mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Canon A640 Mı, A610 Mu?

Arkadaşlar bildiğiniz gibi Canon A640 ve A630 modellerini duyurdu. Benim merak ettiğim 10 MP A640 mı daha kaliteli fotoğraf çeker yoksa 5 MP A610 mu? Sorumun sebebi şu: Canon makinenin megapikseli, iso oranı ve LCD ekranı haricinde gördüğüm kadarıyla hiçbirşeyini değiştirmemiş. E diğer şartlar sabitken düşük megapikselli kamera yüksek megapikselli kameradan daha iyi çekim yapar mı? Teknik bilgisi yeterli olan arkadaşlardan cevap bekliyorum. Selamlar...

Tarih: 26 Ağustos 2006, 10:56 - İp: 81.***.**0.51
skaraca
skaraca (üye)
Uşak / Amatör

Teknik bilgim çok fazla değil ancak forumdan izlediğim ve bildiğim kadarı ile megapikselin düşük veya yüksek olması fotoğrafın çekim kalitesini etkilemiyor. Megapikselin etkisi çekilen fotoğrafın baskısı yapılırken, yapılabilecek en büyük baskı boyutunu etkiliyor.

Yani düşük mp li bir makine ile çektiğiniz fotoğrafın baskısını yaptırırken örneğin görüntüde dağılma ve bozulma oluşmadan en fazla 30-40 cm baskı alabiliyorsanız, yüksek mp li makinede alabileceğiniz baskı boyutu 80-120 cm olabiliyor. Makinenin mp si ve DPI (PPI) boyutlarına göre yapılabilecek en büyük baskı boyutu ile ilgili forumda bir hesap yöntemi yazılmıştı önceleri ancak şu anda bulamadım. Araştırırsanız bulabilirsiniz. Belki bu nedenle yüksek mp li makinelerde daha küçük boyutta yaptıracağınız baskılarında görüntü kalitesi yönünden daha net ve daha çok ayrıntı içermesi mümkün olabilir. Selamlar...

#skaraca' tarafyndan 26.08.2006 14:02:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ağustos 2006, 13:56 - İp: 85.***.**6.182
democles
democles (üye)
İzmir / Amatör

canon a640 ı duyurdu evet ama pek fazla da bir değişiklik olmadığı doğru.. Sensör boyutları aynı kalmış bu durumda eğer büyük boyutta baskılar almayacaksanız a610 u öneririm.. a610 ile çekilen fotoğraflar küçük baskılarda daha kaliteli olacaktır..saygılarımla..

Tarih: 26 Ağustos 2006, 22:05 - İp: 88.***.**2.65
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

democles'in de söylediği gibi sensör boyutu sabit kalmışsa eğer o sensöre o kadar pikseli sığdırmak biraz risk işi bence(610a göre)...sonuçta ben 10mplik baskı çıkartırım diyorsan al..ama 5mp haydi haydi işini görürür

Tarih: 2 Ekim 2006, 01:14 - İp: 88.***.**1.4
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sevgili Mustafa bu 2 yeni makinede gerçekten değişen birşey yok piksel dışında.. Sensör de aynı, f değerleri de aynı, herşey aynı.. Şimdi merak ediyorum, fırsatçı ticaret zihniyeti bunlara fiyat bindirecek mi, yoksa mantıklı davranıp mütevazı mı olacak?

Ancak şöyle birşey var ki, buna ben mantıklı açıklama yapamıyorum, nedenini de anlamıyorum. Bir firmanın ürettiği birkaç modelde mesela, değerler aynı bile olsa görüntü kalitesinde farklılık olabiliyor.Bunu birkaç defa gördüm.

Ya da şu da var: s3 daha üst model,daha pahalı ama senin makinen 610 daha kalite görüntü veriyor. Hem bunu 1-2 materyalle değil, birçok örnekle gördüm. Yani firmaların ne yapacağı belli olmuyor. Modeller bazen birbirini tutmuyor. Bunun da mantığı yok zaten. Sayısal verilere bakmamak lazım. Bizzat incelemek veya görmek lazım kardeş..

Hadi kal sağlıcakla..

Tarih: 2 Ekim 2006, 04:40 - İp: 88.***.**4.7
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

panctom S3 te sensor boyutu 1/1,25 A610 da ise 1/1,18. Yani A610 daha büyük sensöre sahip. Bu da fotoğraf kalitesi açısından önemli bir ayrıntı. Bunu da dikkate almak lazım.

Tarih: 2 Ekim 2006, 16:42 - İp: 81.***.**0.51
  • 1