nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

Youtube Yine Yasak???

Video paylaşım sitesi YouTube'a Türkiye'den erişim, Ankara 12'nci Sulh Mahkemesi'nin kararıyla engellendi.

Mahkemenin 17 Ocak tarih ve 2008/55 sayılı kararı gereği YouTube'a konulan erişim yasağı, dün saat 19.00 sıralarında uygulamaya konuldu.

Akşam ve gece saatlerinde Türk Telekom'dan hizmet alan internet kullanıcıları, "www.youtube.com" web adresine giremedi.

Bu sabah YouTube'a girmeyi deneyenler İngilizce ve Türkçe yazılmış "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir. T.C. Ankara 12'nci Sulh Ceza Mahkemesi 17/01/2008 Tarih ve 2008/55 nolu kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir" cümleleriyle karşılaştı.

Neden kapandı

Öğrenilen bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak "youtube.com" adlı siteye Türkiye'den erişimin engellenmesi talebinde bulundu. Sitede, Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret edildiğini belirten Kayral, siteye Türkiye'den erişimin yasaklanmasını istedi.

İddianame

"Yapılan suç ihbarı üzerine başlatılan 5816 sayılı Atatürk'e Karşı İşlenen Suçlar Hakkında Kanun ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299 (Cumhurbaşkanına hakaret), 301 (Türk milletini aşağılamak) ve 125/3-a (kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret) maddelerine aykırılık suçlarından yapılan soruşturmada; youtube.com sitesinde 'turko maymun' isimli video klibi ile yapılan yayın hakkında 5651 sayılı yasa gereği internet sitesine erişimin engellenmesine karar verilmesi talep olunur."

Bu ilk değil

YouTube'a Türkiye'den erişim, geçen yılın Mart ayında da yasaklanmıştı. YouTube'da Atatürk'e yönelik hakaret içeren görüntülerin yer aldığı haberleri üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcısı Nurten Altınok, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğüne talimat vererek, konuyla ilgili görüntüleri istemişti.

Gönderilen kanıt niteliğindeki bir CD'yi inceleyen Savcı Altınok, nöbetçi mahkemeden erişimin engellenmesi istemişti. İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi de Atatürk'e hakaret edilen video görüntülerin yer aldığı siteye erişim yasağı koymuştu. Yasak, sadece 1 gün uygulanmıştı.

alıntı: cnntürk

yorum:

yeter artık yaa vallahi yeter...

Tarih: 19 Ocak 2008, 17:37 - İp: 81.***.**1.41
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

az gelişmiş ülkelerde bu gibi şeyler olur

bu arada ben hala açabiliyorum
şu an itibarı ile safiye ayla dinliyorum mesela
dns numaralı girdim her istediğim yasaklı siteye girebiliyorum
laz aklının dayanılmaz hafifliği

#maqara' tarafından 19.01.2008 18:49:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ocak 2008, 18:33 - İp: 78.***.**1.237
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

İnternet çok pis bişi çok suistimal ediliyor.Aslında insanın yaptığı herşey pis.Kıyamet günü benim elimde olsan hemen şimdi basardım düğmeye

Tarih: 19 Ocak 2008, 19:38 - İp: 85.***.**1.106
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Devekuşu misali...

Tarih: 19 Ocak 2008, 19:49 - İp: 81.***.**7.27
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

millet bankayı soyuyor diye banka kapatmak

Tarih: 19 Ocak 2008, 21:56 - İp: 88.***.**9.80
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

mantık işte buraya kadar:
yassakkk!!!!
aklımız buraya kadar eriyor,
tedbirimiz de bundan ibaret...
üstelik herhangi bir sulh hukuk mahkemesi (ki türkiye'de yüzlerce var) bir yasak kararı alıp tüm türkiye'yi internetten mahrum edebiliyor.
bazıları da demokrasinin bize fazla geldiğii söylüyor.
demokrasinin "demo" sunu değil kendisini istiyorum artık.
aslında internete yasak getirmek gibi tüm ülkeyi ilgilendiren bir kararı bu işte uzman olarak kurulmuş, yeteri kadar donanıma sahip (yasak kararı veren mahkemenin ve hakiminin internetten bihaber yaşıyor olması mümkün) ve sadece bir merkezde kurulmuş diyelim Türkiye Cumhuriyeti Bilişim Mahkemesi gibi tek bir mahkemeye bu yetki verilebilir ama sınırları oldukça iyi çizilmeli, keyfilik ihtimali sıfıra indirgenmeli, ve etkili/çabuk itiraz mekanizması getirilmeli. Örneğin itiraz üzerine en geç 12 saat içinde karar verir hükmü konmalı vs.
oysa şimdi herhangi bir mahkeme,herhangi bir hakim cart diye karar verip benim internetime, haberalma ve haber iletme hürriyetime mani olabiliyor.
ama türkiye hızla bir yasaklar cumhuriyeti olmaya doğru koşuyor.
bu günleri arayacağımızı öngörmek için medyum olmaya gerek yok.

Tarih: 19 Ocak 2008, 22:06 - İp: 88.***.**4.121
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

ben de niye hala girebiliyorum diye düşünüyordum. dns'i önceden değiştirmişim

yerel ağ bağlantısı kısmında Tcp/Ip bölümünde yeğlenen dns sunucusunu 4.2.2.5 yaparsanız girebilirsiniz

Tarih: 19 Ocak 2008, 22:18 - İp: 88.***.**9.110
meella
meella (üye)
Çorum / Meraklı

komik yahu. kime yasak YouTube mı Türkiye'ye mi ?

tavşan dağa küsmüş dağın haberi yok misali...

Tarih: 19 Ocak 2008, 23:04 - İp: 85.***.**4.29
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

daha internette "you tube" denen siteye işim düşmedi çokta önemli değil.

Tarih: 19 Ocak 2008, 23:35 - İp: 85.***.**7.47
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Kapalı hâla..

Tarih: 20 Ocak 2008, 13:52 - İp: 88.***.**5.131
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

TreeWalk kurduğum günden beri bu tarz şeyler beni etkilemiyor.

tavsiye ederim.

Tarih: 20 Ocak 2008, 17:48 - İp: 88.***.**8.52