ndivia
ndivia (üye)
Konya / Amatör

Türkçemizin Yozlaşması

Merhaba.Ben düşündüm ve bu konuyu açmaya karar verdim.Çünkü reel bir konu herkesin bir fikri olmalı vardır diye düşündüm.Türkçemiz yozlaşıyor ve bunun yükünü biz gençlerin üzerine yüklemeye çalışanlar var.Batıya özenip onların dilinden kelimeleri hayatımızda hepimiz kullanıyoruz.Peki sizin fikriniz ne?Benim bu konuda söyleyeceğim çok şey var amasizin cevaplarınızı merak ettiğim kısa keseceğim cevap verildikçe ben de fikirlerimi yazarım buraya.Hadi ilk cevabı kendim vereyim:

Çevremdeki -özellikle büyüklerle- insanlarla bunu hep tartışırım; Türkçenin yozlaşması vay şöyle vay böyle derler ama aslında yozlaşmanın ne olduğunu bilmezler.Toplumumuzda bir çok kişinin "Türkçenin yozlaşması" denince aklına batıdan gelen kelimeler geliyor.(Bir ayakkabı mağazasının vitrininde .... shoes yazması gibi).Ben dilimizdeki Arapça ve Farsça kelimelerden bahsdince de inanılmaz bir savunmaya geçiyorlar sanki kendi dilleri gibi. Dilimizi yozlaştıran kelimeler sadece batıdan mı ithal ediliyor yani?Unutmayın ki sürekli batıya giderseniz doğunuzdan geçip başladığınız yere gelirsiniz...

Tarih: 2 Ekim 2008, 11:25 - İp: 88.***.**1.86
ndivia
ndivia (üye)
Konya / Amatör

merhaba mgirgin yönetime 2 kez mesaj attım.
1. de kullanıcı adımı yazmamıştım e-posta adresimden bilirler diye.Sonra yönetim aynı mesajı kullanıcı adım ve değiştirince kullanıcı adımın ne olacağını yazarak göndermemi istedi.

2.de de aynen söylediklerini yaptım hâlâ bekliyorum???

Tarih: 4 Kasım 2008, 11:13 - İp: 78.***.**9.224
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Haydi bakalım hayırlısı Yeni ismin ne olacak?

Tarih: 4 Kasım 2008, 12:38 - İp: 85.***.**4.94
ndivia
ndivia (üye)
Konya / Amatör

Yeni ismim "ışık_yıldız" inşallah...

Tarih: 4 Kasım 2008, 18:20 - İp: 88.***.**1.240
cigdemakta
cigdemakta (üye)
Adana / Amatör

Açılan konudan sapılmış bir konu yine. Herzamanki gibi... Hiç de şaşırtıcı değil. Bir nick'e takılınmış durumda.

Tarih: 22 Nisan 2009, 18:01 - İp: 85.***.**2.143
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

"KANATCHI" , "KEBAPCHI" gibi tabelaları görünce,

Tarih: 24 Nisan 2009, 16:52 - İp: 78.***.**3.100
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Güzel bir konu
Evvela
''DVD yazılı DiViDi olarak okunana ''DeVeDe''