben makinayı aldım ve memnunum. Elle yapılacak ayarları yapınca ve iç mekan için gerekli ışıklandırmayı yapınca bence çok güzel bir seçim.

Tarih: 2 Ağustos 2008, 00:45 - İp: 85.***.**4.144
phnx
phnx (üye)
Yurtdışı / Meraklı

merhaba

degerli bilgilendirmen icin cok saol.
G9'nin dis mekanda cok basarili oldugunu duymustum benimde merak ettigin ic mekanlardaki performansi ve video cekimiydi onceden 2 canon eskittigim icin canon'un kalitesinden subhem yok.
ixus 85 is black arasinda gidip geldim hem yari yariya fiyat farki hemde agirlik olarak yari yariya fark ediyo.

yardimin icin cok saol arkadasim

Tarih: 3 Ağustos 2008, 06:56 - İp: 86.***.**6.85
  • 1