gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

10 Mp Ultra Kompakt Casio Z1000

beklenen oldu ve 10 mp slr like ve slr makinalardan sonra ultra kompakt makinada piyasaya çıktı geçen yaz sharp ın 10 mp sensör ürettiğini duyurmuştum sharp ile en çok çalışan asionun böyle bir makina çıkartacağı zaten bekleniyordu işte makina
http://www.digitalkamera.de/Kameras/Casio/Exilim_EX-Z1000.asp
1/1.8 inç ccd var lcd ekran 2.8 inç ve sadeve 140 gram

Tarih: 31 Mayıs 2006, 05:31 - İp: 212.***.**6.82
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

10 mp olmasının hiç bir anlamı yok, aşırı derecede noise üretmekten öteye gidemiyecek bir makine.

Tarih: 31 Mayıs 2006, 16:55 - İp: 212.***.**0.50
gucsav
gucsav (üye)

bence bu çok önemli bir adım önce sensör boyutu diyenlerin aksine önce çözünürlük diyorum ve fotoğrafın piksellerden oluştuğunu belirtmek istiyorum.nikon d70 ile d200 ün sensör büyüklüğü aynı d70 6 d200 10 mp ama d70 değil d200 kaliteli yine canon s3 te sensör boyutunu artırmadı s2 ile aynı sonyde h2 ve h5 te h1 ile aynı boyutta sensör kullandı son çıkan canon a700 a530 ve 540 hep küçük senörlü bunların optimal değerleri vardır ve her şey sensör boyutu ile ilişkilendirilmemeli artık eski teknoljiler yok ve eskisi kadar noise oluşturulmamalı küçük sensör çok noise mantığı eskilerde kaldı firmalar küçük sensörlerle enoise siz kaliteli fotoğraflar çıkartıyorlar artık
ilgilenenler için casio ile ilgili diğer adresler
http://www.letsgodigital.org/en/camera/review/94/page_1.html
ve türkçe
http://www.diginorm.com.tr/haberler/haber_detay.asp?sirano=379

Tarih: 31 Mayıs 2006, 18:50 - İp: 212.***.**6.82
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

merhaba...10 mp çıkalı belli bir süre geçti zaten
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/1261/show.html

Tarih: 31 Mayıs 2006, 21:05 - İp: 85.***.**9.240
parody
parody (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Evet zaten canonda iş olsun diye full frame makinalar yapıyor..

Tarih: 31 Mayıs 2006, 22:58 - İp: 212.***.**1.38
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Sn gucsav, söylermisin Sensör büyümeden dar alana daha fazla mp sıkıştırmak ne işe yarar. Ne işe yarayacağını söyliyeyim, pixel başına düşen alan daha da daralacak ve pixellerin ışık algısı daha zayıf olacak. sonuç fotoğrafta daha fazla noise oluşacak.

Peki firmalar neden sensörü büyütmeden Mp i arttırıyorlar, sadece pazarlama taktiği, çünkü sensörü büyütmek daha maliyetli. Şimdiler de de Fz7, s3, H2 gibi makinelrde ISO değerrini yükselttiler, 800-1600 gibi değerlere çıkabiliyor ama gel görki 200 ISO dan sonrası kulalnılamıyor, neden? Çünkü sensör ufak ta ondan. Peki bunu bildikleri halde neden makinelere daha fazla ISO değeri koydular? Pazarlama taktiği

Çektiğimiz fotoları bilgisayarda izlemek için 3mp bile fazlasıyla yeterlidir. Peki 10mp ye kimin ihtiyacı olur. Bu işe profosyenel uğraşan büyük boyda baskı alacakların ihtiyacı olur. Gerçekten 10mp ye ihtiyacı olan biri profosyenel çekimlerini hiç ultra compakt bir makine ile yaparmı? yapmaz. büyük sensörlü bir makineyi tercih eder. Şunu bilirki çok megapiksel tek başına çok kalite demek değildir.

Tarih: 1 Haziran 2006, 11:45 - İp: 212.***.**0.50
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Parody güzel cevap

Tarih: 1 Haziran 2006, 16:32 - İp: 81.***.**6.136
gucsav
gucsav (üye)

merhaba fullframe sensör çok cazip gibi görünsede bu sensörde köşelerde kararma olduğuda biliniyor bu bakımdan pek çok kimse
nikon d2x ile çekilen fotoğrafların eos 5d den çekilenlerden daha kaliteli olduğunu belirtiyor eos 5d full frame d2x ise 1.6 fokal çarpanlı sensör var sensör büyüklüğü yabana atılmayacak bir şey ama herşey değil baştada belirttiğim gibi optimal değerleri var eğer aynı sensöre çok fotodiot sığdırmakla noise artıyor ise d70 d200 ve d2x in sensör boyutlar aynı ve d70 6 d200 10 d2x te 12 mp en çok noise d2x te ve enkalitesiz makine d2x olması gerekiyor çünkü d70 egöre 2 katı piksel var aynı şekilde canon eos 1ds mark2 ile eos 5d de full frame biri13 diğeri 16.7 mp 16.7 mp daha çok noise üretecek mantığı ile bakmamak gerekiyor. sensör teknolojisi 5 yıl önceki noktada değil ve küçük sensör çok noise önyargı ve mantığından uzaklaşmak gerekiyor.fujinin ultrakompakt makinesi pekçok dslr ye noise konusunda kafa tutuyor dpreview de bunun karşılaştırmaları var.bu karşılaştırma ile ilili forumda bir topik bile açılmıştı.

Tarih: 2 Haziran 2006, 00:14 - İp: 212.***.**6.82
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar sensör boyutunun fotoğraf kalitesiyle doğrudan bağlantısı var.Mesela üstün fotoğraf makinaları bırakın full frame Canon 5D'yi,onun 2 katı olan 70mm formatında sensör kullanıyorlar.Bu R1 in 3-4 katı bir boyuta denk geliyor.Daha fazla alana daha fazla bilgi sığdırılıyor ve bu büyük alana düşen ışık daha sağlıklı fotoğraflar elde etmemizi sağlıyor.
Bakınız benim kullandığım 9500 de 1/1.6' sensör alanı var ve keşke daha büyük olsaymış diyorum.Sony R1,benim 800 iso'da verdiğim noise'ı,3200 isoda veriyor.Neden?
Çünkü burada 2 kriter rol oynuyor.
1.Objektif kalitesi
2.Sensör boyutu.
Herhalde buradan sadece lensin kaliteli olduğu sonucunu çıkartırsak hata yapmış oluruz.
Sakın söylediklerim yanlış nitelendirilmesin.Makinam gayet başarılıdır ve sınıfındaki birçok modele nazaran az kirlenme gösterir.Sadece bazı gerçekleri vurgulamak istedim.
Tolga'ya bu konuda tamamen katılıyorum.
Gucsav demiş olduğun yeni teknoloji ile küçük sensörler başarılı oluyor mantığı biraz saçma.Çünkü bir test de s9500 ile pro 1 karşılaştırılmıştı.Ben yan yana iki fotoğrafı karşılaştırdığımda bir gerçeği gördüm.Fuji yaklaşık 2 yıl sonra 9500 ü çıkarmıştı ve teknolojisi daha yeniydi.Biliyorsunuz ki fotoğrafçılıkta 2 yıl uzun bir süredir.Burada daha yeni sistemler kullanan fuji kirlenme konusunda başarısını ortaya koyuyor fakat aynı zamanda keskinlikden bir miktar feragat ediyordu.Keskinliği arttırdığınızda ise bu sefer renklerin mora saçılması gözleniyordu.Tabiki bu saçılma gözle fark edilmeyecek kadar küçük ve sadece kenarlarda meydana gelmekte.Yani profesyoneller için sadece sorun teşkil edebilir.
Anlatmak istediğimi umarım anlatabilmişimdir.Teknoloji-sensör boyutu arasındaki bağ önemsiz değil ancak fazlada bir fayda getirmiyor sensörü büyütmediğimiz taktirde.

Tarih: 4 Haziran 2006, 11:04 - İp: 85.***.**5.140
gucsav
gucsav (üye)

samsung s1000 ve gx2 hp de r967 modelini duyurmuş 10 mp ler iyice yaygınlaşıyor gibi

#gucsav' tarafyndan 06.06.2006 01:06:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2006, 19:30 - İp: 212.***.**6.82
  • 1