cez
cez (üye)
İstanbul / Meraklı

Tılsım-büyü

Herkese sormak istediğim bir konu var.Fotoğrafçı şansı diye bir şey varmıdır.Kimler de olur.Olmayan ne yapmalıdır.Bu iş için insan kendini bir hoca ya falan okutmalımıdır?(Şaka)

Tarih: 4 Kasım 2005, 14:10 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar cez..
inan bu konuda cok uzun uzun dusunuyordum.. ta ki erene kadar dermisim..
saka bir yana, sansa inanip inanmamana bagli bir olay bu..
..cok fazla gezdikce, cok fazla olaylarla karsilasiyorsun.. dolayisiyla daha fazla fotograf cekebilme sansi buluyorsun..
ama onemli olan bir konu daha var, o da, fotografi cikarmayi bilmek.. fotograf nasil cikarilir diye devamli dusunmek gerekir diye dusunuyorum..
ben mesela su anda, nereye baksam, nasil fotograf cikar diye hayal etmeye basladim.. hem de otomatikman..
o kadar fazla imkan var ki her kosede.. ama iste nasil isleyebilecegini bilmek gerekiyor..
..ve bu noktada ben bunun zamanla gelisecegine inaniyorum.. yani zamanla, o sansi kendin yaratmaya basliyorsun zaten.. tecrube arttikca hersey kolaylasiyor..
herbir fotografdan sonra yeni bir fotografi cekmek cok daha kolay oluyor olduguna inaniyorum..
ayrica gereksiz kareleri almaktan da uzaklasiyor insan.. daha cok degerlendirme yapiyorsun beyninde..
daha onceleri mesela; bir fotografi cekerken cok fazla teknik dusunmeden basiyordum shutter'a.. ama simdi biraz daha dusunerek basiyorum..
..gun gelecek ve dogada ne kadar da cok sansin oldugunu goreceksin bence.. iste o zaman, hocaya ihtiyacin olmayacak..
..gorusmek uzere.

Tarih: 4 Kasım 2005, 18:55 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Fotoğrafçı şansı diye bir şans vardır. Biz buna fotoğrafçılıkta finafilfoto veya nirfoto deriz.
Sayısız örneğini yaşamışımdır.
Benim kurbağa ve yılan fotoğrafını gördüysen ne demek istediğimi anlayabilirsin.Tam aklımdan böyle birşey geçiyordu ki bu alayla karşılaştım.Bakınız;

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=14290

Bundan bir müddet sonra taş altlarında böcek arıyordum.Büyükçe bir taşı kaldıracağım.Kendi kendime dedim şimdi bununaltından bir yılan çıksınmı .Evet çıktı.Bakınız;

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=21160

Tılsımdan ziyade bu iş yoğunlaşma ile ilgili sanırım. Gevurlara hayran olmamak elde değil.Ne işin var senin kutuplarda, afrikanın balta girmemiş ormanlarında. Adamlar ölümüne yıllarını veriyorlar.Ama sonuç ortada.

Tarih: 4 Kasım 2005, 19:15 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey tabii ki sans az da olsa vardir, bu yadirganamaz.. ama iste, sansdan ziyade nerede oldugunu bilmek ve sabir yatar..
simdi hibir kurbaganin bulunmadigi bir yere gidersen, istedigin kadar sansli ol oyle kurbaga fotografi cekemezsin.. ama kurbaganin bol oldugu yere gidersin ve beklemeye baslarsin.. denk gelme olasiligi fazla olur..
ama tabii o noktadan sonra sans devreye giriyor..
ama neye gore sans diye de sormak gerekir.. cunku acaba senin cektigin fotografi yakalamak mi buyuk sansdir acaba? belki bir baskasi cok daha farkli bir sahneye tanik olacakti ve onun fotografini cekecekti, degil mi?..
o yuzden, sans diye birseyden bahsetmek icin cok daha farkli seyleri dusunmek gerekir diye dusunuyorum.. mesela her ikimiz de bir olayi izliyoruzdur.. beklemedeyizdir.. o sirada ben diyelim ki tuvalete gittim.. ve o esnada olay patlak verdi.. ben kacirdim goruntulemeyi.. iste bu sansdir..
ama uzulmeye yine gerek yok, cunku senin tuvalete gittigin esnada ben de iyi bir kare yakalayabilirim.. yani, tuh deyip de uzulmenin bir anlami yok..
onemli olan, daha once de soyledigim gibi gezip tozmak.. ve tecrube.. ondan sonra fotograflar kendiliginden geliyor..
bu arada, tasi kaldirdiginda tabii ki yilan cikma olasiligi yuksektir.. hadi istersen bir fil ciksin de de bakalim, cikacak mi gorelim..
cikmadigi takdirde, sanssiz mi olacagiz? hayir tabii ki degil.. cunku tasin altindan fil cikmayacagini biliriz..
ama yilan cikma sansi vardir.. unutmamali, yilan cikma sansi vardir dedim.. sen sansli oldugun icin yilan cikmaz..
yani yilan: "hadi pazarbeye kiyak yapayim.." demez.. o sirada hayat onu oraya suruklemistir, o yuzden oradadir.. pazarbey de orada, dogru tasi kaldirmistir.. ve yilan oradadir.. [>:D

Tarih: 5 Kasım 2005, 00:43 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dadanagast Allahaşkına yazdıklarını bir oku ve benim dedeklerimini bir farkı varmı bak.
Bak gene bir önrem vereyim.Yıldırım fotoğrafçıları ömürleri boyunca 30 tane kadar işe yarar yıldırım fotoğrafı çekebilirmiş.Ama nasıl.HAyatlarını tehlikeye atarak. Bir noktaya kadar gayret o noktadan sonra se şans.Yada kadar ne dersen de.
Bu yaz 100 gb fotoğraf çekmişimdir.Bun niçinde iyiler muhakkak çıkacak.Ama sen otur iyi fotoğraf çekmeyi bekle.
Sana katılmıyorum. YAnlış fikirlerin.(Sen bana makinayı satmada .....)

Tarih: 5 Kasım 2005, 02:02 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet bazi noktalarda ayni olduklarini biliyorum.. sen de daha dslr alma.. kurtulamazzzzsiiiinnnnnn!!!!!!!!!..
...BU ARADA BIRSEY DIKKATIMI CEKTI: SEN HANI MAKINENLE 30GB'LIK FOTOGRAF CEKMISTIN PAZARBEY???? 100 MU OLDU SIMDI?..

..bu arada hala daha 500 pound teklifim gecerli..

Tarih: 5 Kasım 2005, 15:15 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

la havle vela kuvvete.
ben s2 ile çektimmi yazdım oraya.Bu yaz çektim.makinam ağustosta geldi.Önce z2 ve z3 vardı.Kalanını onlarla çekmiştim.Oldumu şimdi sevindinmi.

Tarih: 5 Kasım 2005, 17:05 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

biliyorum pazarbey... ben bazi arkadaslar yanlis anlamasinlar diye konuyu gundeme getirdim..

Tarih: 5 Kasım 2005, 17:14 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

dadanagast 500 sterlin teklifin zekat için se ben alabilirim..

Tarih: 5 Kasım 2005, 18:00 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

relsanto lütfen pişmek üzere olan aşıma su katma. rica ederim.

Tarih: 5 Kasım 2005, 18:58 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

pardon..yemek yardımına gidiyor galiba 500 pound
...
karışmıyorum birşeye....

Tarih: 5 Kasım 2005, 19:11 - İp: yok