ozcanikli
ozcanikli (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Bir Aldatmaca Mi

merhabalar.
acizane Canon s2 i olan bi amatörüm.

5 megapiksel makinemde 2592 x 1944 boyutta süper kalite modunda resimler cekiyorum.
Yada diğer arkadaşlar 8 megapiksel makinelerinde cekim yapıyorlar.

Bazende 640*480 boyutunda resim cekiyoruz.Tabi 2592*1944 e göre kalitesiz sonuçlar aliyoruz.Resmin boyutu ile kalitesi bildiğiniz üzere doğru orantılı olarak artiyor.

Cektiğimiz fotoğrafları fotoğrafcidan baskı alacağimız zaman gidip bi baskı 13*18 10*15 kağıdı boyutu seciyoruz.

Kağıdın boyutu düştükce tabiki herşey mahvoluyor.En güzel resimler hüsrana dönüyor.Fotoğrafcilara soruyorum.Ben 5 megapikselde cektim ama sen bunu küçük kağıda cikarmak için resimin boyutunu düşürdün.5 megapiksel resimim 2 megapiksele dönüştü niye ben gidip enayi gibi 5 megapiksel aldim ki diye soru soruyorum ama cevap yok...

Şimdi size soruyorum eğer evdeki albüm için resimler cekiceksek 8 megapiksel 5 megapiksel 12 optiklere felkan ne gerek var.Yada var mi?

Ne kadar kaliteli bir makinen yada ne kadar kaliteli bir fotoğrafci olursanız olun.Eğer baskı aldığınız fotoğrafci rezilse sizde rezil olursunuz.

Tarih: 13 Ocak 2006, 18:45 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili ozcanikli,

Basit bir hesapla; 5MP ile kaliteli baskı alabileceğin boyut: 22*16cm dir.

2592px/300dpi=8,64inch*2,54=22cm
1944px/300dpi=6.48inch*2,54=16cm

Kaliteden ödün vermek kaydıyla daha da büyük baskılar alınabilir. Baskı boyu büyüdükçe, fotoğrafa bakış mesafesi de artacağından, bu kalite kaybı çıplak gözle zor farkediliyor da olabilir. Göze bağlı.

Resmin boyutu ile kalitesi bildiğiniz üzere doğru orantılı olarak artiyor.

Baskı alınmak istenen boyuta bağlı biraz da. Yoksa fotoğrafın boyutunun, kalitesiyle pek bir ilgisi yok. Dikkat edilirse, dijital fotoğraf makinelerinde, Kalite (Quality) ve Boyut (Size) ayrı seçenekler olarak sunulur. Büyük boyutta kalitesiz fotoğraflar çekilebileceği gibi, küçük boyutta kaliteli fotoğraflar da çekilebilir. Yani 640*480 ile maksimum kalitede çekilen bir fotoğraf, 2592*1944 ile en düşük kalitede çekilen fotoğraftan daha kaliteli olur. Ama siz 640*480 boyutunda çektiğiniz fotoğraftan 10*15 baskı almak isterseniz o zaman durum değişir.

10*15 baskı için 2.1 MP yeterlidir ama bu her çektiğiniz fotoğrafı 10*15 boyutunda bastıracağınız anlama gelmez. Gün olur, bazı fotoğraflarınız için daha büyük boyutta baskı almak isteyebilirsiniz.

Benim düşünceme göre, zaten 5MP ile çekme şansınız varken 640*480 gibi bir boyutta fotoğraf çekmek pek mantıklı olmaz. Siz çekin maksimum boyut ve kalitede, daha sonra fotoğrafı bir arkadaşınız mail ile göndermek istediğinizde veya web'e yüklemek istediğinizde, orjinaline dokunmamak kaydıyla ondan 640*480 boyutunda daha küçük bir kopya elde edip onu kullanın.

Yüksek MP ile çekmenin başka bir faydasını da, çektiğiniz bir fotoğrafın içinden bir kısmını kesmek ve baskı almak istediğinizde görebilirsiniz.

Tarih: 13 Ocak 2006, 19:17 - İp: 81.***.**5.81
  • 1